Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
jako mám strašnou výhodu toho že vím naprosto přesně jak to má vypadat, co to má umětTo by mě docela zajímalo.Jak to má tedy vypadat?
Nechci strašit, ale naprogramovat CAD systém úrovně Inventoru nebo Pro/E (předpokládám, že máš zájem o 3D CAD systém, protože Qcad už asi znáš) je jako navrhnout nějaký moderní automobil, včetně všech jeho součástek, sám, a jen s pauzákem, tužkou a pravítkem(A to ještě nepočítam, že si strojař a né ITťák).Jde to, ale…
Dále ještě potřebuješ nějaké lidi s dobrou znalostí fyziky a mechaniky(pro MKPčko), apod.
To je prostě práce pro nějakou firmu a nebo alespoň větší skupinu zkušených programátorů sponzorovaných nějakým komerčním subjektem.
vyprávění tak na 10hodin... ale klidně ti o tom někdy poviprávím.Klidně můžeš alespoň v bodech shrnout.
Hmm, já myslím, že za rok hodně intenzivního studia s několika menšími projekty si může troufnout na první krůčky tvorby něčeho většího.Proti tomu samozřejmě nic nemám. Jen jsem chtěl podotknout, že by nebyl dobrý nápad, hned se pouštět do něčeho tak velkého. Všechno je třeba brát s rozumem. Je lepší začít po malých kouscích. Na druhou stranu je určitě super, když má člověk už na začátku nějaký cíl (v tomhle případě naučit se programovat) a motivaci k tomu, toho cíle dosáhnout. A že má Saddám setsakramentskou motivaci k tomu, mít na UNIXu opensource CAD program, to už jsme tu mockrát měli možnost vidět.
Keby ich začal spisovať, napr tuná v blogu ...
tak bych se chtěl zeptat na nějakou metodiku jak bych se to měl učit, nebo jestli by se nenašel nějaký dobrodinec, který by mě dával hodiny související přímo s problematikou CAD systémuMám za to, že na to nepotřebuješ žádný specializovaný druh programování, prostě si někde kup knížku o C++, přečti si dokumentaci ke Qt a s chutí do toho.
Aha, takže si koupí knížku o C++, přečte si dokumentaci ke Qt a půjde do programování CADuDocela reálné. Pak dokonce nastává několik možností - buď zjistí, že má skrytý talent pro programování, je prakticky génius a zvládne všechno sám. Nebo zjistí, že na to sám nemá a najde lidi, kteří mu s tím helpnou, zjistí se, že jeho dosavadní práce je k ničemu, zahodí to a tým začne znovu. Nebo ho to celé nas... a on se na to vys...Skvělé, ale docela utopické.
Asi je jasné, že na naprogramování CADu je nezbytná znalost C++ jazyka. Pak by se ovšem dalo diskutovat co použít ke grafickému rozhraní a co použít k 3D zobrazování grafiky. Má to být Qt? Těžko říct...Fakt je, že jsem nezkoumal všechny grafické toolkity, které pro Linux existují, ale při porovnání GTK vs. Qt se mi v Qt pracuje o něco lépe. Navíc obsahuje widgety pro práci s OpenGL.
A ještě by se dala poradit jedna věc - nedělat ten CAD jako Linux only, ale od začátku ho koncipovat jako multiplatformní.Právě proto bych Qt + OpenGL volil jako jednu z realizovatelných možností - obojí je multiplatformní. Zároveň rozhodně neříkám, že to je jediná možná kombinace knihoven, se kterou by se to nechalo zvládnout, jenom mě osobně přijde dobrá.
jestli mě někdo zná tak potvrdí že to nemám v hlavě v pořádku a prostě nepřestanu dokud něco nezískámV případě toho samopalu můžeš získat trest odnětí svobody za nedovolené ozbrojování
Na Tvem miste bych zacal tim, ze stahnu zdrojaky Qcadu.Pozor!Není CAD jako CAD.Qcad je spíše 2D čmárátko a řekl bych že SADAM stojí spíše o nějaký modelovací CAD systém.Bylo by spíše lepší začít se zdrojáky od Blenderu(či něčeho podobného), ale absolutně nejlepší by bylo vykašlat se na to a alespoň to programování přenechat na programátorech.
... ty 'hranoly' nejsou lichobezniky ale obecne pravidelne ctyrhrany, pricemz dve protilehle krivky jsou bud kruznice nebo evolventy. ...ano, to jem cekal. jsem programator a ne strojar. evolventa je stejne jednoducha jako primka - jde o to mit ten ctyrbokej bazmek jako teleso a umet ho odecist od valce. knihovna obsahujici konkretni objekty (napr. vsechna kola z bostonskeho katalogu...
modeluje se pomocí skici kterou pak vytáhněš nebo orotuješ.jo. takze to za tebe posklada nejaka rutinka misto toho abys to patlal sam...
..ale nekdo to bude muset naprogramovat...kdyz e dobrej napad, tak se toho urcite nejakej programator chyti...
No fakt vtipný. Překvapivě mě Sadám nikdy neurazil a jeho vyjadřování má své kouzlo. Je to taky jeden z mála lidí, kteří mají dobrou vizi, jak linux někam posunout a snaží se toho dle svých možností dosáhnout (doposud tedy jen zafinancovat). Pokud ti vadí, tak ho blokuj a nedělej ze sebe trotla v diskuzích. Mám konkrétně na mysli tu otázku ohledně smrti.
Tak já fakt nevím, člověk tvého kalibru asi umí udělat spoustu kvalitního software s otevřeným kódem, ale komunikovat na běžných vlnách s tebou asi nejde. Vůbec nechápu, co tím chceš říct. Každopádně, pokud můžeš použít svůj profil na abc k napsání odpovědi, tak to prosim udělej, byl bych si rád jist, že jsi gf.
Ok, zarazilo mě, že máš profil a nepoužil si ho. Bál sem se, abych nenaletěl nějakýmu vtipálkovi.
Pochopil sem co se snažíš říct, ale nechápal sem tvojí reakci, která prostě moc smysl nedávala.
Předpokládám, že Sadáma (který se svým pravým jménem netají) znáš natolik, aby si ho mohl soudit. No to je jedno, je to tvůj názor, to ti neberu a ani jsem se o tom nesnažil polemizovat, vadil mi tvůj způsob prezentování tvých názorů.
Zatím jsem zkoušel jen Varkon ale vypadá zajímavě.Sice mu chybí UI, ale co není, může být. Celé prázdniny jsem váhal jestli koupit nějakou pořádnou knihu o programování a konečně se to pořádně naučit…teď už jsem si jistý.Ještě zkusim ten druhý.
Sice mu chybí UI, ale co není, může být.Na první pohled jsem se divil, co by taková umělá inteligence v CADu měla dělat.