Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Ako vyzera môj Web.
Takže začiatky sú ťažké ale tak nejak je s tym aj zábava.. Už dlhšiu dobu rozmýšľam, že spravím nejakú vlastnú stránku kde by som hádzal svoje nápady. Skúšal som Php a už som sa dokopal k pridavaniu člankov ale nakoniec som to zmietol zo stola a začal odznovu.. tentokrat boli podmienky takéto..
html+css+javascipt,
stranka je riesena tak ze po kliknuti na menu sa zobrazi prislusna sekcia teda text, obrazky, atd.
dalej podporuje themy, ktore su riesene pomocou alternative css.
hlavnou prioritou bolo aby to bolo jednoduche a aby stranka bola priehladna tak som texty dal do samostatneho suboru databs.js
hlavnym zameranim stranky je uverejnovat rozne napady (moje napady) a tiez vsetko co sa tyka ohladom mini-itx , sem tam niečo o Haiku a OpenBSD popr. Linuxu a tiež moje hratky s Atmel AVR.. teda nazvyme to technicky blog.
tuna to je: www.lukves.ic.cz
zatial je stranka vo vystavbe.. a nevyzera tak ako ma vyzerat :)
v buducnosti bude dole odkaz na stiahnutie zdrojakov stranky.
Tiskni
Sdílej:
zo slovencinou prosim na mna nechodte .. uznavam chcelo by to nejakeho korektora, resp. korektorku :) ale zlepsim sa
nie som cistokrvny slovak ale co sa tyka madarciny je to pekny jazyk
gyonyoru nyelv...
nazvyme? jemine..Ono je to správne, "nazývať" sa píše s tvrdým "ý".
databs.js
jsou blbost. Když už, tak je dej do jedné (X)HTML stránky do jednotlivých <div/>
elementů a ty ve výchozím stavu skryj pomocí CSS – Javascriptem pak budeš odkrývat konkrétní stránky (přepínat je).
to je dobry napad. ale ja som to chcel koli tomu lebo planujem spravit aj prepinanie jazykov. bude tam kopec textov
eh az teraz som si spomenul ze takto som to chcel robyt ze tie texty budu priamo v jednej stranke ale to potom by bol bordel... preto som to dal ako zvlast a tiez koli tomu ze budu jazykove mutacie tych textov takze sa to nakopy...
eh mal som tam dat ze napalim zdarma alebo za chlast ale potom by to nadsenie dlho nevydrzalo :) zatial sa nik neozval :)
unemplayedto koukam, ze s anglinou mas taky potize. to akoze se nehras, ze jo?
A ještě používá Comic Sans
Comic Sans?
V tom shopu je prostě blbě diakritika. A nemám Windows.
Eh mam k tomu nieco povedat?Do jisté míry ano.
zaujima ma to?Ano. Právě proto jsem se zeptal.
Hmm ....
Opravdu je treba na takoveto stranky CMS ? .... Rekl bych ze s html a CSS by to snad aji lepsi a funkcnejsi bylo. Hotovych CSS sablon jsou na netu tisice. Prijde mi ze je to nejaky zdechly pac dlouho trva nez se cokoli nacte pritom jine stranky na ic. cz chodi pekne.
Pravdou je ze treba Drupal, Joomla, Wordpress uz mohou byt pro radu uzivatelu prilis slozite na obsluhu i konfiguraci.
No ale pro zabavu tak proc ne ze jo. Porad lepsi nez travit vecery v hospode.
Ůůůfff. Chtělo by to opravit pár překlepů.