Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Chci vám pořát vše nejlepší do nového roku, mnoho zážitků, štěstí a lásku. Jo a ještě něco, mnoho zdařilé grafiky ;).
Chcete vědět, jak se kreslí tohle nebo tohle pouze pomocí grafických editorů dostupných zdarma? Gimp, InScape a další. Pokud nejste profesionálové a rádi by jste toto uměli, klidně se stavte.
Navštiv naši diskusi na http://www.quetzal-diskuse.own.cz/. Došlo k poškození databáze, za to se omluvám.
Nevíte, jaké štětce si vybrat? Zeptejte se. Nevíte, kde se dají sehnat prima zdroje? Zeptejte se. Neumíte? Zeptejte se a já vám co nejdříve odpovím. Nečekejte na neskutečné otálení redakce s vydáním seriálu a začněte se učit ještě dnes!
Je tedy fakt, že nás tam zatím moc není, ale já jsem tam stále, tak vám má kdo dobře poradit
Bez registrace
Nepochybuji, že mnoho z vás toto video zná, ale kdyby náhodou ne, tak se mrkněte a jestli se nepotrháte smíchy, tak se půjdu pověsit za koule do průvanu :).
Člověk je tvor snadno omámitelný vnějšími vlivy. U mě to tak alespoň je. A co začnu dělat, když se nudím? Bezcílně maluji. Tedy alespoň zdánlivě bez cíle. Napadlo mě totiž jen tak ze srandy nakreslit nový vzhled pro ÁBíčko.
Řekl jsem si, že už bude potřeba koupit nějaké to výkonnější železo pro hry a pro náročné grafické aplikace. Proto jsem se optal lidí na živě a dostal vskutku uspokojivou odpověď. Čtěte dále a mrkněte na mou budoucí PC sestavu.
Dnešek ještě nekončí a protože mám dobrou náladu, jsem relativně vyspaný, tak poslední hodinku volna využiji k napsání krátkého pojednání o pluginu do Gimpu, který se jmenuje PSPI. Samotný název je nicneříkající, ale hned po začtení se do článku pochopíte. Zkušené gimpaře jistě nijak neohromím touto krátkou zprávičkou, která není žádnou novinkou, ale začínající uživatele dozajista tato zpráva potěší.
Tak jako lidé musí dýchat, já musím mít tuto sadu štětců. Jedná se o sadu Art-Brushes od Iceytiny a Xelara. Nanejvýše vhodné pro techniku Smudge a pro painting jako takový, v našem seriálu je budeme velmi potřebovat. Původně byli rozšmrdlané po celém deviantartu a na několika upload serverech, avšak řekl jsem si, že by nebylo od věci trošku pomoci a vytvořit jeden veliký pack Paint-Art brushes. V balíku je nyní obsaženo 255 stop výrazné kvality. Pro nainstalování stačí zkopírovat do složky brushes.
FX foundry je projekt, který směstnává všechny nejdůležitější scripty pro GIMP. Například Filmové efekty, efekty vrstev, světelné, selektivní, umělecké a mnoho dalších. Pro nainstalování stačí zkopírovat do složky scripts. Po instalaci se vám v menu objeví záložka FX Foundry.
Protože jsem své psaní vzal poněkud hopem a uznávám, že to nebylo zrovna dvakrát moudré (nepočítal jsem s takovou čteností, myslel jsem, že budu jen další zapadlý blog), pojal bych své psaní spíše jako rozsáhlý seriál, který bych publikoval zde na blogu. Představme si nyní osnovu, podle které by jsme společně postupovali ve svých znalostech v ovládání a grafické tvorbě v editorech tak příznačných pro linux. Na mysli mám Inkscape, GIMP. Možno i CinePaint, Kritia, Blender aj... Osobně je mi to jedno, když se podíváte na jakýkoli editor trochu zblízka, poznáte, že jsou na jedno brdo a pracovat s nimi se všemi může i cvičená opice.
Protože ne vždy se fotka povede tak jak bychom chtěli a protože ne vždy nám to podmínky dovolují, musíme občas sáhnout po grafickém editoru a jaký se nám nabízí jiný, než Gimp. Na internetu je spousta návodů, jak doexponovat fotografii...
Možná jsem s Gimpem již otravný, ale nedá mi to, prostě mě zajímá a hlavně mě zajímá, jak si ho uživatelé upravují a hlavně dokují. Já, protože pracuji opravdu skoro se vším, co mi Gimp může poskytnout, potřebuji mít všechny důležité funkce hned po ruce. Svůj screen jsem samozřejmě přiložil.
Jistě, na internetu se můžeme všichni dočíst haldy flamewarů a výkříků na to či ono. Ale proč si to nesesumarizovat do několika bodů.
Veřte mi, že není žádný med pročítat ty nechutné diskuse pod většinou článků. Mým hlavním cílem je dočíst se co nejpodrobnější informace a pokud to bude množství komentářů vyžadovat (stížnosti na GUI), tak i nažhavit GIMP na plné obrátky a navrhnout nové GUI. Vím, je to troufalé a ode mě ošklivé, avšak zažene to nudu a mimoto můžu zkusit návrh protlačit do vyšších kruhů.
Mě osobně je zcela jedno, jak vypadá, pracuji jak s gimpem, tak i jeho "zrcadlem" v jiných OS.
Ahoj, pro začátek jsem si pro vás v gimpu připravil něco jednoduššího a to bude tvorba příjemně vypadající skleněné koule. Na realističnost se vydlábněte, to je to poslední, co by jste mohli v mé grafické tvorbě čekat.
GIMP, toť název grafického editoru oblíbeného u široké skupiny uživatelů. Následující článek, chcete-li úvodník vám editor představí a pokud možno navnadí, byť jen k jeho průzkumu.