Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Samozřejmě, mohl jsem si cvičícího odchytit po hodině a vysvětlit mu, jak se situace má. Ale trochu se bojím, že bych si to mohl odpykat i já – pro dobrotu na žebrotu, teď to sám vidím. A navíc mi z nějakého důvodu nepřijde, že by se jednalo o to nejsprávnější řešení.Samozrejme, tohle je spravne reseni. I kdyz lidsky to chapu, lide maji zkratka tendenci drzet basu s ostatnimi ze stejne skupiny (a priznejme si to, i na VS je tak nejak podvedome blizsi cloveku spoluzak nez ucitel). Navic budete patrne v nizsim rocniku - kdybyste byl ve vyssim, dalo by se to resit nejak oklikou pres nejakeho jineho znameho ucitele. Ono akademici jsou totiz na plagiatorstvi dost citlivi. Pokud mate spatny pocit, asi bych to zkusil prokonzultovat s nejakym jinym ucitelem (nebo studentem vyssiho rocniku), o kterem si myslite, ze je spolehlivy, a ktery by vam mohl poradit, co v takove situaci muzete nejlepe delat. Nevim, jestli dneska uz skoly na takove pripady nemaji i ombudsmany. Zda se mi nepravdepodobne, ze byste mohl dopadnout hur, nez ten student. V nejhorsim to bude slovo proti slovu a na nej si budou do budoucna davat vetsi pozor. Ale pokud jste ty zdrojaky predtim jakoukoli formou publikoval, patrne bude snadne dokazat, kdo ma pravdu.
Jednoznacne prasknout. Jako cvicici bych bych se s takovym clovekem vubec neparal, oznamil mu, ze nedostane zapocet, a dal se s nim nebavil. Pokud by s tim mel problem, at si to resi s vedoucim predmetu.
Pokud ho práskneš, tak z toho (v lepším případě) nic mít nebudeš a ještě si přiděláš starosti.Pokud nakonec nebude on obviněn z plagiátorství :)
Tak to udelate cele sam, aspon se to poradne naucite.Co se ovšem nenaučíš, je práce v týmu...
Nestacilo by proste kod zverejnovat ako kniznicu, tj. bez main? Pripadne len dolezitejsie/zlozitejsie funkcie/triedy.
Poctivym spoluziakom by to asi malo stacit, ten zvysok uz nejak dozliepaju, nepoctivych to donuti sa do toho kodu aspon pozriet a aspon nejak ho pochopit.
A hlavne, co (aka uroven ochrany) je cielom? Byt schopny vierohodne dokazat, ze ste autorom (tu by sa dal pouzit napr. digitalny podpis)? Znemoznit prejdenie predmetu v style copy-paste (ta kniznica)? Alebo este nieco ine?
Připomíná mi to důvod, proč jsem na střední sekl se soutěžemi z informatiky: pro jednu soutěž jsem pár týdnů psal redakční systém, a nakonec to vyhrál pablb, který vzal Joomlu, odstranil z ní copyrighty a porotu přesvědčil, že to celé napsal on. Vyhrál první místo.To bych se nestyděl prásknout :).
Však jasně – jak jsem sám řekl, inspirovat je v pohodě, ale vzít celý projekt, tak jak je, a prezentovat jej jako vlastní dílo, to už v pohodě moc není :-/Tak ten program prostě vydej pod GPL a duálně nabídni komerční licenci za 50-100 tisíc. On si to sice nikdo nekoupí, ale až to někdo ukradne (nedodrží licenci), tak ho žeň před soud a požaduj minimálně tuhle částku. Žádné slitování s takovými šmejdy. Jinak ta komerční nabídka není vůbec nutnost, soudit se můžeš i bez toho, ale takhle je to jednodušší – když to prochází nahrávacím společnostem (vynásobit cenu licence počtem ukradených kopií a prohlásit za ušlý zisk), tak pak by se měl soud chovat konsistentně a totéž uznat v tvém případě.
btw. davat reseni ukolu na net jeste pred ukoncenim odevzdavani me neprijde v poradku a myslim ze byste neli pred komisi oba...Proč ti to nepřijde v pořádku? Je to můj kód. Je moje věc jak s ním naložím.
jasne ze podepisoval, jenom si to uz treba nepamatujesSeznámení se školním řádem jsem podepisoval naposledy na střední. A tam rozhodně nic jako "exkluzivní licence" nebylo.
A tady nejde o nejakou exluzivni licensciAle ano, jde. Bez toho mi škola nmůže zabránit nakládat se svým dílem jak uznám za vhodné.
Seznámení se školním řádem jsem podepisoval naposledy na střední. A tam rozhodně nic jako "exkluzivní licence" nebylo.ne, nic jako "exkluzivni licence" tam nebylo, protoze jak uz sem napsal se o zadnou exkluzivni licenci nejedna. Jedna se o plagiatorstvi a o tom tam urcite neco bylo...
Ale ano, jde. Bez toho mi škola nmůže zabránit nakládat se svým dílem jak uznám za vhodné.branit ti nemuzou, ale muzou (a meli by) te vyhodit za porusovani radu...
Jedna se o plagiatorstvi a o tom tam urcite neco bylo...To je s prominutím blábol. Plagiátorství se dopustí ten, který prohlásí za své dílo něco, co jím není. Nechat někoho jiného, aby ode mě něco opsal, možná není slušné, ale plagiátorství se tím určitě nedopustím.
branit ti nemuzou, ale muzou (a meli by) te vyhodit za porusovani radu...... zatímco vám by měli za trest uložit přečíst si slovník
Školní řád do tohohle nemá moc co kecat. V autorském zákonu je to celkem jasně napsané (jak tu Mrkva napsal o něco níže).To je pitomost, autorský zákon nemá se školním plagiátorstvím nic společného. Plagiátor je i ten, kdo použije dílo volné, AZ nechránění.
Zveřejňovat domácí úkoly před termínem odevzdání by se dalo považovat za něco jako "spoluúčast na opisování".Teoreticky ano, ale v praxi je určitá míra spolupráce a vzájemné pomoci běžná. Takže sporný bod a snažil bych se až do odevzdání vyhovět přání vyučujícího a potom vše zveřejnit.
Proč ti to nepřijde v pořádku? Je to můj kód. Je moje věc jak s ním naložím.No, to je otázka. S takovou myšlenkou jsem kdysi narazil u jedné semestrálky. Dle názoru vyučujícího se jedná v těchto případech o zaměstnanecké dílo, jak je ošetřeno v autorském zákoně. Trochu jsme se o tom bavili, ale plně objasnit mi to nebyl schopen. Totiž pokud by šlo o výchozí úpravu zaměstnaneckého díla, nemohl bych ho sám ani zveřejnit, což mi na akademickou instituci nepřijde OK. Spíš jde o zamyšlení, a upozornění, že Je to můj kód. Je moje věc ne vždy platí.
když jsem jediný z ročníku, kdo používá anglické komentáře, názvy metod a proměnných
To jako fakt? Že by snad nikdo jiný z ročníku nechtěl nikdy sdílet svůj kód ve větší komunitě než v té české? To mi připadá trochu smutné.
Kromě toho, pokud někdo má názvy proměnných v jiném jazyce než v angličtině, který je to jazyk? Já neznám kromě angličtiny jiný přirozený jazyk, kterému by stačila pouhá latinská abeceda. A zároveň nevím o specifikaci programovacího jazyka, kde by názvy proměnných mohly být v UTF-8 nebo v jiném kódování, které připouští jiný jazyk než angličtinu. A z toho plyne: Nazývat proměnné jinak než anglicky není technicky možné.
To by mě zajímalo, v jaké příšerné hatmatilce asi ti ostatní studenti z ročníku programují. I když ... možná by mě to raději ani nezajímalo.
Jenže jak se proti tomu bránit?
Možná jsi měl toho plagiátora okamžitě udat. Nemyslím hádat se s ním na cvičení, ale zkrátka napsat mail cvičícímu, poslad mu odkaz na Tvé stránky se zdrojáky a hotovo. S touto sortou lidí není žádoucí mít jakékoliv slitování.
Nevím, jak to chodí v Ostravě, ale tady na MFF vede pokus o podvod automaticky k neudělení zápočtu. Pokud by se plagiátor snažil něco namítat, skončí před disciplinární komisí, která ho může vyloučit ze studia. Proto většinou nic nenamítá.
Ale trochu se bojím, že bych si to mohl odpykat i já – pro dobrotu na žebrotu, teď to sám vidím.
No, podle mě bys na to mohl doplatit (ne-li hůř!) i v případě, že bys cvičícímu vůbec nic neřekl. Pokud mu nic neřekneš a někdy později se zjistí shoda zápočtových úkolů, může to vyústit v mnohem vážnější problém. Ale tyto otázky jsou velmi problematické. Pokud vím, konkrétně na naší katedře existují dvě možnosti, jak se může taková situace vyvinout:
Samozřejmě lze těžko odhadnout, jak se cvičící (a jeho nadřízení) postaví k faktu, že jsi řešení sdílel na webu... Například já bych se (v roli cvičícího, kterou skutečně zastávám) řídil jednoduchým pravidlem — nikdo ti nemůže diktovat, co smíš a nesmíš zveřejnit na své stránce. Tedy vina je podle mě jen a pouze na straně toho, kdo řešení opsal, přestože věděl, že jde o samostatnou práci. Ale samozřejmě nelze předem odhadnout, jak by který cvičící tuto situaci posuzoval. (Pokud by například bylo u některého předmětu předem stanoveno, že jakékoliv zveřejňování řešení je porušením podmínek k udělení zápočtu, těžko by ses z toho vymluvil.)
Pokud jde o zabezpečení, žádné binární ošklivosti nemají smysl. Doporučil bych, aby sis prostě zformuloval nějakou jednoduchou licenci na veškerý svůj kód, který sdílíš. Například že se za žádných okolností nesmí odevzdat jako řešení zápočtového úkolu na žádné škole a podobně. To samozřejmě ubohé bezpáteřní opisovače neodradí, ale pointa je v tom, že budeš mít nesrovnatelně lépe krytá záda, pokud by ses dostal ve spojitosti se sdílením kódu do nějaké nepříjemné situace.
Kdybych byl ve stejné situaci a kdyby předmět neměl v podmínkách explicitní požadavek na utajení kódu řešení, rozhodně bych zašel za cvičícím a situaci bych s ním probral. Uvědom si, že někdo svou leností a nedbalostí ohrozil tvé studijní výsledky. Není rozumné si to nechat líbit.
Plagiátorovi bych rád srdečně popřál brzký vyhazov ze školy. Takový člověk na akademickou půdu nepatří. Ani v akademickém sklepě nemá co dělat.
A zároveň nevím o specifikaci programovacího jazyka, kde by názvy proměnných mohly být v UTF-8 nebo v jiném kódování, které připouští jiný jazyk než angličtinu.To těch programovacích jazyků asi moc neznáš.
To je taková klasická pubertální hláška, jako vystřižená z živě.cz. Až jsem se tomu chtě nechtě musel zasmát. Možná by bylo lepší uvést konkrétní odkaz na nějakou specifikaci běžně používaného jazyka, který podporuje UTF-8 identifikátory. To by jistě úrovni debaty prospělo o kapánek víc.
A další puberťák, který neumí slušně diskutovat. To snad není pravda. Ještě pár takových a tenhle portál se může rovnou připojit k živě.cz.
Kromě toho, pokud někdo má názvy proměnných v jiném jazyce než v angličtině, který je to jazyk? Já neznám kromě angličtiny jiný přirozený jazyk, kterému by stačila pouhá latinská abeceda. A zároveň nevím o specifikaci programovacího jazyka, kde by názvy proměnných mohly být v UTF-8 nebo v jiném kódování, které připouští jiný jazyk než angličtinu.ehm
Doporučil bych, aby sis prostě zformuloval nějakou jednoduchou licenci na veškerý svůj kód, který sdílíš.Jednak je to zbytečná práce, protože na to bohatě stačí téměř jakákoli svobodná licence (nejlépe GPL, ale třeba i BSD) vydávat se za autora cizí práce prostě není možné. A jednak kdyby náhodou napsal něco užitečného, bude tím házet klacky pod nohy ostatním, protože takto licencovaný software nebude svobodný.
Dobrá, uznávám, v Javě tedy lze pojmenovávat identifikátory česky.
S českými identifikátory v Javě jsem před pár lety dost narazil. Už nevím, v čem byla chyba a jestli s tím souviselo nevhodné systémové locale... No zkrátka se to na některých systémech přeložilo a jinde ne. Možná už je dnešní situace lepší. Už dlouho jsem žádné české identifikátory nezkoušel.
Pokud jde o licenci, myslím, že autor kódu má (kromě nějakých GPLv3 podivností) téměř vždy právo kód přelicencovat (například po konci semestru). Ale to je asi jedno, protože ani restriktivní licence nejspíš neřeší podstatu problému — jak se zbavit hovad, která cizopasí na práci jiných a nedodržují základní pravidla studia.
Pokud jde o licenci, myslím, že autor kódu má (kromě nějakých GPLv3 podivností) téměř vždy právo kód přelicencovatKód můžeš přelicencovyt vždycky – i u GPLv3, pořád jsi autor a je to tvůj kód – prostě přestaneš pod jednou licencí šířit a začneš šířit pod jinou.
Jak se zbavit hovad, která cizopasí na práci jiných a nedodržují základní pravidla studia.To jsem psal tady #71 – nezveřejňovat výsledky školních cvičení (protože ty jsou z 99% dobré jen k tomu „opisování“) a místo toho napsat třeba článek nebo zveřejnit nějaký program, algoritmus, řešení zajímavého problému… když už se chce člověk s ostatními podělit.
Dobrá, uznávám, v Javě tedy lze pojmenovávat identifikátory česky.A... fajn, tedy předchozí můj komentář můžeš považovat za bezpředmětný.
Já neznám kromě angličtiny jiný přirozený jazyk, kterému by stačila pouhá latinská abeceda.Ona sa latinska abeceda nenazyva latinskou len tak zo spasu :)
ln -s vim emacs
Tady je zas někdo strašně chytrej. Najdi si ve slovníku, co znamená "transkripce"; přepsat do ASCII lze jakýkoliv jazyk, klidně i taková arabština. Jde jenom o tom, jaky se na to vymysli systemKromě toho, pokud někdo má názvy proměnných v jiném jazyce než v angličtině, který je to jazyk? Já neznám kromě angličtiny jiný přirozený jazyk, kterému by stačila pouhá latinská abeceda. A zároveň nevím o specifikaci programovacího jazyka, kde by názvy proměnných mohly být v UTF-8 nebo v jiném kódování, které připouští jiný jazyk než angličtinu. A z toho plyne: Nazývat proměnné jinak než anglicky není technicky možné.
void iTla9_warra_ya_kuss_immak ();
Morálka je sada pravidel, kterou uplatňují lidé, když chtějí někomu ublížit a přitom se cítit dobře.Proč to bereš tak negativně? Podle mého to spíš je sada pravidel, jak se cítit dobře a přitom nikomu neublížit.
Morálka je sada pravidel, kterou uplatňují lidé, když chtějí někomu ublížit a přitom se cítit dobře.Moralka je hlavne IMHO subjektivni zalezitost. Ty mas nejakou, ja zase jinou. A to co mi nekdo cpe je mi u prdele (obvykle).
A v tomto případě mám dojem, že udání plagiátora znamená jen ublížit dalšímu člověku, který už je dostatečně potrestán tím, že žije v tom našem hnusném a odporném světě.Jakovy si to udelas, tak takovy to mas ... Mne se na svete libi a hnusnym a odpornym bych ho nenazval ani omylem.
Já prostě nevěřím, že lze vybudovat lepší svět udáváním. Především proto, že a) úplně na každého něco najdešKdyž všechny udáš, tak jsou jen dvě řešení – buď všichni skončí ve vězení (nereálné) nebo se budou muset změnit zákony – jestliže něco dělá většina lidí, tak by to zřejmě nemělo být trestné.
nejlepsi je proste natvrdo plagiatory prasknout ....
není schopen skousnout, že na škole si všichni pomáhají a každý dá všechno do placu, ať táhneAspon jste se nam priznal, jak jste se prokopiroval ke svemu vzdelani. Coz v souvislosti s debilitou, jakou tu predvadite, neni nic prekvapiveho, ba naopak to ledacos vysvetluje.