Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Pluje Čech, Němec a Rus na lodi a ztroskotají na ostrově. Zajmou je lidojedi a šaman říká: "Dám každýmu z vás 2 skleněný koule a zavřu vás na týden do chatrče. Když mi s těma koulema ukážete něco, co jsem ještě neviděl, tak vás nesežereme.”
Po týdnu přijde k Rusovi, ten sedí uprostřed chatrče a koule se mu vznášejí nad hlavou. Šaman řekne: "To už jsem viděl – sežereme tě.”
Pak jde k Němci, tomu lítají koule po celé chatrči. Šaman řekne: "To už jsem viděl – sežereme tě.”
Nakonec jde k Čechovi, za chvilku vyleze z chatrče ven, kroutí nevěřícně hlavou a říká: "Tak to jsem ještě neviděl. On jednu rozbil a tu druhou ztratil!"
Teď ta prosba. Myslím si, že tento vtip docela sedí na českého človíčka (přesvědčil jsem se o tom několikrát--není mi jasné, jak se dá nějaká věc ztratit za tak krátkou dobu). Rád bych věděl, jestli mám pravdu.
Můžete se zeptat svých kamarádů jiných národností, jestli to sedí i na jejich národ? S překladem vám bohužel nepomůžu. Výsledky pište do diskuse, případně mi pošlete přes formulář zprávu, kdyby diskuse nefungovala.
(Vtip jsem zkopíroval odsud: http://www.humpolak.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3579, abych ho nemusel celý přepisovat. Jen jsem upravil poslední větu.)
Tiskni
Sdílej:
Ako sa vyberaju studenti v Afrike na vysoku skolu? Pride sa do pralesa a zatrasie sa stromom. Co spadne, ide do skoly. Co sa drzi je zdrava opica a moze ostat.</nojoke>
není mi jasné, jak se dá nějaká věc ztratit za tak krátkou dobu...a nemotal se tam kolem tý chatrče náhodou nějakej Polák?