Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
To byste nevěřili, jak je vzhled důležitý. Mé první Ubuntu (6.06) jsem si instaloval z části proto, že se mi děsně líbilo to oranžové téma a hezké ikonky. Hnědý vzhled předchozích Ubuntu byl pro mě stěží akceptovatelný, to bych raději zůstal u starého dobrého Debianu, který žádnému divokému "rebrandingu" nehoví.
Proto jsem zpozorněl, když jsem uviděl skrínšoty s Fedory 7. Za časů svého Debianu jsem měl přeci jen tendenci považovat Fedoru za ne příliš stabilní pískoviště pro RHEL. Se svým systémem jsem dost spokojen, žádnou evakuaci neplánuji, ale ta modrá krajina, ty balóny a ještě hezky udělané téma do GRUBu! Kupka to sice není, ale zajímavé mi to přišlo.
Tak jsem si nahodil VirtualBox a do něj F7. Instalace bez problému a už jsem koukal na tu modrou horkovzdušnou tapetu.
Pak se ozvaly updaty, stejně jako v Ubuntu se na panelu objevila informativní ikonka a vyskočil updatovací dialog. Ale moc se mi nelíbil (viz první obrázek), z Ubuntu jsem zvyklý, že si můžu rozkliknout indikátor průběhu a dívat se, co ten dpkg vlastně dělá, zde to jen chroustalo a posunovalo. Taky podrobné informace o tom, co který update napravuje jsou v Ubuntu obsáhlejší při stejné přehlednosti.
Z čeho jsem byl v šoku byl dialog k přiinstalování nového softu. Vizte druhý obrázek a vězte, že takové GUI považuji za humpolácké. Takhle nějak vypadala grafická klikátka před deseti lety (opravdu mi to asociovalo asi tak RH 5). A navíc to bylo oproti ubunťácké obdobě _neskutečně_ pomalé. Uživatelský komfort je pak neporovnatelný.
Neříkám, že Fedora je špatná distribuce (už vidím ten flame), ale tahle zkušenost mě utvrdila v názoru, že co se týče přístupu k uživatelům je Ubuntu momentálně špica. Možná je to jen důsledek rozdílné filozofie, Ubuntu je Debian pro lidi, pro koho je Fedora?
Byl to pro mě tak zajímavý zážitek, že jsem se rozhodl vyzkoušet OpenSUSE.
Tiskni
Sdílej:
gnome-app-instal
). Moc toho neumí (i když je to od verze k verzi lepší), ale je to takové hezky jednoduché. Většině uživatelů to musí stačit. Mimo toho je v Ubuntu ale ještě Synaptic (také na CD), takže kdo chce nějakou pokročilou nadstavbdu apt
, má taky možnost. To jen pro upřesnění.
Ubuntu je Debian pro lidi, pro koho je Fedora?
Fedora je Red Hat pre odvazlivcov.
Z čeho jsem byl v šoku byl dialog k přiinstalování nového softu. Vizte druhý obrázek a vězte, že takové GUI považuji za humpolácké. Takhle nějak vypadala grafická klikátka před deseti lety (opravdu mi to asociovalo asi tak RH 5)S timto plne souhlasim - clovek, ktery navrhoval GUI teto aplikace je bud totalne slepy (jinak nechapu pouzite velke pismo), nebo naprosty esteticky ignorant. Jinak i funkcnost (uzivatelska privetivost) teto aplikace je .... hmmm.