Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Takže čo k tomu dodať, možno nadšenie vyvojárov alebo skôr nespokojných uživatelov alebo jednoducho "stále žijem, to som ja tvoje KDE3".
Je možné si stiahnuť aj Trinity kubuntu cd.
Tiskni
Sdílej:
A čo to znamená? Našiel som si článok na wikipédii, ale nerozumiem každému druhému slovu
Podla mna KDE4 je vyvijane ako vecička pre buducnost dotykove displaye kde si clovek rukou na obrazovke otoci widget popr. zvecsi/zmensi ale na klasicke zobrazovace ake su dneska je to totalna blbost svedci o tom aj to ze uzivatelia vo velkej miere pouzivaju v kde4 Folder view jednoducho kde4 je krok mimo. ale pochybujem zeby to trinity kde3 nejako prezilo kedze je postavene na Qt3 a ta tusim sa uz nevyvija opravte ma ak som trepol daco.
na KDE 3.5 nevzpominam - ja ho totiz porad pouzivam! (repozitar kdemod-legacy pro archlinux, bohuzel uz se neudrzuje a uz ani nikdy nebude (udajne to meli na starosti jen dva lidi a jeden z nich umrel a ten druhej ma moc prace s chakrou a aktualnim kdemodem) takze az to prestane fungovat (a ze uz nekde neco prestava), nikdo to uz nespravi). bylo by fajn zpracovat trinity jako repozitar pro arch, jako ten ted-uz-mrtvej kdemod-legacy, abych moh vymenit stary neudrzovany kde za stary udrzovany kde perlicka na zaver, v AURu sem videl i qt 1 + kde 1 a qt 2 + kde 2 - tomu rikam nostalgie jako prase!
Opakovaně jsem zkoušel dávat KDE4 šanci, ale ani verze 4.4.4 mě neuspokojila a oproti téměř dokonalé 3.5.10 přináší jen větší zátěž systémových prostředků a horší odezvu, menší "konfigurovatelnost" (pořád např. neumí nastavit tiskárnu) a některé důležité aplikace nejsou a hned tak nebudou portovány (Quanta+).
Podle rčení "nouze naučila Dalibora housti" jsem hledal za KDE náhradu a skončil jsem až u dlaždicových manažerů a pochopil že třeba wmii splňuje všechno a "plnohodnotný" desktop vlastně nepotřebuju. Jen zůstává problém s běžnými uživateli v práci a přítelkyní doma, protože s KDE 3.x neměli žádný problém a zcela vyhovovalo :(hned tak nebudou portovány (Quanta+).To, co je v Gitu je už prý docela použitelné. Navíc je mnohem líp navržená, Quanta 4 je v základu jenom sada pluginů do KDevelopu 4. Ty pluginy můžeš buď použít v samotné Quantě (očesaný KDevelop, má jen asi 250 řádků kódu) nebo v KDevelopu.
Athlon 2500+ 1.8GHz; Radeon 9600; 1GB RAM...ale nebude to spíš hardwerovejma nárokama.