plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Už nějakou dobu si dělam poznámky, jak co řešit, teďka je potřebuju vidět i bez přihlášení, tak je zveřejňuju (aby nebyly odložené).
Asi od července máme net přes wifinu. Instaloval to kamarád a kolega z práce, jelikož s tim měl praxi, tak si na to trouf. Spojení bylo tehdy nic moc, jeli jsme tak do 2Mbps a na 61-64% signálu. Připojení jsme byli přes panelovou anténu - jednou ji dokonce dali "parťáci" na hromosvod, za to bych jim fakt něco udělal, kdybych byl nervák.
Měli jsme během posledních pár dnů trable s wifinou, občas ani nebyl na wifi interfejsu signál, přestože na fyzické vrstvě se zdálo vše ok, v seznamu providerů v okolí. Popisoval jsem svuj problém na živěCz, na czFreeNet se mi nechtělo proklikávat skrz menu. Tak mi ani nikdo neodpověděl
Díky Aničce jsem hledal odpověď na Vězňovo dilema a našel dost zajímavý článek o ekonomii.
Blogy se rozrůstají, témata jsou zde všelijaká, co si o tom myslíte? Každý má zřejmě jinou představu, co je "ještě dost" a "už moc", jak byste se k tomu postavili a jak omezovali či neomezovali dění z oboru jiného než IT/Linux?
S blížícími se volbami, katastrofami nejen přírodními, lidskými radostmi i strastmi se nám to tu pěkně zaplevelí, souhlasíte s tímto vývojem?
Mně osobně by se už spíše líbilo výraznější oddělení blogů od dalšího obsahu Ábíčka. I když sem teď pro nic jiného de facto nechodím, s MDV 2006 mám zatím vše vyřešené, čili zajímají mne tu téměř jen blogy.
Pokud se vyjádří "naši lídři", Robert, Leoš a další, budu jen rád. Zatím snad čekají, zda to "půjde samo", po dobrém?
Našel jsem na mém oblíbeném plátku jednu hlášku od Davida Ratha:
<cituji>Podívejme se na celou záležitost systémově. Tento jev, a já se trošku bráním tomu říkat korupce, ale říkejme tomu jev, existuje všude na světě. Já bych chtěl farmaceutické firmy velmi pokárat, že v ČR je ještě tak málo rozšířený.
Tohle řekl D. Rath v Radioforu 31. 10. 2000. Ke konci sice blábolil, že ty peníze od firem jdou dílem na vzdělání, ale to nic nemění na tom, že se ke korupci nekompromisně přihlásil. Nepředpokládám však, že by mu to zlomilo krk.</cituji>
Začal jsem sem na AbcL chodit z technického zájmu, vnímám, jak se to tu mění - v blozích. I mým přičiněním Ale něco je moc, jak tohle může říct ministr???
Při hledání údajů o studiu jsem zakop o Hrozbu omezení samosprávy akademických obcí.