Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Omezenost lidské mysli je nesmírná. Jsem technicky vzdělaný člověk, mám za sebou nějaké semestry matematické analýzy a nějaké semestry softwarového inženýrství. Přesto když se můj kamarád dostal přes bluetooth ze svého počítače do svého mobilu, v ten okamžik jsem byl okouzlen. A to přesto, že mobilní telefon používám každý den. To okouzlení asi bylo způsobeno takovými těmi detaily - ten mobil prostě ležel na stole, ani nevřískal ani nesvítil. Prostě kus hmoty vykazující aktivitu, která je neviditelná a projevuje se na monitoru opodál.
Vždycky si vzpomenu na sci-fi filmy, které jsem svého času považoval za hloupé. Mám tím na mysli sci-fi, ve kterých se kouzlí. Tohle je nějaká vědecká fikce? Vždyť oni tam normálně čarují! Jenže dostatečně sofistikovaná technika skutečně vypadá jako magie, stačí se porozhlédnout kolem.
Pamatuji si, jak jsem se (počítám někdy v roce 1997) dostal na gymplu poprvé k internetu. Naťukal jsem nějakou adresu (mám pocit, že to byl microsoft.com a pak jsem zapochyboval, jestli ta stránka opravdu přilétla na moji osobní rozmarnou žádost z Ameriky, nebo jsem se stal obětí nějakého podvodu.
Mimochodem, tehdy jsem měl takovou nemocnou představu o vyhledávání na internetu. Jediné, co jsem znal, bylo vyhledávání v souborovém systému pod DOSem přes hvězdičky a otazníčky. Tak jsem si představil, že takové nějaké paznaky se píšou i do prohlížeče místo adresy a ono se nějak něco najde. Vlastně jsem předběhl svou dobu - dnešní prohlížeče mají takové vyhledávání opravdu integrované a taky takhle nějak často používám Wikipedii (tedy jakýsi zmenšený internet) - prostě zkouším ta hesla psát rovnou do URL.
Zatím jsem mladý a všechno se mi to líbí. Ale děsím se okamžiku, kdy budu starý a všechen ten "pokrok" mě bude jen unavovat. Pak možná budu mít pocit, že všichni teenageři kolem umí čarovat . Ať žije moje omezenost.
Tiskni
Sdílej: