Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Omezenost lidské mysli je nesmírná. Jsem technicky vzdělaný člověk, mám za sebou nějaké semestry matematické analýzy a nějaké semestry softwarového inženýrství. Přesto když se můj kamarád dostal přes bluetooth ze svého počítače do svého mobilu, v ten okamžik jsem byl okouzlen. A to přesto, že mobilní telefon používám každý den. To okouzlení asi bylo způsobeno takovými těmi detaily - ten mobil prostě ležel na stole, ani nevřískal ani nesvítil. Prostě kus hmoty vykazující aktivitu, která je neviditelná a projevuje se na monitoru opodál.
Vždycky si vzpomenu na sci-fi filmy, které jsem svého času považoval za hloupé. Mám tím na mysli sci-fi, ve kterých se kouzlí. Tohle je nějaká vědecká fikce? Vždyť oni tam normálně čarují! Jenže dostatečně sofistikovaná technika skutečně vypadá jako magie, stačí se porozhlédnout kolem.
Pamatuji si, jak jsem se (počítám někdy v roce 1997) dostal na gymplu poprvé k internetu. Naťukal jsem nějakou adresu (mám pocit, že to byl microsoft.com a pak jsem zapochyboval, jestli ta stránka opravdu přilétla na moji osobní rozmarnou žádost z Ameriky, nebo jsem se stal obětí nějakého podvodu.
Mimochodem, tehdy jsem měl takovou nemocnou představu o vyhledávání na internetu. Jediné, co jsem znal, bylo vyhledávání v souborovém systému pod DOSem přes hvězdičky a otazníčky. Tak jsem si představil, že takové nějaké paznaky se píšou i do prohlížeče místo adresy a ono se nějak něco najde. Vlastně jsem předběhl svou dobu - dnešní prohlížeče mají takové vyhledávání opravdu integrované a taky takhle nějak často používám Wikipedii (tedy jakýsi zmenšený internet) - prostě zkouším ta hesla psát rovnou do URL.
Zatím jsem mladý a všechno se mi to líbí. Ale děsím se okamžiku, kdy budu starý a všechen ten "pokrok" mě bude jen unavovat. Pak možná budu mít pocit, že všichni teenageři kolem umí čarovat . Ať žije moje omezenost.
Tiskni
Sdílej: