Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
VCS - Version Control System
Přes vánoční svátky jsem trochu studoval dokumentaci k Bazááru. Bzr na mě udělal dojem, líbí se mi, jak je to škálovatelné. Škálovatelností nemyslím schopnost vyrovnat se stomegabajtovýma patchema, ale schopnost být užitečný jednomu osamělému vako-vlko-vývojáři stejně jako neorganizovanému monstrtýmu rozprsknutému přes půl světa.
Tato škálovatelnost jde ruku v ruce se zpětnou kompatibilitou s mainstreamovým Subversion. Takže omezený mozeček vývojáře, který má jiné starosti, než se učit zacházet s novým programem, není vystaven takovému stresu.
Na začátku je možné bzr používat jako feature to feature náhradu za svn. Tedy: existuje centrální úložiště, checkout obsahuje jen jen pracovní kopii. Commity se odehrávají na serveru, pro logy se chodí tamtéž. Checkout se aktualizuje obligátním příkazem update
.
Za předpokladu, že na serveru je centrální úložiště, udělá se svn-like checkout nějak takhle:
bzr checkout --lightweight bzr://centralhost/srv/bzr/X-repo/X-trunk
Druhý mód je takový hybridní (tedy něco mezi centralizovaným a distribuovaným přístupem). Checkout obsahuje nejen pracovní kopii, ale též kompletní historii dané větve. Checkout je vlastně plnohodnotná nová větev, která je ale spojena se vzdálenou větví na serveru. Prohlížet logy lze tedy lokálně, což může odlehčit serverům u velkých projektů. A jak je to s commitováním? Šalamounsky každý commit se provede zároveň do lokálního repozitáře i do vzdáleného. Pokud vypadne spojení ze serverem, je možné commit nepřeposílat na server pouhým uvedením přepínače --local
.
Vytvoření "heavy" checkoutu je nasnadě:
bzr checkout bzr://centralhost/srv/bzr/X-repo/X-trunk
No a pokud má někdo náladu, může si verzovat plně distribuovaně. Pak je každý checkout vlastně zcela nezávislá větev. Větev vytvoříme klasickým
bzr branch bzr://centralhost/srv/bzr/X-repo/X-trunk
Nezávislou větev je taky možné vytvořit odpojením "heavy" checkoutu od mateřského repozitáře (bzr unbind
), potom jsou všechny commity jen lokální. Odpojení je též vhodné pokud jsme delší dobu bez spojení se serverem a nechceme každý commit explicitně označovat jako lokální. Větev je možné navázat na jinou přes bzr bind
.
Pro přenášení změn mezi různými samostatnými větvemi je možné použít příkazy pull a push.
Docela mě překvapilo, že bzr obsahuje příkaz uncommit
, který dokáže odvolat posledních N commitů. V svn je to tak, že commit je neodvolatelný, co jednou dáte do repozitáře, to bude pod danou revizí vždy dostupné. Zde je politika benevolentnější.
Tiskni
Sdílej: