Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
VCS - Version Control System
Přes vánoční svátky jsem trochu studoval dokumentaci k Bazááru. Bzr na mě udělal dojem, líbí se mi, jak je to škálovatelné. Škálovatelností nemyslím schopnost vyrovnat se stomegabajtovýma patchema, ale schopnost být užitečný jednomu osamělému vako-vlko-vývojáři stejně jako neorganizovanému monstrtýmu rozprsknutému přes půl světa.
Tato škálovatelnost jde ruku v ruce se zpětnou kompatibilitou s mainstreamovým Subversion. Takže omezený mozeček vývojáře, který má jiné starosti, než se učit zacházet s novým programem, není vystaven takovému stresu.
Na začátku je možné bzr používat jako feature to feature náhradu za svn. Tedy: existuje centrální úložiště, checkout obsahuje jen jen pracovní kopii. Commity se odehrávají na serveru, pro logy se chodí tamtéž. Checkout se aktualizuje obligátním příkazem update
.
Za předpokladu, že na serveru je centrální úložiště, udělá se svn-like checkout nějak takhle:
bzr checkout --lightweight bzr://centralhost/srv/bzr/X-repo/X-trunk
Druhý mód je takový hybridní (tedy něco mezi centralizovaným a distribuovaným přístupem). Checkout obsahuje nejen pracovní kopii, ale též kompletní historii dané větve. Checkout je vlastně plnohodnotná nová větev, která je ale spojena se vzdálenou větví na serveru. Prohlížet logy lze tedy lokálně, což může odlehčit serverům u velkých projektů. A jak je to s commitováním? Šalamounsky každý commit se provede zároveň do lokálního repozitáře i do vzdáleného. Pokud vypadne spojení ze serverem, je možné commit nepřeposílat na server pouhým uvedením přepínače --local
.
Vytvoření "heavy" checkoutu je nasnadě:
bzr checkout bzr://centralhost/srv/bzr/X-repo/X-trunk
No a pokud má někdo náladu, může si verzovat plně distribuovaně. Pak je každý checkout vlastně zcela nezávislá větev. Větev vytvoříme klasickým
bzr branch bzr://centralhost/srv/bzr/X-repo/X-trunk
Nezávislou větev je taky možné vytvořit odpojením "heavy" checkoutu od mateřského repozitáře (bzr unbind
), potom jsou všechny commity jen lokální. Odpojení je též vhodné pokud jsme delší dobu bez spojení se serverem a nechceme každý commit explicitně označovat jako lokální. Větev je možné navázat na jinou přes bzr bind
.
Pro přenášení změn mezi různými samostatnými větvemi je možné použít příkazy pull a push.
Docela mě překvapilo, že bzr obsahuje příkaz uncommit
, který dokáže odvolat posledních N commitů. V svn je to tak, že commit je neodvolatelný, co jednou dáte do repozitáře, to bude pod danou revizí vždy dostupné. Zde je politika benevolentnější.
Tiskni
Sdílej: