Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
A: Tak to svinstvo dorazilo i k nám do obce.
B: Myslíš drogy?
A: Ne, radary.
U nás je to teď taky :-/
Jdu se radeji odreagovat poradnou jizdou ve svem dvousetkonovem kupe poctive nedownsizingove konstrukce nez mi legislativa prosazena tobe podobnymi adorovaci marxe znemozni pouzivat jej.Pics or it didn't happen.
To ti stačí k čemu? K argumentaci ad hominem?IMHO jde o pokrytectví, minimálně co se týče toho financování. Pokud by to mělo být ad hominem, přijde mi, že by pak vůbec nebylo možné poukazovat na / kritizovat pokrytectví. Co se týče těch dětí, tam možná ano, ale není něco, nad čím bych mohl prostě jen tak mávnout rukou a zapomenout na to, to mi nejde. Ona ta hranice, co je ad hominem, není úplně ostrá. Podle mě pokud se jedná o případy, kdy ti lidé takhle kážou o společnosti a životě, má smysl přihlížet k jejich životu.
To se ti nebude líbit ani např. Jean-Jacques Rousseau.Jo, ten v tomhle ohledu taky není nic moc no.
Je skutečně šílené, že se hlavní představitel EU jel poklonit tomuto revolucionáři, který zřejmě požadoval i zrušení soukromého vlastnictví.
Proč šílené? Podle mého to perfektně zapadá do konceptu EU.
How unfounded and vague was the fantasy at the Slav Congress is proved by its results. The bombardment of a town like Prague would have filled any other nation with inextinguishable hatred of its oppressors. But what did the Czechs do? They kissed the rod which had bloodily chastised them, they eagerly swore obedience to the flag under which their brothers had been slaughtered and their wives ravished.Chahca, 200 let ale téměř žádná změna jak se dívám. Díky za poučnou exkurzi do minulosti. Jo a nenapsal to Marx, ale Engels
–Geschrieben von Friedrich Engels. "Neue Rheinische Zeitung" Nr. 222 vom 15. Februar 1849Souvislost s Marxem je jaká?
Můžu teda považovat cokoliv co napíše za tvoje slova?Ne, já se k žádnému Jikovi nehlásím.
nemam sil to cist.No já si musel dát dvě piva abych to pochopil ale slupnul jsem to celé (aspoň druhou polovinu toho žblechtu):
Otazka ciste technicka: jak muze byt jik nacek, kdyz zde jiz nekolikrat psal o tom, ze ma zidovsky puvod a kladny vztah k izraeli? Neprijde ti v tomto kontextu trochu nemistne oznacovat ho za nacka?Se nijak nevylučuje.
Akorát dnes se místo té žlutočerné balí do modré vlajkyTo se nedá srovnávat. Byla to doba kdy národy byly těžce utlačovány a neměli ani nic jako vlastní státy (Poláci byly rozděleni mezi Rakouské, Německé a Ruské cisařství a dokonce ani nic takového jako jednotný polský národ neexistovalo), takže tehdy něco jako národní-socialismus nebyla nadávka, ale těžká utopie. Z pohledu Engelse už dávno v něčem jako národním socialismu dávno žijeme a máme díky tomu vymoženosti, které považujeme za běžné, které si neuvědomujeme a ani si nedovedeme přestavit že by neexistovali. Tahle „dobová díla“ je vždy potřeba chápat v kontextu dané doby kdy byly psané.
Termín bývá připisován Václavu Havlovi, tehdejšímu presidentovi České republiky, kritikovi režimu Slobodana Miloševiće a jeho intervence v Kosovu.
Slovní spojení „humanitární bombardování“ zmínil Richard Falbr, kandidující do Evropského parlamentu, v pořadu TV Nova Sedmička vysílaném 23. května 2004:[2] „...řekl jsem, že člověk, který použil termín ‚humanitární bombardování‘, nemá co dělat ve funkci prezidenta Evropské unie.“
Havel ostře odmítl, že by byl autorem tohoto termínu. „Obskurní pojem ‚humanitární bombardování‘ jsem samozřejmě nejen nevymyslel, ale nikdy ani nepoužil a použít nemohl, neboť mám – troufám si tvrdit – vkus. (Něco jiného je postoj k Miloševičovi a jeho genocidním praktikám, v tom se asi opravdu s panem senátorem rozcházíme.) Jinými slovy: co pan Falbr říká, je čistá a zlovolná lež. Mohu k ní dodat jen to, že lidé, kteří lžou, nepatří do Evropského parlamentu.“ Později pojem označil za „ptákovinu, kterou nemohl říct ani kdyby byl při pominutí smyslů“ a „spleteninu novinářů“.
