Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Už nějakou dobu si dělam poznámky, jak co řešit, teďka je potřebuju vidět i bez přihlášení, tak je zveřejňuju (aby nebyly odložené).
Asi od července máme net přes wifinu. Instaloval to kamarád a kolega z práce, jelikož s tim měl praxi, tak si na to trouf. Spojení bylo tehdy nic moc, jeli jsme tak do 2Mbps a na 61-64% signálu. Připojení jsme byli přes panelovou anténu - jednou ji dokonce dali "parťáci" na hromosvod, za to bych jim fakt něco udělal, kdybych byl nervák.
Měli jsme během posledních pár dnů trable s wifinou, občas ani nebyl na wifi interfejsu signál, přestože na fyzické vrstvě se zdálo vše ok, v seznamu providerů v okolí. Popisoval jsem svuj problém na živěCz, na czFreeNet se mi nechtělo proklikávat skrz menu. Tak mi ani nikdo neodpověděl
Díky Aničce jsem hledal odpověď na Vězňovo dilema a našel dost zajímavý článek o ekonomii.
Blogy se rozrůstají, témata jsou zde všelijaká, co si o tom myslíte? Každý má zřejmě jinou představu, co je "ještě dost" a "už moc", jak byste se k tomu postavili a jak omezovali či neomezovali dění z oboru jiného než IT/Linux?
S blížícími se volbami, katastrofami nejen přírodními, lidskými radostmi i strastmi se nám to tu pěkně zaplevelí, souhlasíte s tímto vývojem?
Mně osobně by se už spíše líbilo výraznější oddělení blogů od dalšího obsahu Ábíčka. I když sem teď pro nic jiného de facto nechodím, s MDV 2006 mám zatím vše vyřešené, čili zajímají mne tu téměř jen blogy.
Pokud se vyjádří "naši lídři", Robert, Leoš a další, budu jen rád. Zatím snad čekají, zda to "půjde samo", po dobrém?
Našel jsem na mém oblíbeném plátku jednu hlášku od Davida Ratha:
<cituji>Podívejme se na celou záležitost systémově. Tento jev, a já se trošku bráním tomu říkat korupce, ale říkejme tomu jev, existuje všude na světě. Já bych chtěl farmaceutické firmy velmi pokárat, že v ČR je ještě tak málo rozšířený.
Tohle řekl D. Rath v Radioforu 31. 10. 2000. Ke konci sice blábolil, že ty peníze od firem jdou dílem na vzdělání, ale to nic nemění na tom, že se ke korupci nekompromisně přihlásil. Nepředpokládám však, že by mu to zlomilo krk.</cituji>
Začal jsem sem na AbcL chodit z technického zájmu, vnímám, jak se to tu mění - v blozích. I mým přičiněním Ale něco je moc, jak tohle může říct ministr???
Při hledání údajů o studiu jsem zakop o Hrozbu omezení samosprávy akademických obcí.