V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Opět jsem po několika dnech zachytil tzv. hlavní zpravodajskou relaci České televize a už už jsem chtěl zase někam přepnout, když začala reportáž o průzkumu počítačové gramotnosti, který si objednalo Ministerstvo informatiky. Jedinou koukatelnou částí byl krátký úryvek z rozhovoru s novou ministryní, které to rozhodně sluší více než jejímu předchůdci. Zbytek byly neslané a nemastné řeči prokládané občasným záběrem na obrazovku s otevřeným IE. Ale to se dalo čekat, žádné zklamání.
Jedna věc mi však vrtá hlavou. Agentura zkoumající veřejné mínění, kterou si ministerstvo najalo, prý vypracovala vlastní hodnocení té zkoumané počítačové gramotnosti. Jedním z kritérií posuzování gramotnosti bylo i to, jestli respondent ví, co je virus, a jestli ho pozná. Jak se pozná virus?
Myslím to vážně. Jak se pozná virus? Nejlépe asi podle zdrojového kódu. Ale to bylo asi těžko od dotazovaných požadováno. Takže co zjistili? Že když vyskočí varovný dialog antivirového programu, dokáže z něj uživatel vyčíst, že jeho Outlook se chystá otevřít přílohu obsahující vir?
Tiskni
Sdílej:
pokud mělo jít o práci s počítačem a nikoliv práci s Window$Práce s počítačem = práce s Win. Takhle to podávají školy, média, ministerstvo... není se co divit. Koho by napadlo, že požárníci tu dříve byli proto, aby ohně hasili?