Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
dneska tak trochu o všem
Včera jsem pracoval z domu. Přítelkyně naopak byla v práci, tak jsem si říkal, že uvařím jako překvapení oběd. Abych se u krájení zeleniny nenudil, pustil jsem si tuhle přednášku o Djangu. Ženské při vaření třeba koukají na stupidní seriály, poslouchám, jak se hackují websajty.
Dozvěděl jsem se, že Django povstalo z mediálního prostředí (stránky jakýchsi novin). Další dobrá informace byla, že když začnou potíže s výkonem, je dobré jako první krok přesunout statický obsah na jinou mašinu (ještě před tím, než se dá na jiný stroj databáze). Prý to dělá divy.
Den před tím jsou koukal na jedno povídání o gitu. Je to míň PR a víc k věci, než gití povídání od Linuse, co jsem kdysi taky koukal.
Hrozně se mi líbí použití silné kryptografie - identifikace komitů přes SHA-1. Je to takový vývoj: v CVS je každý soubor verzovaný zvlášť, v SVN se číslem revize identifikuje stav celého repozitáře, v gitu jeden kontrolní součet jedinečně identifikuje verzi nějaká větve včetně procesu, jak se k němu dospělo. To je velmi silná vlastnost (než někdo najde kolizi v SHA-1
Ale až budu chtít opustit (podle některých beznadějně zastaralé SVN), tak asi zkusím Bazaar. Asi je jednodušší, míň svéhlavý, líp funguje na Windows (je dobré být flexibilní). Linusovi se tuším Bazaar taky líbil, ale vadila mu pomalost. Jenže já si s dvacetimegabajtovýma patchema nehraju.
Tuhle jsem slyšel v rádii nový singl od Duran Duran - Falling Down. Nevím, jestli ta písnička má nějaké hlubší sdělení (asi ne), ale každopádně si nemůžu pomoct a musím si ji pouštět pořad dokola. Četl jsem, že nějaké melodie se naladí na nějaké struktury mozku a pak to "svědí". No a poškrabe se to tak, že si člověk tu melodii zabrouká nebo poslechne.
Dočetl jsem se, že to produkoval Justin Timberlake, který možná i má talent, ale když jsem ho naposled viděl v televizi, tak tančil v nějakých hi-fi vesmírných hadrech a jeho hudba mi přišla studená a neosobní, fuj. Ale Duran Duran něco takového potřebovali, některá aranžmá z osmdesátých let mi dnes přijdou celkem k smíchu.
Tiskni
Sdílej: