Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Blíží se konec roku a tak jsem dostal za úkol objednat nějaký ty dárkový předměty s potiskem našeho loga pro zákazníky. A protože jsem nedávno objevil jednoduchost a otevřenost formátu *.SVG, rozhod jsem se že otestuju ony firmy, jak na tom jsou.
Oslovil jsem celkem tři firmy a spolu s objednávkou šoupnul do mejlu firemní logo v SVG formátu. Dvě mi následně poslali korekturu nebo potvrzení objednávky. Až na jednu. Nejdříve mi volala poměrně příjemně znějící paní, že prý jestli bych jim to neposlal znovu, protože jsem e-mail podepsal elektronickým klíčem a nemůže jej přeposlat grafikovi. Chtěl jsem jí začít vysvětlovat, že nemá používat Outlook Express (už jsem se s tím jednou setkal), ale rychle jsem si to rozmyslel, nechtěl jsem působit drze. Místo toho jsem jí poradil geniální věc, a to soubor si někam uložit a poté vložit do nového mailu grafikovi. Souhlasila a zavěsila. Následně jsem dostal e-mail, že potřebuje logo zaslat ve formátu Corelu Draw. (pro zajímavost neupřesnila v jaké verzi) I když logem v corelu disponuju, tak jsem si řek, že jí třeba naučím používat něco nového. Odpověděl jsem na mail s tím, že Corel samozřejmě SVG umí importovat a nemá s ním problémy. Odpověděla mi, že ani jí a ani grafikovi v tiskárně se jí tento formát nepodařilo "otevřít", ať zašlu logo v corelu. Tak jsem jí teda vysvětlil, že Corel sice neumí přímo SVG otvírat, ale že jej umí naimportovat do existující grafiky. Dále že formát Corelu neni vhodný pro zasílání podkladů pro tisk, protože verze formátu CDR nejsou compatibilní mezi sebou a to v obou směrech. (Vyzkoušeno, například čárové kody ve verzi 9 jsou úplně rozhozený ve vyšších verzích a otvírání vyšších verzí ve starším Corelu je nemožné). No nakonec jsem tedy s tímto vysvětlením rezignoval a poslal logo v Corelu 9 (kterej se poměrně dost ještě používá). Takže Jak to stim SVG teda je? já myslel, že když to ty programy jak Corel tak určitě Photoshop, který jsou v rádoby profesionálních tiskařských firmách nejvíce používané, umí, tak že to je nejideálnější forma pro přenos vektorových dat. A nebo je to jenom o lidech?
Tiskni
Sdílej:
ani grafikovi v tiskárně se tento formát nepodařilo "otevřít"IMHO to něco vypovídá o tom, na jaké úrovni takový "grafik" je. Máš-li na vybranou z různých firem, tak bych se touto už dál nezabýval.
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
A libsvg získáš jak? vykouzlíš si ho?Co třeba:
wget http://cairographics.org/snapshots/ libsvg-0.1.4.tar.gz
librsvg
chtějí především aplikace využívající gtk+ - u mě GIMP a VLC.
vim ~/.emacs
To taky nebylo na tebe.Tak asi špatně vidím :-/
[root@localhost /]# modinfo img_exec filename: /lib/modules/2.6.18.2/kernel/drivers/fs/img_exec.ko license: GPL description: Graphic Image Executing Handler vermagic: 2.6.18.2 mod_unload 686 REGPARM 4KSTACKS gcc-4.0 [root@localhost /]# modprobe img_exec [user@localhost ~]$ ./tapeta.jpg(následuje spuštění oblíbeného grafického prohlížeče...)
binfmt_misc
(který požral i některé dříve používané speciální handlery) by to také zvládl, pokud by se správně nastavil.