Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
dneska tak trochu o všem
Včera jsem pracoval z domu. Přítelkyně naopak byla v práci, tak jsem si říkal, že uvařím jako překvapení oběd. Abych se u krájení zeleniny nenudil, pustil jsem si tuhle přednášku o Djangu. Ženské při vaření třeba koukají na stupidní seriály, poslouchám, jak se hackují websajty.
Dozvěděl jsem se, že Django povstalo z mediálního prostředí (stránky jakýchsi novin). Další dobrá informace byla, že když začnou potíže s výkonem, je dobré jako první krok přesunout statický obsah na jinou mašinu (ještě před tím, než se dá na jiný stroj databáze). Prý to dělá divy.
Den před tím jsou koukal na jedno povídání o gitu. Je to míň PR a víc k věci, než gití povídání od Linuse, co jsem kdysi taky koukal.
Hrozně se mi líbí použití silné kryptografie - identifikace komitů přes SHA-1. Je to takový vývoj: v CVS je každý soubor verzovaný zvlášť, v SVN se číslem revize identifikuje stav celého repozitáře, v gitu jeden kontrolní součet jedinečně identifikuje verzi nějaká větve včetně procesu, jak se k němu dospělo. To je velmi silná vlastnost (než někdo najde kolizi v SHA-1
Ale až budu chtít opustit (podle některých beznadějně zastaralé SVN), tak asi zkusím Bazaar. Asi je jednodušší, míň svéhlavý, líp funguje na Windows (je dobré být flexibilní). Linusovi se tuším Bazaar taky líbil, ale vadila mu pomalost. Jenže já si s dvacetimegabajtovýma patchema nehraju.
Tuhle jsem slyšel v rádii nový singl od Duran Duran - Falling Down. Nevím, jestli ta písnička má nějaké hlubší sdělení (asi ne), ale každopádně si nemůžu pomoct a musím si ji pouštět pořad dokola. Četl jsem, že nějaké melodie se naladí na nějaké struktury mozku a pak to "svědí". No a poškrabe se to tak, že si člověk tu melodii zabrouká nebo poslechne.
Dočetl jsem se, že to produkoval Justin Timberlake, který možná i má talent, ale když jsem ho naposled viděl v televizi, tak tančil v nějakých hi-fi vesmírných hadrech a jeho hudba mi přišla studená a neosobní, fuj. Ale Duran Duran něco takového potřebovali, některá aranžmá z osmdesátých let mi dnes přijdou celkem k smíchu.
Tiskni
Sdílej: