Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
VCS - Version Control System
Přes vánoční svátky jsem trochu studoval dokumentaci k Bazááru. Bzr na mě udělal dojem, líbí se mi, jak je to škálovatelné. Škálovatelností nemyslím schopnost vyrovnat se stomegabajtovýma patchema, ale schopnost být užitečný jednomu osamělému vako-vlko-vývojáři stejně jako neorganizovanému monstrtýmu rozprsknutému přes půl světa.
Tato škálovatelnost jde ruku v ruce se zpětnou kompatibilitou s mainstreamovým Subversion. Takže omezený mozeček vývojáře, který má jiné starosti, než se učit zacházet s novým programem, není vystaven takovému stresu.
Na začátku je možné bzr používat jako feature to feature náhradu za svn. Tedy: existuje centrální úložiště, checkout obsahuje jen jen pracovní kopii. Commity se odehrávají na serveru, pro logy se chodí tamtéž. Checkout se aktualizuje obligátním příkazem update
.
Za předpokladu, že na serveru je centrální úložiště, udělá se svn-like checkout nějak takhle:
bzr checkout --lightweight bzr://centralhost/srv/bzr/X-repo/X-trunk
Druhý mód je takový hybridní (tedy něco mezi centralizovaným a distribuovaným přístupem). Checkout obsahuje nejen pracovní kopii, ale též kompletní historii dané větve. Checkout je vlastně plnohodnotná nová větev, která je ale spojena se vzdálenou větví na serveru. Prohlížet logy lze tedy lokálně, což může odlehčit serverům u velkých projektů. A jak je to s commitováním? Šalamounsky každý commit se provede zároveň do lokálního repozitáře i do vzdáleného. Pokud vypadne spojení ze serverem, je možné commit nepřeposílat na server pouhým uvedením přepínače --local
.
Vytvoření "heavy" checkoutu je nasnadě:
bzr checkout bzr://centralhost/srv/bzr/X-repo/X-trunk
No a pokud má někdo náladu, může si verzovat plně distribuovaně. Pak je každý checkout vlastně zcela nezávislá větev. Větev vytvoříme klasickým
bzr branch bzr://centralhost/srv/bzr/X-repo/X-trunk
Nezávislou větev je taky možné vytvořit odpojením "heavy" checkoutu od mateřského repozitáře (bzr unbind
), potom jsou všechny commity jen lokální. Odpojení je též vhodné pokud jsme delší dobu bez spojení se serverem a nechceme každý commit explicitně označovat jako lokální. Větev je možné navázat na jinou přes bzr bind
.
Pro přenášení změn mezi různými samostatnými větvemi je možné použít příkazy pull a push.
Docela mě překvapilo, že bzr obsahuje příkaz uncommit
, který dokáže odvolat posledních N commitů. V svn je to tak, že commit je neodvolatelný, co jednou dáte do repozitáře, to bude pod danou revizí vždy dostupné. Zde je politika benevolentnější.
Tiskni
Sdílej: