Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Ti co radi hraji/li Fallout 1/2 to vi.
System Shock 2 měl nepřekonatelnou atmosféru.
To s tím GTA:SA docela chápu. Taky sem si zažil stovky hodin civilizace, dooma, vlacka, wolfa, raptora, gpmoto, pool, skiordie (bomba muzika :), skyroads, prehistorika, agenta mlíčňáka, dave (z toho sem byl vždycky šíleně vystresovanej, horor jako prase), dizzy, a dalši ....
Ale vždycky mi na počítači chyběla nějaká relaxační hra. To mi nahradilo stunts, později gta2, fms, tony hawk (oooohhh), freelancer (boží), age of empires a nakonec gta:sa. V těhle hrách bylo totiž možný, aby člověk měl jistotu, že nemůže prohrát, ale ani vyhrát. Prostě si jenom hrát :) Jezdit několik hodin po mapě San Andreas mi nedělalo žádné problémy, prostě sem jenom jezdil, skákal, dělal kraviny.. Ale to je to co mi v moderních počítačových hrách chybí - relaxace bez stresu z výhry nebo prohry.
Nedávno mi kamarád ukazoval zajímavou hru, vyberete si zvíře, kterým chcete být a pak běháte po lese, jíte, spíte atd. Navíc je to online :)
Z dnešních her mě zaujal pouze Half life 2 a teď čekám až si zahraju The Elder Scrolls: Oblivion, budu si kvůli tomu kupovat novej počítač . Ale prvně si na něj budu muset našetřit.Z těch starších pc her mě pak nadchl hlavně Fallout 2 a adventura I have no Mouth and i must Xcream.
Ale nikdy nezapomenu na starý dobrý časy na Amize, kde sem pařil jak šílenej. To byly hry, které i dnes by stály za předělání na dnešní počítače (hlavně jde o myšlenky a nápady v těch hrách)... Dune 2, Hunter (tam hráč mohl ovládat spoustu techniky kolem sebe, od tanku až po jízdní kolo, a to vše ve 3D grafice), Genesia (výborná hra, jak já bych ji chtěl), Global Effect (i tahle hra by stála za předělání do nového kabátku), Ambermoon (není nad pěknou kreslenou grafiku), Armour Geddon, atd.. mohl bych ještě pokračovat ale už se mi nechce .
Tiskni
Sdílej: