Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Už od nasazení nového vzhledu jsem chtěl vytvořit alternativní styl pro ty, kdo mají radši tmavé barvy. Dlouho nebyl čas, a tak mezitím Leoš přidal do kódu Abíčka šikovnou podporu pro jakýkoliv externí CSS styl. Také mě několik lidí předběhlo a výsledkem byly tmavě laděné styly, které už pár čtenářů využívá.
Teď, když jsem měl konečně volnou neděli, jejíž část jsem tomu mohl věnovat, jsem dal dohromady vlastní tmavý/černý styl, který budu udržovat aktuální společně s tím standardním světlým. Není tedy třeba mít obavy, že by za tím původním zaostával.
UPDATE: Styl byl aktualizován.
Nejprve jsem se chystal založit svůj nový styl na jednom z těch, které už si lidi vytvořili. Ale nakonec se ukázalo, že nebyly moc dotažené a hlavně byly založeny na starých verzích světlého stylu. Takže přeci jen vznikl styl úplně nový. Přesto však děkuji těm, kteří své styly v různých diskuzích vystavili -- mohl jsem si udělat představu.
UPDATE: Zapomněl jsem zmínit, že kvůli změnám v šabloně, které umožňují načítání odlišného loga pro světlý i tmavý styl, teď nebudou dobře fungovat vaše staré alternativní styly (nebude se zobrazovat logo). Řešením je buď upravit příslušnou část CSS po vzoru oficiálních nových stylů, nebo vzít nový tmavý styl a přizpůsobit si barevně k obrazu svému.
Obrázky, logo
Některé věci stále nejsou ideální. Ačkoliv styl používá speciální logo, které je vytvořeno pro tmavý podklad, je na stránkách dost dalších obrázků, které tmavému pozadí přizpůsobeny nejsou. Jde především o ikonky u článků. Budu se je však od této chvíle snažit přizpůsobovat tak, aby se na ně dalo koukat v obou stylech.
Explorer
Zvláštní kapitolou je - jak jinak - MS IE. Explorer (z nějakého mně neznámého důvodu) zobrazuje radiobuttony ve formulářích s šedým čtvercovým pozadím okolo "kolečka". Možná je potřeba někde dotáhnout nějakou CSS definici speciálně pro IE (jako by už tak nebylo potřeba dost IE hacků). Já však nevím, která by to měla být... Pokud vás něco napadá, rád si nechám poradit.
Stejně tak budu rád, když mi nahlásíte všechny chybky, kterých jsem se dopustil. Určitě se někde najde barva, kterou jsem zapomněl převést. Pokud na něco takového narazíte, ozvěte se, prosím.
Adresa
Do svého nastavení profilu zkopírujte do příslušné kolonky tuto adresu stylu:
/styles-dark.css
Screenshoty
Horní část stránky. Zkuste si odmyslet reklamu linuxsoftu - je tam v těchto barvách sice jako pěst na oko, ale měnit ji nemohu. Také je tam vidět, jak mizerně vypadají s tmavým pozadím některé ikonky u článků... Zatím - snad s tím něco provedu.
Spodek hlavní stránky s diskuzemi a rozcestníkem.
Tiskni
Sdílej:
filter
, kuk napriklad sem, alebo pogoogli a vyber si.
asi to nieje uplne trivialne, ale ak mas na take nieco chut a cas, smelo do toho... Moje díky patří oběma autorům, kteří si dali tu práci. Good job !
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
za_logo
teď definuje i logo a jeho velikost.
Myslím, že zkopírování tří řádků z oficiálního stylu by nemělo činit takové potíže. Kdyby to šlo zařídit bez toho, udělal bych to. Takhle je však CSS systémovější. Přeci jen lze očekávat, že stránky procházejí nějakým vývojem, ne? A jde-li o vývoj k lepšímu a ještě ke všemu o tom poreferuji v blogu, mohli byste mi to odpustit :-).
Rádi bychom registrovaným uživatelům nabízeli komfortnější služby - aby z té registrace také měli něco jiného než signatury u komentářů.poněkud nechápu ... jaký je důvod nutit lidi k registraci? pokud je možné nabídnout nějakou featuru i bez registrace (což např. takové sledování nelze), proč ji schválně nabízet jenom registrovaným?