Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
dneska tak trochu o všem
Včera jsem pracoval z domu. Přítelkyně naopak byla v práci, tak jsem si říkal, že uvařím jako překvapení oběd. Abych se u krájení zeleniny nenudil, pustil jsem si tuhle přednášku o Djangu. Ženské při vaření třeba koukají na stupidní seriály, poslouchám, jak se hackují websajty.
Dozvěděl jsem se, že Django povstalo z mediálního prostředí (stránky jakýchsi novin). Další dobrá informace byla, že když začnou potíže s výkonem, je dobré jako první krok přesunout statický obsah na jinou mašinu (ještě před tím, než se dá na jiný stroj databáze). Prý to dělá divy.
Den před tím jsou koukal na jedno povídání o gitu. Je to míň PR a víc k věci, než gití povídání od Linuse, co jsem kdysi taky koukal.
Hrozně se mi líbí použití silné kryptografie - identifikace komitů přes SHA-1. Je to takový vývoj: v CVS je každý soubor verzovaný zvlášť, v SVN se číslem revize identifikuje stav celého repozitáře, v gitu jeden kontrolní součet jedinečně identifikuje verzi nějaká větve včetně procesu, jak se k němu dospělo. To je velmi silná vlastnost (než někdo najde kolizi v SHA-1
Ale až budu chtít opustit (podle některých beznadějně zastaralé SVN), tak asi zkusím Bazaar. Asi je jednodušší, míň svéhlavý, líp funguje na Windows (je dobré být flexibilní). Linusovi se tuším Bazaar taky líbil, ale vadila mu pomalost. Jenže já si s dvacetimegabajtovýma patchema nehraju.
Tuhle jsem slyšel v rádii nový singl od Duran Duran - Falling Down. Nevím, jestli ta písnička má nějaké hlubší sdělení (asi ne), ale každopádně si nemůžu pomoct a musím si ji pouštět pořad dokola. Četl jsem, že nějaké melodie se naladí na nějaké struktury mozku a pak to "svědí". No a poškrabe se to tak, že si člověk tu melodii zabrouká nebo poslechne.
Dočetl jsem se, že to produkoval Justin Timberlake, který možná i má talent, ale když jsem ho naposled viděl v televizi, tak tančil v nějakých hi-fi vesmírných hadrech a jeho hudba mi přišla studená a neosobní, fuj. Ale Duran Duran něco takového potřebovali, některá aranžmá z osmdesátých let mi dnes přijdou celkem k smíchu.
Tiskni
Sdílej: