Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Jeden můj přítel, skutečně dobrý terapeut má takovou větičku, kterou velmi často říká svým klientům. "Láska je víc než pravda". Před lety, kdy jsem to slyšel poprvé byl jsem ochoten to považovat za jednu z těch rádoby hlubokomyslných sentencí, jakých jsem slyšel v životě stovky. Dnes vím, že je za tím hluboká zkušenost člověka, který dlouhá léta pracoval v manželské poradně a měl obrovskou zkušenost s partnerskou komunikací. Sám dnes se zabývám výukou asertivity a komunikace a jsem si vědom toho, jak mnoho mě tato věta ovlivnila.
Velmi často ke mě přicházejí lidé, kteří mají velký zájem pokračovat ve svém vztahu, ale díky trvání na požadavku "pravdy" se nemohou domluvit. Což je nakonec proti nim v celém důsledku. Stále a stále jim musím opakovat aby se nesnažili zvítězit a pokořit toho druhého svým požadavkem na uznání té jejich "pravdy".
Málokdy si uvědomují, že označit něco nebo někoho za hloupé, špatné, krásné atd není kritika a pravda, ale pouze vlastní hodnocení, které pravdou nemá co dělat. Mimochodem, hodnocení není názor. Hodnocení je projevem pýchy, která má demonstrovat naši převahu nad těmi druhými. Takže v konečném důsledku se hodnocení stává velmi často urážkou.
Hodnotící lidé nejsou schopni pochopit, že trvání na požadavku uznání pravdy a hodnocení je v konečném důsledku ani k lásce ani ke sblížení nevede. Vede pouze k vítězství, které nakonec přináší porážené straně jen a jen hořkost, vyvolává pokus a revanš a kolo "Zákona a pravdy" se roztáčí víc a víc.
Jediný výsledek je vždy to, že obě strany nedosáhnou nikdy víc než toho, že jedna má pocit zadostiučinění, druhá ponížení a pokud jsou dostatečně odolní , tak se rozjede další kolo hry na "pravdu a vítězství". Až do úplného zhroucení všech účastníků. Někdy tyto hry trvají celá léta a nechávají za sebou jen spoušť a zkázu.
To čemu se dá říkat nezpochybnitelná pravda se odehrává v rovině emocí. To co člověk prožívá je tou naprosto nezpochybnitelnou pravdou, protože to co prožíváme se v nás odehrává jako emoce, je reakcí organismu na vnější podněty, které nezměníme. Dějí se bez ohledu na naší mravnost, politické nebo náboženské přesvědčení, věk a postavení ve společnosti.
Emoce můžeme ventilovat, sdělovat je přijatelnou formou pro jiné lidi, můžeme je prožít ale je to jen a jen o nás, o našem prožívání a vidění světa, které je naše. Je takové jaké je a právě i když je pravdivé v tom smyslu prožívání je zároveň omezené v tom smyslu prožívání. A není závazné pro jiné lidi.
Nejbezpečnější způsob komunikace je asi ten že lidé mluví o svých emocích. Mluví o své radosti, potěšení, strachu , nejistotě, lhostejnosti či hnusu. Pokud tak činí, mluví o pravdě, sdělují li tuto pravdu přijatelným tónem pro druhé docházejí dříve nebo později sluchu a porozumění. T Trvají-li-li na tom, že jsou nositeli pravdy ocitají se často v izolaci. Pak buď změní svůj způsob komunikace a nebo se dostávají do velmi vážných osobních potíží.
Moje zkušenost je jedna. Pokud jsem v životě dosáhnul jakéhosi vítěství a z mého hlediska zadostiučinění, většinou jsem se svojí pravdou zůstal osamocen. A nebylo to nijak příjemné. A nakonec od toho samotného autora. "Laskavá pravda, pravdivá láska". Autorem obou těch vět je můj přítel Jan Lutera.
Tiskni
Sdílej:
Mně zase říká dost plakát, reklama, na "pánské zboží" s textem "nebojuj, ale miluj", přijde mi s tím vyzněním docela podobná.
Jedna kamarádka zase říkala "žij a nech žít" - to je přece pěkné, když se to domyslí do důsledku.
To znam jako "oko za oko a stát je mrtvý".
Za trest vám dnes již neřeknu nic o ježkovi, vy nehodní chlapci!
Omlouvám se autorovi blogu, v co se to zvrhlo. Prostě jsou Češi "smějící se bestie", jak zjistili i Němci, a to při povodních
Pokud jsem v životě dosáhnul jakéhosi vítěství a z mého hlediska zadostiučinění, většinou jsem se svojí pravdou zůstal osamocen. A nebylo to nijak příjemné.
Zase mi to připomíná Celestýnské proroctví, boj o energii. Případně to, že je potřeba při maximalizaci zisku stále spolupracovat - viz Čistá duše.