Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »To byste nevěřili, jak je vzhled důležitý. Mé první Ubuntu (6.06) jsem si instaloval z části proto, že se mi děsně líbilo to oranžové téma a hezké ikonky. Hnědý vzhled předchozích Ubuntu byl pro mě stěží akceptovatelný, to bych raději zůstal u starého dobrého Debianu, který žádnému divokému "rebrandingu" nehoví.
Proto jsem zpozorněl, když jsem uviděl skrínšoty s Fedory 7. Za časů svého Debianu jsem měl přeci jen tendenci považovat Fedoru za ne příliš stabilní pískoviště pro RHEL. Se svým systémem jsem dost spokojen, žádnou evakuaci neplánuji, ale ta modrá krajina, ty balóny a ještě hezky udělané téma do GRUBu! Kupka to sice není, ale zajímavé mi to přišlo.
Tak jsem si nahodil VirtualBox a do něj F7. Instalace bez problému a už jsem koukal na tu modrou horkovzdušnou tapetu.
Pak se ozvaly updaty, stejně jako v Ubuntu se na panelu objevila informativní ikonka a vyskočil updatovací dialog. Ale moc se mi nelíbil (viz první obrázek), z Ubuntu jsem zvyklý, že si můžu rozkliknout indikátor průběhu a dívat se, co ten dpkg vlastně dělá, zde to jen chroustalo a posunovalo. Taky podrobné informace o tom, co který update napravuje jsou v Ubuntu obsáhlejší při stejné přehlednosti.
Z čeho jsem byl v šoku byl dialog k přiinstalování nového softu. Vizte druhý obrázek a vězte, že takové GUI považuji za humpolácké. Takhle nějak vypadala grafická klikátka před deseti lety (opravdu mi to asociovalo asi tak RH 5). A navíc to bylo oproti ubunťácké obdobě _neskutečně_ pomalé. Uživatelský komfort je pak neporovnatelný.
Neříkám, že Fedora je špatná distribuce (už vidím ten flame), ale tahle zkušenost mě utvrdila v názoru, že co se týče přístupu k uživatelům je Ubuntu momentálně špica. Možná je to jen důsledek rozdílné filozofie, Ubuntu je Debian pro lidi, pro koho je Fedora?
Byl to pro mě tak zajímavý zážitek, že jsem se rozhodl vyzkoušet OpenSUSE.
Tiskni
Sdílej:
gnome-app-instal
). Moc toho neumí (i když je to od verze k verzi lepší), ale je to takové hezky jednoduché. Většině uživatelů to musí stačit. Mimo toho je v Ubuntu ale ještě Synaptic (také na CD), takže kdo chce nějakou pokročilou nadstavbdu apt
, má taky možnost. To jen pro upřesnění.
Ubuntu je Debian pro lidi, pro koho je Fedora?
Fedora je Red Hat pre odvazlivcov.
Z čeho jsem byl v šoku byl dialog k přiinstalování nového softu. Vizte druhý obrázek a vězte, že takové GUI považuji za humpolácké. Takhle nějak vypadala grafická klikátka před deseti lety (opravdu mi to asociovalo asi tak RH 5)S timto plne souhlasim - clovek, ktery navrhoval GUI teto aplikace je bud totalne slepy (jinak nechapu pouzite velke pismo), nebo naprosty esteticky ignorant. Jinak i funkcnost (uzivatelska privetivost) teto aplikace je .... hmmm.