Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Grafitti Ti vadí? Alebo si vravíš: "veď sa tým smerom nemusím pozerať".
(Nič proti dobre urobenému grafitti, ale tých je tiež ako šafránu)
rozvláčný (a nekonečný?) seriál o OctaveSeriál má 16 dílů - tj. ještě zbývá jeden. Ale nepřipadá mi rozvláčný.
(a přijde mi, že autor není ani trochu matematik nebo že se to snaží psát "pro lidi" což mu ovšem moc nejde)Buď prosím konkrétnější. V čem vidíš chyby těch článků?
Nač si však komplikovat život. Pokud matici koeficientů označíme jako A, sloupcový vektor pravých stran jako B a sloupcový vektor kořenů jako X, pak platí A·X = B. Po úpravách dostáváme A-1·A·X = A-1·B, z čehož X = A \ B. Proměnné A a B jsme si již naplnili v předchozím příkladě, takže stačí jedno levostranné dělení:matematik by nikdy nenapsal A^-1 aniž by poznamenal něco o regularitě A, další závažná věc, že se mísí dohromady matematika (A^-1·A·X = A^-1·B) a nějaká syntaxe octave (X = A \ B)!! a jsou tam další věci, na které člověk není zvyklý - značení proměných a,b,c.. A·X = B by bylo hezčí napsat jako Ax = b, samotné použití Cramerova pravidla!!, pojem schodovitý tvar! atd.
Další témata bych samozřejmě uvítal.Ozvi se mi prosím na email.
Pokud tak dobře umíš matematikuTo jsem nikde netvrdil
optimalizaci matematických výrazů pro použití na PC (převod do diskrétních úseků u integrace a problémy s tím spojené, Newtonovy algoritmy výpočtů kořenů funkcí, acojávímještě).Numerika mě baví docela dost, ale abych o tom mohl psát články, se musím ještě hodně učit
Už mám snadno zapamatovatelný název: RVUAPOBSNJ "Revoluční Výbor Uživatelů Abclinuxu za Práva a Ochranu Budovatelů Socialismu a Nikdy Jinak"Zůstal bych u klasiky - KLITORIS "Komise pro Legalizaci Integrace Teroristických Organizmů a jejich Rehabilitaci ve Společnosti", sice to nemá nic společného s abclinuxu, ale zkratka je lepší
Tak jo, ozývají se tu hlavně příspěvky odporu k blogům, tak to zkusím trochu vyvážit. Předtím než tu byly blogy, tak jsem tu moc nechodil (asi tak jednou za měsíc, více jsem lezl na root). Příchod blogů mě ale na abíčko plně přetáhl a trávím tu dost času - aktualizuji několikrát denně.
Takže jednoduše - Leoši děkuji za ně :).
Berem doménu!!! Udělámez toho web o linux, za kterej se nebudem stydět, nedáme sem možnost komentářů, necháme pouze e-mailovej kontakt na autora článku a na administrátora, v diskuzích se rozjíždí většinou nesmyslný flamewary ve stylu první, druhej, ty vole!...
Jen nevim kdo se o to bude starat a kdo bude psát články, nejspíž by to dopadlo jako penguin.cz
Tiskni
Sdílej: