Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
a kto asi vlastni tu firmu ak nie ludia ? :) Pevne verim ze si zalozis firmu a svoje myslienky uplatnis v praxi.
Hned ma za to nekamenujte, ale ked si pomyslim ze by u nas vo firme o cca 2500 zamestnancoch mal hlas kazdeho jedneho zamestnanca rovnaku vahu v otazke smerovania firmy a v podobnych zalezitostiach, tak mi je na bliti.
Na delnickych poziciach u nas pracuje cca 2000 zamestnancov, co je drtiva vetsina. Z tych 2000 zamestnancov ma cca 500 maturitu. To znamena ze 1500 ludi ma vystudovanu ucnovku alebo vobec nemaju dokoncenu strednu skolu. 1500 ludi je stale nadpolovicna vacsina a na tychto ludoch by mal zalezat osud firmy?
Teraz si poloz otazku: "Bolo by dobre dat kazdemu zamestnancovi hlasovacie pravo o riadeni a smerovani firmy?"
PS: A to neberem do uvahy to ze by kazdy zamestnanec musel poznat vsetky detaily vsetkych kontraktov co ma ta firma uzatvorene. Bez toho nemoze objektivne rozhodovat co je pre firmu dobre a co nie...
V armádě má každý útvar (pluk, četa, rota, jednotka) přesně jednoho velitele, který má bez diskusí konečné slovo a konkrétní zodpovědnost a u vojáků se netrpí žádné diskuse, maximálně "ano, pane" nebo "provedu". Na lodi je přesně jeden kapitán, další viz předchozí. V případě maléru (smrti nebo zneškodnění velitele) existuje přesná kuchařka co dál - kdo zastupuje, rozhoduje, jaké má pravomoci - a tuto kuchařku každý zná a diskuse se nevedou. Demokracie (a v politickém slova smyslu spíš anarchie a rozumbradovství) platí vocaď až pocaď.
Proto jsou asi mnoho lidí, kteří dlouhodobě pracují v armádě, idioti. Nějak se vám v tom ztratil člověk ;). Obzvláště pěkná je ta formulace "existuej přesná kuchařka", to už bychom snad i mohli nahradit armádu roboty.
Podle mě je schopnost řídit firmu asi vrozená a není to nic magického, jde o to, umět v ten pravý okamžik říct něco co má hlavu a patu.
cim vice to tady ctu, tak mam pocit, ze je to strach - delat neco poradneho. Ta ekonomicka krize je takove vdecne zastupne tema, aby se nemusely vyhrnout rukavy. Proto pise p. Smolik ta zamysleni a zrovna tak se zamyslite Vy nad temi pitominami.
Porad je tu prece to CAD, k tomu byste mohl prece neco fundovaneho rici. A proto se ptam, existuje uz ten modul na to ohybani plechu v prostoru, kdy se nejake rozvinuti pred ocima slozi do konecne podoby. Ktery CAD je tomu nejblize?
Ekonomická krize je jako zástupné téma? Tak to bych ani neřekl. Ono spíš záleží na zaměstnání. Takový učitel ve škole, pokud je dost dětí, o práci nepříjde. Stejně tak programátor, který dělá program na ohýbání plechu a ví, že za svou práci dostane zaplaceno (také tomu tak nemusí být). Dade, jezdíte někdy v Praze po Jiží spojce? Tam je kamion na kamionu a je to věčně zacpané. Tedy - bývalo! Teď je od Nového roku silnice úplně prázdná. Nikdo nic nevozí, nikam se nejezdí. Je legitimní se ptát proč tomu tak je, zamyslet se, co by se dalo dělat, aby se krize ve zdraví přečkala.
Víte, ono nestačí si vyhrnout rukávy. Práce, kterou nikdo nezaplatí je na nic. Je třeba se také podívat, pro koho se vyhrnují rukávy. My máme textilní výrobu. Obrat je o 90 % nižší než za stejné období loni. Naši lidi umějí dělat krásné věci. Jenže nikdo nekupuje. (btw, před hodinou jsme dostali zakázku skoro za půl milionu a nálada se zvedla..). Je starost ne o sebe, já se nějak protluču. Ale o lidi, které máme na starosti. Jsou to ženy, které jsou jedinými živiteli rodin, mají malé děti.
Krátké zamyšlení nad celou situací je proto na místě, ve 3 dílech (které jsem dal přes víkend dohromady), jsem nastínil svůj názor a vím, že těch názorů - i protichůdných - je hodně. Myslím si, že takové zamyšlení je účelné i pro programátory open source. Recept na všelék však prostě nemá nikdo.
