Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
jinak ohledně té rychlosti, já mám asi tak 250 úhozů/min, což sice není nějak moc, ale pomalu se lepším...
Když jsem si to naposledy měřil, tak mi vyšlo jiný číslo, ale to sem nepatří
Naše Helena Matoušková se v Hannoveru 2001 postarala o senzaci, když odevzdala práci v novém světovém rekordu nad hranicí 800 úhozů za minutu. V Římě 2003 tuto hranici ovšem překonala výkonem, k němuž se nikdo na světě asi ještě dlouho při půlhodinovém opisu nepřiblíží, rychlostí 955 úhozů za minutu!
běžný text neobsahuje podmíněné skoky a cyklyto neni pravda, pokud ja prepisuju delsi text do pocitace, mam tam jak skoky tak cykly.
Nevím, do jaké míry je to pravda, nejsem špičkový fotbalista ani sportovní střelec. Na druhou stranu, i když jsem basket hrával pouze rekreačně, i tak jsem zjistil, že překvapivě přesné přihrávky na delší vzdálenost se mi vždycky dařily tehdy, když jsem na to nemyslel, ale nějak jsem to tam instinktivně hodil, jak to vyplynulo ze situace. Kdybych o tom přemýšlel, neměl bych šanci. Takže něco na tom asi bude.
Snažím se občas nějaký prstoklad dodržovat, ale ono to moc nejde, občas se mi do přehledných sekvencí znaků vloudí potřeba mačkat Ctrl-šipky, PageDown, F9 a jiné podivné klávesy a kombinace, které mi prstoklad rozhodí… S tím většina metodik a výukových programů nepočítá.
A navíc mám vlastní definici klávesnice – programátorskou, ale i tak se schopnost efektivně psát velmi hodí. Ještě se to naučit bez přemýšlení, ale ani po mnoha letech to stále není ono. Rychlost jsem si nikdy neměřil.
Většina metodik říká: po napsání písmene vrátit prsty do výchozí polohy. Tzn. po napsání nějaké krkolomné kombinace kláves vrátíte prsty do nějaké základní polohy a nemáte problém.Snažím se občas nějaký prstoklad dodržovat, ale ono to moc nejde, občas se mi do přehledných sekvencí znaků vloudí potřeba mačkat Ctrl-šipky, PageDown, F9 a jiné podivné klávesy a kombinace, které mi prstoklad rozhodí… S tím většina metodik a výukových programů nepočítá.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Nemám čas zabývat se stupidními programy, kde se opisují bezobsažné texty typu "asdf jklů"
komentovaných diskusí (105)
- tak tenhle cas uz by se ti bohate vratil jen tady, natoz pri pouzivani mailu, chatu apod. Mam zkusenosti s tim, ze takove "nemam cas na" je spis pohodlnost (stejne jako je neuroza "nemam cas cekat 30 sekund, nez mi pocitac nabootuje"). Ony se ty texty "asfdjklů" neopisuji nijak dlouho.
Kromtoho: Naučíš se psát všemi deseti na české klávesnici a když pak chceš napsat nějaký zdroják, přepneš si na anglickou a budeš mít kadenci tak ta-ta-ta jako samopalTo prave neni pravda, jednak se anglicka a ceska klavesnice lisi v nekolika malo umistenich (y/z, diakritika), a pak, jednou ziskany prstoklad lze velice rychle pouzit pro vsechny mozne druhy rozlozeni (mozek si to v pohode prepne a prsty se kmitaji naucenym zpusobem - sam jsem to vyzkousel pri psani hebrejstiny a arabstiny, staci jen par hodin treninku, a nepotrebuji ani potrebne znaky namalovane na klavesach).
Tiskni
Sdílej: