Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Minule jsem psal o upgradu na Ubuntu. Nakonec to prošlo docela hladce, ale stěžoval jsem si, že mi občas zamrzne panel.
Vyklubal se z toho dost nepříjemný problém. Gnome-panel používám vertikálně, protože se tak líp využívá místo na obrazovce, zvláště u širokoúhlých notebooků. Klasická konfigurace dvou horizontálních panelů vede na širokou nudli místo obrazovky - pro brouzdání na webu a psaní textu krajně neergonomické.
Tak tedy poslouchejte: když otevřu víc než 7 oken, gnome-panel zamrzne, zatíží procesor a začne žrát paměť. Myslel jsem, že je to chyba Ubuntu, ale je to regrese v GNOME 2.20 - stejně jsem dopadl v OpenSUSE. Viz bugreport.
Byl jsem z toho nešťastný, systém s takovým omezením fakt nesnesu. Našel jsem jen bugreport bez řešení, tak jsem byl rozhodnutý si tu chybu opravit sám, aspoň bych komunitě jednou k něčemu byl. Dokonce jsem si vybildil celé Gnome from scratch a našel funkci, kterou se to zacyklí.
Jenže pak jsem zjistil, že stejný bug je nahlášen i jinde a jsou tam patche. Nemá cenu čekat na 2.20.2 a pak na Ubuntu, tohle si musím patchnout sám. Navíc ty patche nejen že řeší to zamrzání, ale zároveň udělají z vertikálního panelu plnohodnotnou alternativu, ne chudého bratříčka bez textových popisků.
Tak tedy, jedná se o nemocné komponenty gnome-panel a libwnck22. Budu patchovat Ubuntí zdrojáky. Předpokládám, že překladač a autotools má každý nainstalené. Teď ještě bude potřeba stáhnout podporu pro vývoj deb balíčků.
apt-get install fakeroot apt-get install dpkg-dev apt-get install devscripts
Zdrojáky se stáhnou takto:
apt-get source libwnck22 apt-get source gnome-panel
Teď je potřeba stáhnout hromadu dev balíčků, aby to šlo přeložit. Ta hromada bude tím menší, čím víc jste v minulosti překládali pro GNOME. (V gentů takovou hromadu třeba vůbec nevedou.)
apt-get build-dep libwnck22 apt-get build-dep gnome-panel
Teď je dobré zkusit to vybildit bez patchů, aby bylo vidět, že to funguje. To se provede příkazem (v adresáři balíku).
debuild -us -uc
Tak teď to patchování. Patche jou tyto dva. Bohužel ty patche nejsou přesně proti těm verzím z Ubuntu. Z Gnome SVN je potřeba stáhnout revizi 1379 tasklist.c a pro jistotu i 10485 window-list.c. Košer to teda není, ale funguje to. Pak jdou patche aplikovat.
Pak jde vybildit opatchovaná libwnck22, tedy vybildit jde, ale nechce se slinkovat. Problém je s novým souborem obox.c, který přidá ten patch. Ačkoliv příslušný Makefile je ok. Nejsem expertem na autotools a tak jsem tento problém vyřešil v nejlepším duchu hackerství - obsah obox.c jsem vložil do tasklist.c.
Až vybildíte libwnck22, hned příslušné balíky nainstalujte
dpkg -i libwnck*.deb
Ono totiž libwnck-dev_2.20.0-0ubuntu1_i386.deb je potřeba k vybildění opatchovaného gnome-panelu. Po vybildění gnome-panelu nainstalujte vygenerované balíčky kromě toho debugovacího.
Ještě zbývá přemluvit balíčkovací systém, aby nepřepsal pracně vygenerované balíčky novější, ale zabugovanou verzí. To se udělá například takto:
echo "gnome-panel hold" | dpkg --set-selections
A hotovo. Far from perfect, ale můžu zase pracovat. Mám rád opensource.
Tiskni
Sdílej:
udělají s vertikálního panelu
<rádoby-vtipná-poznámka> KDE rulezzz!!! </rádoby-vtipná-poznámka>
Omluvte mě, ale já si to opravdu nemohl odpustit.