Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Omezenost lidské mysli je nesmírná. Jsem technicky vzdělaný člověk, mám za sebou nějaké semestry matematické analýzy a nějaké semestry softwarového inženýrství. Přesto když se můj kamarád dostal přes bluetooth ze svého počítače do svého mobilu, v ten okamžik jsem byl okouzlen. A to přesto, že mobilní telefon používám každý den. To okouzlení asi bylo způsobeno takovými těmi detaily - ten mobil prostě ležel na stole, ani nevřískal ani nesvítil. Prostě kus hmoty vykazující aktivitu, která je neviditelná a projevuje se na monitoru opodál.
Vždycky si vzpomenu na sci-fi filmy, které jsem svého času považoval za hloupé. Mám tím na mysli sci-fi, ve kterých se kouzlí. Tohle je nějaká vědecká fikce? Vždyť oni tam normálně čarují! Jenže dostatečně sofistikovaná technika skutečně vypadá jako magie, stačí se porozhlédnout kolem.
Pamatuji si, jak jsem se (počítám někdy v roce 1997) dostal na gymplu poprvé k internetu. Naťukal jsem nějakou adresu (mám pocit, že to byl microsoft.com a pak jsem zapochyboval, jestli ta stránka opravdu přilétla na moji osobní rozmarnou žádost z Ameriky, nebo jsem se stal obětí nějakého podvodu.
Mimochodem, tehdy jsem měl takovou nemocnou představu o vyhledávání na internetu. Jediné, co jsem znal, bylo vyhledávání v souborovém systému pod DOSem přes hvězdičky a otazníčky. Tak jsem si představil, že takové nějaké paznaky se píšou i do prohlížeče místo adresy a ono se nějak něco najde. Vlastně jsem předběhl svou dobu - dnešní prohlížeče mají takové vyhledávání opravdu integrované a taky takhle nějak často používám Wikipedii (tedy jakýsi zmenšený internet) - prostě zkouším ta hesla psát rovnou do URL.
Zatím jsem mladý a všechno se mi to líbí. Ale děsím se okamžiku, kdy budu starý a všechen ten "pokrok" mě bude jen unavovat. Pak možná budu mít pocit, že všichni teenageři kolem umí čarovat . Ať žije moje omezenost.
Tiskni
Sdílej: