Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Mám pocit, že svět se zbláznil. Narazil jsem článek o tom, jak v Polsku začínají policajti nahánět nudisty. Což o to, chodit zcela obnažen není ani u nás úplně normální (v tom smyslu, že skoro všichni se aspoň trochu zahalujem). Ne každého baví dívat se na nahá lidská těla, která můžou být navíc stará a vytahaná, nejsme na to totiž zvyklí.
Ale tahle věta mě dostala:
To byste nevěřili, jak je vzhled důležitý. Mé první Ubuntu (6.06) jsem si instaloval z části proto, že se mi děsně líbilo to oranžové téma a hezké ikonky. Hnědý vzhled předchozích Ubuntu byl pro mě stěží akceptovatelný, to bych raději zůstal u starého dobrého Debianu, který žádnému divokému "rebrandingu" nehoví.
Proto jsem zpozorněl, když jsem uviděl skrínšoty s Fedory 7. Za časů svého Debianu jsem měl přeci jen tendenci považovat Fedoru za ne příliš stabilní pískoviště pro RHEL. Se svým systémem jsem dost spokojen, žádnou evakuaci neplánuji, ale ta modrá krajina, ty balóny a ještě hezky udělané téma do GRUBu! Kupka to sice není, ale zajímavé mi to přišlo.
Nějakou dobu si říkám, že musím napsat malý oslavný post na Subversion. Mám ten soft totiž opravdu rád. Používáme ho na školní projekt (asi 4 lidi), ale ukládám si do něj i věci, na kterých dělám sám (dokonce i binární dokumenty).
Jako programátor v sobě neustále řeším, zda jsou lepší staticky nebo dynamicky typované jazyky. Na jednu stranu si pamatuju na pocit z Ady, kde je typová kontrola pevná jako skála a chudáček programátor cítí, že se o ni může opřít. Na druhou stranu Ruby a Python rozhodně nejsou jen hračky na tvorbu prototypů, ale opravdové nástroje na psaní velkých programů. Teď jsem narazil na jeden rozhovor s Kvídem, kde praví toto: