Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Blíží se konec roku a tak jsem dostal za úkol objednat nějaký ty dárkový předměty s potiskem našeho loga pro zákazníky. A protože jsem nedávno objevil jednoduchost a otevřenost formátu *.SVG, rozhod jsem se že otestuju ony firmy, jak na tom jsou.
Oslovil jsem celkem tři firmy a spolu s objednávkou šoupnul do mejlu firemní logo v SVG formátu. Dvě mi následně poslali korekturu nebo potvrzení objednávky. Až na jednu. Nejdříve mi volala poměrně příjemně znějící paní, že prý jestli bych jim to neposlal znovu, protože jsem e-mail podepsal elektronickým klíčem a nemůže jej přeposlat grafikovi. Chtěl jsem jí začít vysvětlovat, že nemá používat Outlook Express (už jsem se s tím jednou setkal), ale rychle jsem si to rozmyslel, nechtěl jsem působit drze. Místo toho jsem jí poradil geniální věc, a to soubor si někam uložit a poté vložit do nového mailu grafikovi. Souhlasila a zavěsila. Následně jsem dostal e-mail, že potřebuje logo zaslat ve formátu Corelu Draw. (pro zajímavost neupřesnila v jaké verzi) I když logem v corelu disponuju, tak jsem si řek, že jí třeba naučím používat něco nového. Odpověděl jsem na mail s tím, že Corel samozřejmě SVG umí importovat a nemá s ním problémy. Odpověděla mi, že ani jí a ani grafikovi v tiskárně se jí tento formát nepodařilo "otevřít", ať zašlu logo v corelu. Tak jsem jí teda vysvětlil, že Corel sice neumí přímo SVG otvírat, ale že jej umí naimportovat do existující grafiky. Dále že formát Corelu neni vhodný pro zasílání podkladů pro tisk, protože verze formátu CDR nejsou compatibilní mezi sebou a to v obou směrech. (Vyzkoušeno, například čárové kody ve verzi 9 jsou úplně rozhozený ve vyšších verzích a otvírání vyšších verzí ve starším Corelu je nemožné). No nakonec jsem tedy s tímto vysvětlením rezignoval a poslal logo v Corelu 9 (kterej se poměrně dost ještě používá). Takže Jak to stim SVG teda je? já myslel, že když to ty programy jak Corel tak určitě Photoshop, který jsou v rádoby profesionálních tiskařských firmách nejvíce používané, umí, tak že to je nejideálnější forma pro přenos vektorových dat. A nebo je to jenom o lidech?
Tiskni
Sdílej:
ani grafikovi v tiskárně se tento formát nepodařilo "otevřít"IMHO to něco vypovídá o tom, na jaké úrovni takový "grafik" je. Máš-li na vybranou z různých firem, tak bych se touto už dál nezabýval.
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
A libsvg získáš jak? vykouzlíš si ho?Co třeba:
wget http://cairographics.org/snapshots/ libsvg-0.1.4.tar.gz
librsvg
chtějí především aplikace využívající gtk+ - u mě GIMP a VLC.
vim ~/.emacs
To taky nebylo na tebe.Tak asi špatně vidím :-/
[root@localhost /]# modinfo img_exec filename: /lib/modules/2.6.18.2/kernel/drivers/fs/img_exec.ko license: GPL description: Graphic Image Executing Handler vermagic: 2.6.18.2 mod_unload 686 REGPARM 4KSTACKS gcc-4.0 [root@localhost /]# modprobe img_exec [user@localhost ~]$ ./tapeta.jpg(následuje spuštění oblíbeného grafického prohlížeče...)
binfmt_misc
(který požral i některé dříve používané speciální handlery) by to také zvládl, pokud by se správně nastavil.