Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
dneska tak trochu o všem
Včera jsem pracoval z domu. Přítelkyně naopak byla v práci, tak jsem si říkal, že uvařím jako překvapení oběd. Abych se u krájení zeleniny nenudil, pustil jsem si tuhle přednášku o Djangu. Ženské při vaření třeba koukají na stupidní seriály, poslouchám, jak se hackují websajty.
Dozvěděl jsem se, že Django povstalo z mediálního prostředí (stránky jakýchsi novin). Další dobrá informace byla, že když začnou potíže s výkonem, je dobré jako první krok přesunout statický obsah na jinou mašinu (ještě před tím, než se dá na jiný stroj databáze). Prý to dělá divy.
Den před tím jsou koukal na jedno povídání o gitu. Je to míň PR a víc k věci, než gití povídání od Linuse, co jsem kdysi taky koukal.
Hrozně se mi líbí použití silné kryptografie - identifikace komitů přes SHA-1. Je to takový vývoj: v CVS je každý soubor verzovaný zvlášť, v SVN se číslem revize identifikuje stav celého repozitáře, v gitu jeden kontrolní součet jedinečně identifikuje verzi nějaká větve včetně procesu, jak se k němu dospělo. To je velmi silná vlastnost (než někdo najde kolizi v SHA-1
Ale až budu chtít opustit (podle některých beznadějně zastaralé SVN), tak asi zkusím Bazaar. Asi je jednodušší, míň svéhlavý, líp funguje na Windows (je dobré být flexibilní). Linusovi se tuším Bazaar taky líbil, ale vadila mu pomalost. Jenže já si s dvacetimegabajtovýma patchema nehraju.
Tuhle jsem slyšel v rádii nový singl od Duran Duran - Falling Down. Nevím, jestli ta písnička má nějaké hlubší sdělení (asi ne), ale každopádně si nemůžu pomoct a musím si ji pouštět pořad dokola. Četl jsem, že nějaké melodie se naladí na nějaké struktury mozku a pak to "svědí". No a poškrabe se to tak, že si člověk tu melodii zabrouká nebo poslechne.
Dočetl jsem se, že to produkoval Justin Timberlake, který možná i má talent, ale když jsem ho naposled viděl v televizi, tak tančil v nějakých hi-fi vesmírných hadrech a jeho hudba mi přišla studená a neosobní, fuj. Ale Duran Duran něco takového potřebovali, některá aranžmá z osmdesátých let mi dnes přijdou celkem k smíchu.
Tiskni
Sdílej: