Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Tak jsem si přes swaret postavil úplně nového Slackwara.Začal jsem od base a postupně přidával. Musím říct, že mít systém kde mám opravdu jen to co chci a ještě navíc ve velmi čisté podobě byl takový můj linuxový sen. Žádný předimenzovaný KDE, ale instalovat si je to co potřebuji, třeba xfce4 nebo flubox, případně nějaké utility jako TeX a jiné pro uživatele nutné věci. Prostě v rc.d/rc.modules zapnu je to co chci, stačí to udělat hezky ve VIMU a je to. Zdá se mi to jako linuxové nebe bez mráčků.
Už jsem se tak těmi opakujícími se instalacemi a hledáním na netu zdokonalil natolik, že mi to česky píše, česky zobrazuje v Xkách, píšu ve Vim, ani Emacs jsem nenainstaloval protože mi vážně VIM stačí, čemuž bych před měsícem ani nevěřil. Skutečně mám radost.
Co mě na tom opravdu těší, že na rozdíl třeba od Fedory nebo Mandraku, tedy dnes Mandrivy, cokoliv jsem potřeboval zkompilovat ze zdrojáků, tak se to zkompilovalo. Pokud jsem potřeboval přidat modul, bylo to opravdu bez problému.
Možná je to na balíky chudší distro, ale vše co jsem zatím potřeboval, jsem našel a funguje to. Televize na tom chodí, muzika hraje, psát se na tom dá a je to rychlé a vlastně i moderní. Jádro je sice distribuční 2.4. ale to nevadí. Překládat nebudu, protože to nevidím vůbec jako nutné.
Tak to je můj celkový dojem z řádně ořezaného Slackwaru. Nepochybuji, že se ještě něco zajímavého objevit, pravděpodobně se objeví i potíže, ale to se časem poddá.
Tiskni
Sdílej:
Btw, tvoje nadšení naprosto chápu Používám ho už docela dlouho a vlastně jediná věc, která mi vadí, je relativně malé množství softwaru, ale pořád je to menší zlo než to, čeho jsem zakusil u jiných distribucí. Tak jsem se alespoň naučil rutinně vytvářet vlastní balíčky, pokud výjimečně nesáhnu po už hotových na LinuxPackages .