Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Už linux používám na desktopu dost dlouho. Mám oblíbené programy, které nemají naprostou konkurenci ani na window$. Nebudu mluvit o KDE, které naprosto zbožnuji ale přímo o programech, které používám denně.
Kaffeine- tento všestranný přehrávač přehraje snad všechny videa, ale zamiloval jsem si jeho DVB. DVB má sice nějaké mouchy jako například málo propracovaný epg nebo takový narychlo udělaný načasování nahrávání. Na windows nemá naprosto konkurenci, program tak všestraný tam prostě není.
Amarok- program, který opět na windows nemá žádného soupeře. Propracovaná a hlavně rychlá knihovna, rychlé ovládání a spousta funkcí to dělá z tohoto přehrávače hudby naprostou jedničku v oboru.
Firefox- u tohoto špičkového prohlížeče mě velmi štve, že se vývojáři zaměřují hlavně na windowsáckou verzi a linuxová se mi zdá trochu zaostává. Dale mě velmi štve GTK, nevim jestli to je i na Gnome ale zdá se mi, že každý kliknutí hrozně dlouho trvá. Asi jeho největší výhoda jsou lehce instalovatelné doplňky, kterých je nepřeberné množství. Kvůli těmto doplňkům nemohu přejít na Konqueror i když bych velice rád, ale je to jako používat jenom jednu ruku.
Ktorrent- bezvadný bittorrent klient. O nic se člověk nemusí starat všechno beží. Zdá se mi že stahuje rychleji než třeba uTorrent. Mohli by více zapracovat na webovém rozhraní ale jinak neni co vytknout.
Fatrat- tento download manager, se vynořil neuvěřitelně rychle a vyvíjí se rychlostí světla. Luboš Doležal opravdu vytvořil manager, který už teď je nejlepší. Velmi děkuji za upload na rapid (ještě by se mohlo udělat automatické dělení souborů větších než je limit). Trošku mi tam přebývá ten bittorent, ale na stahování menších souborů se hodí. Webové rozhraní je super, stejně jako ovládání přes jabber. Doufám, že vývoj bude pokračovat stejně rychle. PS. Proč nemá ještě anglický překlad, taky by mě zajímalo jak to ty turci přeložili.
SIM IM- tento velmi jednoduchý IM, umí vše co chci a vypadá dobře. Nikdy jsem si nezvykl na kopete nebo na psi. Mám rád prostě připojení na ICQ a na Jabber bez nějakého transportu.
dvbcut- super aplikace na upravení nahraného pořadu z DVB, kterou používám na synchronizaci zvuku s obrazem. Myslím že to odstraňuje špatné snímky. Nevím jak se tomu co dělá říká ale je to lepší než ProjectX.
Avidemux- naprosto nejlepší video editor funguje i na windows. Má spoustu filtrů na různé úpravy videa. I když tvůrci dělají i verzi pro Qt, u tohoto programu si na GTK nemůžu stěžovat (snad jenom na ten file dialog, který mi prostě vadí).
Dale používám tyto programy Krusader (když si člověk zvykne je lepší než total commander), K3b (nejlepší vypalovací software co je, dá se srovnat i s nerem), PeaZip (nejlepší archivační program co zatím je, hlavně si poradí s heslami v raru a ukazuje kolik už má rozbaleno narozdíl od arku) atd.
Doufám, že alespoň někomu tento seznam pomůže ve výběru vhodného programu.
Tiskni Sdílej:
intel
v Mplayeru trhají. Suse 11 by to mělo vyřešit, v glxgears jsem naměřil o 50% vyšší výkon.
přehrát jakákoli myslitelná multimediaNo tak já třeba mplayerem nemůžu přehrát některá realmedia a quicktime videa - USE flagy mám nastavené správně (řekl bych ). Například některá videa z www.nasa.gov Vlastně to nepřehraju ani Kaffeinem, ale u něj mi realmedia nešla nikdy - problém s cook.so Už mě to dost štve - nejlíp mi na linuxu fungujou paradoxně MS formáty, i když občas je taky problém s nějakým asx.
Taky se trochu obávám, že verze 2 bude obsahovat tisíc jednu nepraktickou blbinu, a i když je všechny odstraníte, tak Vám přehrávač bude startovat přes 10 vteřin.
Ale pojede na Win, ne?
u tohoto programu si na GTK nemůžu stěžovat (snad jenom na ten file dialog, který mi prostě vadí).KGtk nefunguje? http://www.kde-apps.org/content/show.php/KGtk+for+Kubuntu+Edgy?content=58584
Také bych na přední příčky postavil třeba GIMP, digiKam (pro který pod Windows neexistuje bezplatná konkurence), Hugin, Thunderbird, EasyTag, StarDict…
Dale mě velmi štve GTK, nevim jestli to je i na Gnome ale zdá se mi, že každý kliknutí hrozně dlouho trvá.Uz jsem to tu nekde psal (ne)jednou, ale koukam, ze to musim napsat znova Zkus si Epiphany a uvidis, ze rychlostni problemy FF maj svoje koreny uplne jinde nez v GTK+.
Licq, wireshark jsou to u mne.
P.S. znáte nějakej soft, co lze použít jako terminál pro připojení sériáku? Gtkterm má malou historii a na minicom mi nepřirost k srdci.
Joj, paráda, dík moc
Dííík, sice ještě nevim, v jakym ebuildu je, ale aspoň popis mam.
Je to v net-misc/taylor-uucp.
