Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Musí počítač opravdu vydávat takový rámus? Tuhle otázku jsem během posledních let řešil několikrát, ale bez úspěchu. Ach ti drobní škudlilové ...
Tentokrát bych to chtěl vzít za jiný konec. Nemá smysl se snažit ztišit monstrum, které konzumuje desítky wattů energie. Je potřeba stavět na úspornější platformě. Pokud uvážím, k čemu počítač využívám (internet, televize, hudba, fotografie, PHP), pak nižší výkon nebude na škodu.
Tedy koncept sestavy je:
Zatím nejschůdnější mi připadá využít mini ITX desku s procesorem VIA C7 a speciální skříň. Zdánlivě nejjednodušší problém - vybrat skříň - už mě zaměstnává asi měsíc. Možná to bude GS-L01, která nevypadá špatně a je řešena bez větráků. Její použití je spojené s řadou desek VIA EPIA a vybrat z této řady bude další oříšek. :)
Tiskni
Sdílej:
Bedna 2x dražší než HW? BláznePokud si pořídí velmi rychlou CF, tak se ten poměr výrazně změní.
jako HDD bude bud CF karta v redukci nebo tam nebude zadny HDD a pojede to ze siteOsobně bych jako vhodné řešení volil něco, jako je tohle (nebo něco lepšího) v kombinaci s něčím takovým.
No tak tyhle krabicky upravdu nejsou dle meho gusta. Na strese mam mista dost, ethernet az do sklepa, ted mam na strese wifi klienta, mozna tam bude casem i AP, takze tam asi vrazim komp se sata raid disky a kromtoho ze to bude delat AP pro nasi malou/velkou sit, tak pro me bude delat file+boot server. Do te doby tam asi bude CF a data bude tahat z velkyho kompu pokud ho zapnu. Zdenekjako HDD bude bud CF karta v redukci nebo tam nebude zadny HDD a pojede to ze siteOsobně bych jako vhodné řešení volil něco, jako je tohle (nebo něco lepšího) v kombinaci s něčím takovým.
No a proc bych ho teda volil kdyz ma vyssi prikon?Protože je o polovinu levnější a řekl bych, že i výkonnější.
Navic celeron D je jeste postavenej na netburst architekture ne?Kdyby byl, tak bych to nenavrhoval. Nicméně kdyby byl, tak má příkon 90W (!) Tenhle vychází z Core 2 Duo, jádro Conroe.
Kdyby byl, tak bych to nenavrhoval. Nicméně kdyby byl, tak má příkon 90W (!) Tenhle vychází z Core 2 Duo, jádro Conroe.Celeron D je na trhu uz dlouho, je proste starej. Novejsi jsou celerony M 4xx, jadro Yonah (=Core Solo), Celeron M5xx je jadro Merom (=Core 2 Solo). Ja opravdu nevim proc bych nemel volit nejnovejsi mobilni procesor od intelu. Dlouho jsem veril v boha AMD (kdo cte lamera tak vi...), ale kdyz pro svoje cpu nema cipsety a nema rad linux, volim proste intel, i kvuli grafice. Mobilni jsem chtel kvuli extra maly spotrebe a to az tak maly ze nechci nejaky EE edice. Nicmene vykon to mit musi, takze viu jsem nechtel. Pastni link na nejakou roadmapu, nic solidniho jsem nenasel. Zdenek
amd64:/home/jirka# hdparm -M /dev/sda
/dev/sda:
HDIO_GET_ACOUSTIC failed: Inappropriate ioctl for device