Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Minule jsem psal o upgradu na Ubuntu. Nakonec to prošlo docela hladce, ale stěžoval jsem si, že mi občas zamrzne panel.
Vyklubal se z toho dost nepříjemný problém. Gnome-panel používám vertikálně, protože se tak líp využívá místo na obrazovce, zvláště u širokoúhlých notebooků. Klasická konfigurace dvou horizontálních panelů vede na širokou nudli místo obrazovky - pro brouzdání na webu a psaní textu krajně neergonomické.
Tak tedy poslouchejte: když otevřu víc než 7 oken, gnome-panel zamrzne, zatíží procesor a začne žrát paměť. Myslel jsem, že je to chyba Ubuntu, ale je to regrese v GNOME 2.20 - stejně jsem dopadl v OpenSUSE. Viz bugreport.
Byl jsem z toho nešťastný, systém s takovým omezením fakt nesnesu. Našel jsem jen bugreport bez řešení, tak jsem byl rozhodnutý si tu chybu opravit sám, aspoň bych komunitě jednou k něčemu byl. Dokonce jsem si vybildil celé Gnome from scratch a našel funkci, kterou se to zacyklí.
Jenže pak jsem zjistil, že stejný bug je nahlášen i jinde a jsou tam patche. Nemá cenu čekat na 2.20.2 a pak na Ubuntu, tohle si musím patchnout sám. Navíc ty patche nejen že řeší to zamrzání, ale zároveň udělají z vertikálního panelu plnohodnotnou alternativu, ne chudého bratříčka bez textových popisků.
Tak tedy, jedná se o nemocné komponenty gnome-panel a libwnck22. Budu patchovat Ubuntí zdrojáky. Předpokládám, že překladač a autotools má každý nainstalené. Teď ještě bude potřeba stáhnout podporu pro vývoj deb balíčků.
apt-get install fakeroot apt-get install dpkg-dev apt-get install devscripts
Zdrojáky se stáhnou takto:
apt-get source libwnck22 apt-get source gnome-panel
Teď je potřeba stáhnout hromadu dev balíčků, aby to šlo přeložit. Ta hromada bude tím menší, čím víc jste v minulosti překládali pro GNOME. (V gentů takovou hromadu třeba vůbec nevedou.)
apt-get build-dep libwnck22 apt-get build-dep gnome-panel
Teď je dobré zkusit to vybildit bez patchů, aby bylo vidět, že to funguje. To se provede příkazem (v adresáři balíku).
debuild -us -uc
Tak teď to patchování. Patche jou tyto dva. Bohužel ty patche nejsou přesně proti těm verzím z Ubuntu. Z Gnome SVN je potřeba stáhnout revizi 1379 tasklist.c a pro jistotu i 10485 window-list.c. Košer to teda není, ale funguje to. Pak jdou patche aplikovat.
Pak jde vybildit opatchovaná libwnck22, tedy vybildit jde, ale nechce se slinkovat. Problém je s novým souborem obox.c, který přidá ten patch. Ačkoliv příslušný Makefile je ok. Nejsem expertem na autotools a tak jsem tento problém vyřešil v nejlepším duchu hackerství - obsah obox.c jsem vložil do tasklist.c.
Až vybildíte libwnck22, hned příslušné balíky nainstalujte
dpkg -i libwnck*.deb
Ono totiž libwnck-dev_2.20.0-0ubuntu1_i386.deb je potřeba k vybildění opatchovaného gnome-panelu. Po vybildění gnome-panelu nainstalujte vygenerované balíčky kromě toho debugovacího.
Ještě zbývá přemluvit balíčkovací systém, aby nepřepsal pracně vygenerované balíčky novější, ale zabugovanou verzí. To se udělá například takto:
echo "gnome-panel hold" | dpkg --set-selections
A hotovo. Far from perfect, ale můžu zase pracovat. Mám rád opensource.
Tiskni
Sdílej:
udělají s vertikálního panelu
<rádoby-vtipná-poznámka> KDE rulezzz!!! </rádoby-vtipná-poznámka>
Omluvte mě, ale já si to opravdu nemohl odpustit.