Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Takze som sa vratil akurat teraz z jednej LAN party, ktorej som bol mimo ineho aj organizator. Na tejto LAN party sme mali 10 kompov na linuxe, kvoli ktorym som to aj robil, kedze mam kamaratov ktory este len s linuxom zacinaju. Tak som si povedal ze vsak im trosku pomozeme, hodime rec co komu nejde a ako to rozchodia. V tomto duchu sa cela party niesla.
Vsetko by bolo fajn, az na ze na akciu dosli BFU s widlamy. Hovorim si ze fajn, nech vidia ze linux je lepsi a su ludia ktory windows neprotrebuju. V com bol pruser? Tento nastal ked sa chceli pripojit do siete s s nami linuxakmy. Mali sme vsetci nastavene staticke IP. Ziadne DHCP, proste statika. Vacsina z nich mala nastavene pridelovanie IP pomocou DHCP.
No tak som im poradil nech si zmenia IP na statiku a takom a takom rozsahu. Dokonca som im tie IP poradil ake si tam maju dat. A teraz pride ta sleha. Priblizne 5 si to zmenili ale posrali to s subnet maskou a Broadcastom. Aj IP napisali zle. No a ked som im to ja menil a hovorim im ze to musi byt takto a takto, som sa dozvedel ze je to chyba Linuxu, ze keby mali vsetci widle no tak potom by im to slo. Proste Linux je zodpovedny za ich neschopnost, ktorou pokazili celu party.
Tiskni
Sdílej:
192.168.něco.něco
přes DHCP, i když DHCP nebylo. Byly to Windows XP Home a já jsem si myslel něco o chybě. Ona to zatím je vlastnost. Inu proč ne, ale když síťovej pařan nerozumí ani základům nastavení sítě, měl by pařit za trest po sériovým kabelu.