Falbr ve své odpovědi poukázal na článek „Moi aussi je me sens albanais“, jenž byl otištěn 29. dubna 1999 ve francouzském listu Le Monde[6], a prohlásil, že „buď se [Havel] mýlí, nebo má krátkou paměť.“
…
Text článku má vycházet z rozhovoru, který Václav Havel poskytl 14. dubna 1999 před svou cestou do USA agentuře Reuters. Přepis rozhovoru ovšem termín „humanitární bombardování“ ani „bombardování“ neobsahuje. Obsahuje pasáž: „I k tomu zastavení toho vyvražďování a vyhánění lidí z domovů i k eventuálním – vytvořit jakýsi prostor pro eventuální další politická jednání, k zabránění té katastrofě humanitární, jak se to nazývá, k té humanitární asistenci. K tomu všemu by napomohla přítomnost těch mírových sborů.“
Text článku má vycházet z rozhovoru, který Václav Havel poskytl 14. dubna 1999 před svou cestou do USA agentuře Reuters.
Novinar, ktery delal s VH rozhovor. Pochybuju, ze by nedoslo k autorizacvi.To je hezké, že jozka z abclinuxu pochybuje, že nedošlo k autorizace, ale já bych radši něco trochu hmatatelnějšího.
Pokud vim, tak se ohradil, ze nepouzil slovni spojeni "humanitarni bombardovani". Nikoli proti zverejnenemu obsahu rozhovoru (to je ta vylucne humanitarni povaha bomb).Použil termín "spletenina novinářů". Pokud vim, snažíš se mu přišít to vyjádření na základě toho, že nedementoval dostatečne brzo / specificky / důrazně (???) nějaký článek v nějakých novinách, se kterými nedělal rozhovor a které ani neuvádí autora rozhovoru ani zdroj ani žádné jiné náležitosti, a to přestože existuje přepis původního rozhovoru s Reuters ze kterých ten článek údajně "vychází", který ale obsahuje formulaci úplně jinou. To je prostě strašně vacrhlatá obžaloba, sorry. Disclaimer: Nechci tím vyjádřit souhlas s Havlovým postojem ke Kosovu. Reaguju pouze na snahy přišít mu "humanitární bombardování" nebo "humanitární povahu bomb" (což mi mimochodem přijde natolik synonimní, že je IMHO nesmysl usuzovat, že Havel dementováním prvního nedementoval i to druhé).
Nějaké démonizování VK nemá smysl – nebylo to dílo jednoho člověka. Tehdy tu byly dvě názorové skupiny ekonomů, jedna prosazovala nejprve institucionální změny a svobodu až potom, zatímco druhá naopak. Totéž se dělo v jiných státech. U nás převládl tento přístup. Ale tam, kde zvítězil opačný názor, to nebylo o moc lepší… spíš se tam toho rozkradlo ještě víc.
si je dobře vědom, že se soukromá sféra bez financování ze strany státu neobejde
Co prosim? Takze efektivne tvrdis, ze vsechny soukromy penize jsou vlastne prerozdeleny prachy ze statniho rozpoctu? To je teda dost ulitly. Frakcni bankovni system, uvery, z kterych se to vsechno financuje, to jsi totalne odignoroval?
Jako ono Odin by si za to vecny vyrypovani zaslouzil nakopnout do zadku, ale na druhou stranu, vyprovokoval te k velmi zajimavym zcestnym vyjadrenim (nejednou). Tak se to asi hodi, takovy osobnostni rozvoj a la Odin? A.k.a. jak se nenechat vytrolit na Internetech 101 :D
Kapitalista, který z nich benefituje většinou platí daně.
Dokud nedosáhne dostatečné velikosti nebo schopnosti „optimalizovat“, že…