Tak moje poznatky ze života ... gtkterm mi nevyhovuje vzhledem k malé velikosti bufferu okna (asi jen 3 stránky výpisu), koukal jsem asi 5 minut do zdrojáků a nezjistil jak to změnit ... kombinace cu + screen nedělala nic ... samotný screen na /dev/ttyUSB0 9600 MAKÁ! Znova musim přiznat, že linux miluju, jak vše elegantně funguje
Kaffeine- tento všestranný přehrávač přehraje snad všechny videa, ale zamiloval jsem si jeho DVB. DVB má sice nějaké mouchy jako například málo propracovaný epg nebo takový narychlo udělaný načasování nahrávání. Na windows nemá naprosto konkurenci, program tak všestranný tam prostě není.Umí hardwarovou akceleraci HD H.264 MKV? Jinak ano, všestrannost je možná bezkonkurenční, ale Windowsáci zase s oblibou používají specializované vysoce propracované aplikace (jako třeba Fly2000 pro SAA7xxx karty).
Amarok- program, který opět na windows nemá žádného soupeře. Propracovaná a hlavně rychlá knihovna, rychlé ovládání a spousta funkcí to dělá z tohoto přehrávače hudby naprostou jedničku v oboru.Jistě nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že funkcemi narvaná (avšak pomalý) Winamp toho umí hromadu, pro ostatní hračičky je tu famózní foobar2000.
Firefox- u tohoto špičkového prohlížeče mě velmi štve, že se vývojáři zaměřují hlavně na windowsáckou verzi a linuxová se mi zdá trochu zaostává. Dale mě velmi štve GTK, nevim jestli to je i na Gnome ale zdá se mi, že každý kliknutí hrozně dlouho trvá. Asi jeho největší výhoda jsou lehce instalovatelné doplňky, kterých je nepřeberné množství. Kvůli těmto doplňkům nemohu přejít na Konqueror i když bych velice rád, ale je to jako používat jenom jednu ruku.Firefox mi tu trochu nesedí s věotu v perexu? "které nemají naprostou konkurenci ani na window$". Nelze tedy hovoři o aplikaci, která ve windows nemá obdobu.
Ktorrent- bezvadný bittorrent klient. O nic se člověk nemusí starat všechno beží. Zdá se mi že stahuje rychleji než třeba uTorrent. Mohli by více zapracovat na webovém rozhraní ale jinak neni co vytknout.Ktorrent se přiznám neznám, ale za uTorrent dám ruku do ohně, skvělý, rychlý, prťavý klient. Jeho výkon vůči Ktorrentu prosimtě srovnáváš při běhu pod Wine, nebo nativně z woken?
Fatrat- tento download manager, se vynořil neuvěřitelně rychle a vyvíjí se rychlostí světla. Luboš Doležal opravdu vytvořil manager, který už teď je nejlepší. Velmi děkuji za upload na rapid (ještě by se mohlo udělat automatické dělení souborů větších než je limit). Trošku mi tam přebývá ten bittorent, ale na stahování menších souborů se hodí. Webové rozhraní je super, stejně jako ovládání přes jabber. Doufám, že vývoj bude pokračovat stejně rychle. PS. Proč nemá ještě anglický překlad, taky by mě zajímalo jak to ty turci přeložili.Fatratu jsem si všiml a vypadá skvěle. Souhlasím, že zde Luboš skutečně válí. Ale podobných programů je pod Windows více (orbit, bitcomet,...) ... troufne si někdo na porovnání? já nejsem ten pravý.
SIM IM- tento velmi jednoduchý IM, umí vše co chci a vypadá dobře. Nikdy jsem si nezvykl na kopete nebo na psi. Mám rád prostě připojení na ICQ a na Jabber bez nějakého transportu.Myslím že druhá věta to vystihuje, zde je to o osobních preferencích. Mě třeba pod wokny vyhovuje QIP, v linu Kopete, znám jednoho FAVáka, co s oblibou používá origoš ICQ6 klienta (fuj! ).
dvbcut- super aplikace na upravení nahraného pořadu z DVB, kterou používám na synchronizaci zvuku s obrazem. Myslím že to odstraňuje špatné snímky. Nevím jak se tomu co dělá říká ale je to lepší než ProjectX.ha synchronizace pro dvb-t, já zatím jedu analog, takže nevím, ale k synchronizaci se za chvíli vrátím
Avidemux- naprosto nejlepší video editor funguje i na windows. Má spoustu filtrů na různé úpravy videa. I když tvůrci dělají i verzi pro Qt, u tohoto programu si na GTK nemůžu stěžovat (snad jenom na ten file dialog, který mi prostě vadí).tady se právě zeptám: umí avidemux synchronizaci zvuku a obrazu u analogových grabů videí s dropama? kupříkladu typická situace bývá, že zvuk hlásí "25,001fps" a vide "24,999fps". má avidemux někde možnost tohle srovnat? virtualdub to totiž umí. a virtualdub od verze 181 umí taky více běžících instancí, kde se ze všech můžete vrtat ve společném joblistu. fakt skvělá věc, která se Averymu povedla na jedničku. umí to avidemux? spoustu filtrů seženeš i do vdubu, zde avidemux vyhrává jen tím, že je má v základu (což nepovažuji za problém).
K3b (nejlepší vypalovací software co je, dá se srovnat i s nerem)Lze v K3b vypálit 8103MB matrošku na DL médium?
Proč nemá ještě anglický překlad, taky by mě zajímalo jak to ty turci přeložili.Protože angličtina není překlad, ta je built-in a všechny překlady jsou dělané vůčí ní. Asi to na webu doplním.