Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
(Tento přízpěvek nemá založit flame, proto prosím všechny potenciální flamewaristy, aby vubec nereagovali)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tak jsem se právě dočetl, že AMD/ATI odmítlo dát výrobci VIA licenci na svou sběrnici, tudíž chipsetů VIA se pro AMD už možná nedočkáme. S přihlédnutím k tomu, že pro AMD jsou tu už jen odpadky nForce (Podpora zabugovaných nForce je ještě ke všemu strašná), a dale chipsety ATI - na výbavu chudé, o poznání dražší a ne 100% podporované prý-AMD chipsety, není co si k AMD CPU do počítače koupit.
Situace v grafických kartách je obdobná. Proprietární ovladač ke grafické kartě se ovšem dá při troše dobré vůle ztrávit, takže zde nulová podpora opensource ze strany nVidie tolik nevadí. O ATI se raději vyjadřovat nebudu, protože ta se jako výrobce ovladačů pro Linux pouze tváří a když už něco vydá, tak v momentě, kdy karty už jsou rok-dva na trhu... Přiznám se, že proto pokukuji po Intelu GMA X3000 (máte někdo zkušenost???)
No nic, už tak vídím ty rozbouřené reakce.... Takže komu by to náhodou hnulo žlučí, tomu se dopředu omlouvám. Ale musel jsem si nad chováním AMD/ATI povzdechnout. AMD už totiž na svou proklamovanou podporu Linuxu asi zapomělo... misto toho jsou jeho stránky prolezlé reklamou na VISTU...
Tiskni
Sdílej:
Svet nevidim cernobile. Ale nakupuji u vyrobce, ktery me, jako uzivatele a zakaznika neignoruje!Jak nVidii záleží na zákaznících, je velice dobře vidět na tom, jak jsou ochotni k čemukoliv vydat dokumentaci
... odpadky nForce (Podpora zabugovaných nForce je ještě ke všemu strašná)To ti řekla sousedka, co? Ááááchjo. Zív
-teplota
-kompatibilita s pevnymi disky
-zmršená podpora ACPI, IO-Apic....atd
-ovladače vznikají VÝHRADNĚ reverzním inženýrstvím, skoro by se chtělo říct "proti vůli nVidie" forcedeath a sata-nv jsou kapitola sama pro sebe
vám tohleto nestačí.....??? Já teda nevím, ale abych považoval za výborný chipset ten, který se mi "snad" povede rozchodit... to bych musel být pěkný vůl. Kompatibilita by měla být naprotou samozřejmostí!!!!
To, že 5,5 roku válím nForce a z toho téměř 2 roky na Linuxu a nikdy jsem neměl problém (a znám spoustu dalších lidí, kteří jsou na tom podobně) nepovažuju za náhodu.
Naznačuješ mi tu, že jsem pěkný vůl? Fajn, posluž si.
Zatímco u jiných čipsetů na to stačí malý čtvereček žebra.chipset mi chladí pasiv (heatpipe)
A kolik z nich bylo SATA 300 s podporou NCQ? Dej si schválně do google něco jako "nforce SATA incompatibility".měl jsem už spoustu disků a bez problémů
Tak to máš kliku, ale já bohužel řeším raklamace blbě fungujících nforce (mizící data z disků, lupající zvuk, nefunkční síť) celkem běžně a když na to někdo chce nainstalovat linux, tak to většinou znamená laborování s poslendními jádry, nejlépe ještě ani nevydanými RC, aby vůbec něco fungovalo. Díky, ale nechci. Navíc někteří lidi jsou úplně nesoudní a přes včechna varování a vysvětlování si naporoučí neuvěřitelný kombinace typu procesor za 5 tisíc, nadupané RAMky 800, k tomu deska za s nforce 1700,- a skříň za 900,- a když si to jdou převzít, tak z nich ještě vypadne, že to bude server s několika diskama a chtějí na tom debian. Takový máme rádi.To, že 5,5 roku válím nForce a z toho téměř 2 roky na Linuxu a nikdy jsem neměl problém (a znám spoustu dalších lidí, kteří jsou na tom podobně) nepovažuju za náhodu.
Zatímco u jiných čipsetů na to stačí malý čtvereček žebra.Ještě nedávno mi stačil taky... než deska odešla, kvůli mému zásahu
A kolik z nich bylo SATA 300 s podporou NCQ? Dej si schválně do google něco jako "nforce SATA incompatibility".Žádnej... P.S.: že bych byl klikař, to si ani nemyslím
To ti řekla sousedka, co?Kupodivu to říkají i mnozí kerneloví hackeři na LKML. Obzvláště ti, kteří měli s těmito chipsety něco bližšího do činění
DDR jsou stejne drahe nebo levnejsi nez DDR2. Navic maji nizsi latenceLatence se udávají v hodinových cyklech a typická hodnota pro 400MHz DDR (tedy 200MHz skutečných, aby pan Feřtř okamžitě nenadával) je CL3. Typická hodnota pro 800MHz DDR2 je CL5. Když si to spočítáš, má tato DDR2 paměť menší latenci než DDR.
Navic AM2 bude taky nahrazena jinym chipsetem. Tusim AM3.AFAIK mají být kompatibilní.
pci=nomsi
(ale kajícně přiznávám, že jsem se ještě nedostal k tomu, abych zjistil, co přesně znamená).
pci=nomsi
jsem zatím nenarazil na nic, co by nefungovalo. Určitě funguje SATA, Radeon X300 v PCI-E slotu, oba integrované síťové adaptéry, USB, DVD-ROM i CD-RW mechanika na IDE a zvuk. Měl jsem problémy s disketovou jednotkou, ale zjistil jsem, že jsem špatně nasadil konektor a zničil ten na mechanice, a zatím jsem se nedostal k tomu, abych tam dal novou. Nezkoušel jsem IDE disk (nechtělo se mi), sériový a paralelní port (zatím jsem je nepotřeboval) a také firewire (nemám čím). Snad jsem na nic nezapomněl.