Daně by se tedy z firmy odevzdávali z platu zamestnanců neziskovky a ne ze zisku neziskovky. Zisk firmy by šel buď na platy zamestnancůVidis tam ten zacarovany kruh, alebo Ti ho mam nakreslit?
majitel muže být odměňován paltem za to že v té fabrice maká a ne za to že jí vlastní.
Který majitel dneska nemaká? Nosí kůži na trh, riskuje nejen svůj majetek, když projekt nevyjde, ale i zodpovídá za cokolliv se ve fabrice stane, úrazy, havárie, kromě toho musí makat víc než kdokoliv jiný, aby udržel fabriku v chodu. Továrníci, co jen kouří doutníky, mají nohy na stole a nechávají si říkat jemnostpane, patří do starých černobílých filmů.
A nechci brát v úvahu lidi, jako je Krejčíř, Pitr nebo Kožený. To nejsou podnikatelé, ale zločinci.
Jde mi o to že osobně upřednostnuju činnosti které něco vytváří, něco vymejšlí, před činnostmi které pouze mají za cíl vydělávat peníze...
Jo, rozumíme si. Tohle upřednostňuji také.
V podstate jsi znova vymyslel vyrobni druzstvo. Viz http://en.wikipedia.org/wiki/Worker_cooperative .
To me vzdycky stve, kdyz nekdo napise odkaz takovym zpusobem ze neni videt URL.
…K majetku přišel ve většině případů jak slepej k houslím(situace v 90 letech)…K majetku v dezolátním stavu, zadluženému a zoufale nemodernímu. Smekám před podnikateli, kteří ze zprivatizovaných podniků dokázali udělat prosperující a dodnes existující firmy, protože mnoho dalších v tom neuspělo a skončilo bez peněz i bez firem.
Banky v zemích s právem šária nesmějí půjčovat na úrok - tak odkupují část firmy a podílejí se na zisku, což je jejich odměna.
Samo že tvoji firmičku o 5 zamestnancích žádná banka nechce.
že by spermobanka?
Hledej v učebnicích dějepisu název města "Utopia"
a potom si přečti knihu "Farma zvířat" od G. Orwella
Ono je to docela těžký. Když ti někdo napíše že jsi vynalezl kolo (neboli "družstvo"), řekl bych že to je argument na který se nedá už nic moc říct. Leda že bys zkusil obejít všechny své známé kteří jsou někde zaměstnaní, chvíli je přesvědčovat ve stylu "Proč se vy blbouni nedáte dohromady a nezaložíte si spolu družstvo", a následně nás v dalším blogu potěšil jejich odpověďmi :).
Já třeba nemám obecně problém s téměř jakýmkoli přístupem k téhle problematice, ale nesmí se tam vyskytovat argumenty "museli by" a "nesměli by". Takže nezlob se, na návrh nového světového řádu který vychází z toho že Salám nemá rád banky a rád by se nechával platit státem a nemusel za nic zodpovídat, ti toho moc nenapíšu :). To si radši zařadím adresu "abclinuxu.cz/blogy" na seznam stránek typu "osud.cz", "blisty.cz" apod., a budu se snažit vydělat peníze v normální firmě.
BTW: jak chceš v tom svém hypotetickém uspořádání donutit "firmu" k efektivitě? Vážně jsi nebyl nikdy ani třeba na schůzi členů společenství vlastníků? I tam se vyskytuje něco jako "předseda" apod., a neřídí si všechno kolektiv pracujících (ehm, společníků). A efektivita je úžasná, například výměna/oprava STA, která by každého stála pár korun, se kvůli 70% bandě důchodců dá klidně řešit i rok, dva :(
A když nezaloží?No v tom to prave je. Vetsinou nezalozi, protoze proste pro danou kvalifikaci/vykonnost daneho cloveka neni mozne nabidnout vetsi plat. Proste cela tahle demonizace komercnich firem je kravina.
Sice je nevlastní, ale upřímně řečeno -- byt si raději fakt pořídím na hypotéku od banky a s jasně danými pravidly, než abych běhal po známých, příbuzných a kamarádech, a ty prachy získával tímhle způsobem. Jo, vlastně bych taky mohl obíhat podniky a žebrat u ředitelů, že? A nebo když by ty peníze nebyly v bankách, tak by přece byly mezi lidmi, a bylo by jich tóóólik moc že by si nikdo nemusel na nic půjčovat? ))
Koho nazíváte holoubkem mladíku?
Já mám taky problém: Když někoho něčím nazývám, tak u toho občas zívám.
