Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
(Tento přízpěvek nemá založit flame, proto prosím všechny potenciální flamewaristy, aby vubec nereagovali)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tak jsem se právě dočetl, že AMD/ATI odmítlo dát výrobci VIA licenci na svou sběrnici, tudíž chipsetů VIA se pro AMD už možná nedočkáme. S přihlédnutím k tomu, že pro AMD jsou tu už jen odpadky nForce (Podpora zabugovaných nForce je ještě ke všemu strašná), a dale chipsety ATI - na výbavu chudé, o poznání dražší a ne 100% podporované prý-AMD chipsety, není co si k AMD CPU do počítače koupit.
Situace v grafických kartách je obdobná. Proprietární ovladač ke grafické kartě se ovšem dá při troše dobré vůle ztrávit, takže zde nulová podpora opensource ze strany nVidie tolik nevadí. O ATI se raději vyjadřovat nebudu, protože ta se jako výrobce ovladačů pro Linux pouze tváří a když už něco vydá, tak v momentě, kdy karty už jsou rok-dva na trhu... Přiznám se, že proto pokukuji po Intelu GMA X3000 (máte někdo zkušenost???)
No nic, už tak vídím ty rozbouřené reakce.... Takže komu by to náhodou hnulo žlučí, tomu se dopředu omlouvám. Ale musel jsem si nad chováním AMD/ATI povzdechnout. AMD už totiž na svou proklamovanou podporu Linuxu asi zapomělo... misto toho jsou jeho stránky prolezlé reklamou na VISTU...
Tiskni
Sdílej:
Svet nevidim cernobile. Ale nakupuji u vyrobce, ktery me, jako uzivatele a zakaznika neignoruje!Jak nVidii záleží na zákaznících, je velice dobře vidět na tom, jak jsou ochotni k čemukoliv vydat dokumentaci
... odpadky nForce (Podpora zabugovaných nForce je ještě ke všemu strašná)To ti řekla sousedka, co? Ááááchjo. Zív
-teplota
-kompatibilita s pevnymi disky
-zmršená podpora ACPI, IO-Apic....atd
-ovladače vznikají VÝHRADNĚ reverzním inženýrstvím, skoro by se chtělo říct "proti vůli nVidie" forcedeath a sata-nv jsou kapitola sama pro sebe
vám tohleto nestačí.....??? Já teda nevím, ale abych považoval za výborný chipset ten, který se mi "snad" povede rozchodit... to bych musel být pěkný vůl. Kompatibilita by měla být naprotou samozřejmostí!!!!
To, že 5,5 roku válím nForce a z toho téměř 2 roky na Linuxu a nikdy jsem neměl problém (a znám spoustu dalších lidí, kteří jsou na tom podobně) nepovažuju za náhodu.
Naznačuješ mi tu, že jsem pěkný vůl? Fajn, posluž si.
Zatímco u jiných čipsetů na to stačí malý čtvereček žebra.chipset mi chladí pasiv (heatpipe)
A kolik z nich bylo SATA 300 s podporou NCQ? Dej si schválně do google něco jako "nforce SATA incompatibility".měl jsem už spoustu disků a bez problémů
Tak to máš kliku, ale já bohužel řeším raklamace blbě fungujících nforce (mizící data z disků, lupající zvuk, nefunkční síť) celkem běžně a když na to někdo chce nainstalovat linux, tak to většinou znamená laborování s poslendními jádry, nejlépe ještě ani nevydanými RC, aby vůbec něco fungovalo. Díky, ale nechci. Navíc někteří lidi jsou úplně nesoudní a přes včechna varování a vysvětlování si naporoučí neuvěřitelný kombinace typu procesor za 5 tisíc, nadupané RAMky 800, k tomu deska za s nforce 1700,- a skříň za 900,- a když si to jdou převzít, tak z nich ještě vypadne, že to bude server s několika diskama a chtějí na tom debian. Takový máme rádi.To, že 5,5 roku válím nForce a z toho téměř 2 roky na Linuxu a nikdy jsem neměl problém (a znám spoustu dalších lidí, kteří jsou na tom podobně) nepovažuju za náhodu.
Zatímco u jiných čipsetů na to stačí malý čtvereček žebra.Ještě nedávno mi stačil taky... než deska odešla, kvůli mému zásahu
A kolik z nich bylo SATA 300 s podporou NCQ? Dej si schválně do google něco jako "nforce SATA incompatibility".Žádnej... P.S.: že bych byl klikař, to si ani nemyslím
To ti řekla sousedka, co?Kupodivu to říkají i mnozí kerneloví hackeři na LKML. Obzvláště ti, kteří měli s těmito chipsety něco bližšího do činění
DDR jsou stejne drahe nebo levnejsi nez DDR2. Navic maji nizsi latenceLatence se udávají v hodinových cyklech a typická hodnota pro 400MHz DDR (tedy 200MHz skutečných, aby pan Feřtř okamžitě nenadával) je CL3. Typická hodnota pro 800MHz DDR2 je CL5. Když si to spočítáš, má tato DDR2 paměť menší latenci než DDR.
Navic AM2 bude taky nahrazena jinym chipsetem. Tusim AM3.AFAIK mají být kompatibilní.
pci=nomsi
(ale kajícně přiznávám, že jsem se ještě nedostal k tomu, abych zjistil, co přesně znamená).
pci=nomsi
jsem zatím nenarazil na nic, co by nefungovalo. Určitě funguje SATA, Radeon X300 v PCI-E slotu, oba integrované síťové adaptéry, USB, DVD-ROM i CD-RW mechanika na IDE a zvuk. Měl jsem problémy s disketovou jednotkou, ale zjistil jsem, že jsem špatně nasadil konektor a zničil ten na mechanice, a zatím jsem se nedostal k tomu, abych tam dal novou. Nezkoušel jsem IDE disk (nechtělo se mi), sériový a paralelní port (zatím jsem je nepotřeboval) a také firewire (nemám čím). Snad jsem na nic nezapomněl.