Je dobré psát takové věci. Stejně, až příjde člověk do určitých let, zjistí, že jeho partner ke konverzaci je němý.
Co kdyby se společnosti, firmy transformovali na neziskové organizace které mají nějaký řád dle zákona a lidé, zamestnanci by byli součástí té neziskovky
Dobrý, vysvětlující materiál je tady, tohle už tu bylo a nefungovalo to. Z dlouhodobého pohledu firma, která není vedena vidinou zisku začne zaostávat, není v ní žádná soutěživost a snaha o co nejnižší náklady. V neziskovce se všechno nějak "okecá", svede na "objektivní příčiny", atd. Výsledkem je pomalý rozvoj a zaostávání celé společnosti. Ten zisk tam prostě musí být.
S tím jsem si v halvě pohrával zda existuje ještě jiná motivace než zisk. jako já jsem cáklej pro mě je motivace dělat hezký věci, takže prachy u mě nehrajou roli, tedy potřebuju je akorát na to abych si mohl zrealizovat své projektíky. ) U motivace zisk se totiž doceal často stává že se to zvrhává k ojebávání výrobku... Což podle mě není pokrok ale krok zpět. Otázkou zůstává je potřeba rychlého pokroku? je potřeba stále rychleji a rychleji spotřebovávat?
já jsem cáklej pro mě je motivace dělat hezký věci, takže prachy u mě nehrajou roli
To je docela milé a fajn. Také mám někdy takovou tendenci. Jenže ekonomika je celospolečenská záležitost a pro fungování určitých zákonitostí vždy rozhodují masy - tj. většinová společnost. Výjimky nehrají žádnou roli. A celé je to nastavené tak, že lidé se chtějí mít lépe a k tomu potřebují peníze. A ty jsou celospolečenskou motivací.
Otázkou zůstává je potřeba rychlého pokroku? je potřeba stále rychleji a rychleji spotřebovávat?
Je potřeba! Nejde o rychlejší spotřebovávání, ale také o kvalitě života vůbec. Je v zájmu společnosti vyvinout takové prostředky, které třeba neznečišují životní prostředí, auta budou bezpečnější, budou jezdit na vodu, budou se pěstovat plodiny, které uživí celé lidstvo (vzpomeňme si na roli brambor v 18. století, na vynález kanalizace, atd - také technický pokrok), nebude třeba velké dřiny, budou prostředky na vzdělání lidí ve 3. světě, atd. Takže pokrok vidím pozitivně v širším slova smyslu. Nejen kolik mám mobilů a jak silný je můj počítač. A kolik mi zase přibylo peněz na kontě.
Ono si to zase tolik neodporuje. Lidská činnost se neskládá jen čistě z výdělečných aktivit, ale také jej motivuje, když dělá něco pro druhé. Já jsem rád, když mohu aspoň organizačně pomoci dětskému sboru, ty odvádíš obrovský kus práce pro postižené děti a horolezectví - doufejme, že i v budoucnu tohle lidé dělat budou. Fakt ale je, že v dřívějších dobách byli lidé hrdi na příslušnost k nějakému cechu, pokud dělali dobré řemeslo. Výnosy byly až na druhém místě. Teď jsou měřítkem jen peníze ...Div, že se na člověka, který něco dělá se zapálením pro věc, nedívají jako na blázna. A to je smutné.
No to mi povídej.
A kdo by treba rozhodoval o vysi platu? Vidim nasledujici moznosti:
Nic jineho me nenapada. Takze mame 4 modely. Jediny z nich ma sanci na uspech a ten prevadi tvuj model v podstate na to, co funguje dnes.
Fajn. Takže moje dítě nepozdraví toho pána, který rozhoduje o výši mého platu a já půjdu dolu. Bez ohledu na to, že jsem podal zlepšovák za miliony.
Neříkám, že se to neděje takto i dnes, ale nefunguje to obecně jako princip určování výše mzdy.
No, tak z toho je vidět, že pravda je fluidní.Nojo
Ta tvoje teorie ma trochu mouchy.... nejprve, kdo by pripravoval ty podklady, o kterych budou ti pracovnici rozhodovat? Nejdo musi predlozit navrhy. Dalsi by pak mohlo byt... ve fabrice se 2000 lidi na nicem nedohodne. Rizeni odspoda proste nejde. Alespon ne takhle.
Takove veci funguji jako v kazde neziskovce - jednou za rok se sejdou clenove na valne schuzi, tam zvoli vedeni, ktere to pak vede stejne, jako treba v akciovce vedeni zvolene akcionari.