Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
po dnešku ( šoková terapia po malom porovnávacom prieskume postojov dospievajúcich) si skôr myslím, že je aktuálna trilógia Potopa/Sucho/Hlad
"Diky trifidimu oleji jsme zastavili GLOBALNI OTEPLOVANI."Ze tobe nedocvaklo, ze si z toho delaji prdel?
Je to buzword. Filmaři se prostě chytaj všeho, co ji přijde cool. Nic víc v tom nehledej.
... multikulti ekofasistickou organizaci?jeste jsi zapomnel napsat kryptofasistickou ... do toho tveho zapisku se to dost hodi
celkem obstojne, nez doslo na vetu: "Diky trifidimu oleji jsme zastavili GLOBALNI OTEPLOVANI."Nevím, viděl jsem jen malý kousek někde uprostřed, ale něco takovýho tam zrovna ten chlápek říkal. Akorát že mluvil o vyřešení ropné krize. No, možná, že to vaše říkal někdo někde jinde... anebo někdo slyší to, co slyšet chce. Rozhodně se na to nebudu dívat, abych to zjistil.
O techto jevech se ovsem pri podrobnejsi analyze (historicke teplotni rekonstrukce) ukazalo, ze nebyly globalni.Což ovšem není relevantní. Naopak fakt, že za to nemohl člověk, relevantní je.
Možná to jen špatně chápu. Ale pokud se ročně uvolňuje v přírodě x tun a lidskou činností se produkuje 4 % této hodnoty, jde o téměř zanedbatelný podíl.Jenze rozdil je v tom, ze to 'prirodou uvolnovane' CO_2 je z prevazne casti soucasti prirozeneho cyklu obehu uhliku, kde krome onoho uvolnovani je na druhe strane jeho srovnatelne vazani, oproti tomu problematicke je to 'mimoradne' uvolnovani CO_2 (tedy napr. uvolnovani fosilnich zasob nebo masivni deforestace), a to je z velke casti prave v dusledku cinnosti cloveka.
Protoze to cemu rikate "produkce CO2" neni to same u lidi a u prirody.jaktože ne? pokud se máme bavit o "A co se jeste podivat, kolik toho CO2 rocne ta priroda take ulozi a kolik jej ulozi clovek?" tak to je přeci zase úplně jiný problém - nebo ona ta příroda, když ten CO₂ ukládá, tak nějak rozlišuje, jestli ta konkrétní molekula byla vyprodukována jí samou nebo člověkem? - a jak to na té molekule pozná prosím?
muj nazor je, ze clovek se na oteplovani planety podili, ale nejvice cinnostmi jako je odlesnovani a budovani nove zastavby,A jakym mechanismem by se tyto cinnosti mely podilet na oteplovani? Zmenou albeda? Les ma obecne nizsi albedo nez pole ci louka.
Tak jake je tvoje vysvetleni?Prirodni cykly - stridani dob ledovych a meziledovych. Je hezke, ze teplota od prumyslove revoluce rostla, ale vzhledem k tomu, ze se v soucasnosti nachazime v dobe meziledove a vzhledem k tomu ze rostla i poslednich 10 000 let to neni zadne prekvapeni. Na tehle hypoteze je kouzelne to, ze vysvetluje desitky dalsich otepleni ktere se udaly. Jasne, ten znamy graf narustu teploty 1850-2000 vypada docela desive, ale chce to se podivat par desitek tisic let zpatky.
A dale, cim tedy vysvetlis, ze CO2, ktere vypoustime do atmosfery, ten popisovany efekt nema?A tohle zas tvrdim kde?
Jinými slovy: slušný byznys.No vidíte, takže vlastně dobrá věc: Nové podnikatelské příležitosti (výzkum/vývoj, výroba i obchod), nová pracovní místa. Nebo Vy jste proti byznysu? ;)
Jenze vy nesrovnavate prirodni a lidskou produkci CO2. Uz nevim, jak to vysvetlit. Priroda si ten "vytvoreny" CO2 z velke casti zase nejak spotrebuje, ale clovek to nedela. Proto to neni totez.Právě naopak - já srovnávám produkci CO₂, ne celkovou bilanci.
Problem to je, protoze soucasna civilizace (a take prirodni druhy, ktere zde ziji) neni na takovou zmenu pripravena.Přírodní druhy se vždy nějak přizpůsobily (kdyby ne, je Země po těch několika dobách ledových mrtvá planeta). Člověk to musí zvládnout taky.
Co se tyce zvyseni oceanu a tak, je treba jednak vzit v uvahu, ze tech 50 cm je zvyseni jen v dusledku teplotni roztaznosti (nezahrnuje pevninsky led, pokud vim) a jen za tohle stoleti, a take, ze to je prumerna hodnota. Posun prumeru muze znamenat, ze nekolikanasobne vzroste riziko treba katastrofalnich zaplav.Pokud vím, zahrnuje to tání ledovců, teplotní roztažnost, zkrátka všechno. S tím průměrem máte pravdu.
Jak se chcete zamerit na omezeni skod misto na setreni? Kde vezmete energii na delani neceho takoveho? Kdyz budete chtit ty skody omezovat z fosilnich zdroju, zadelate si na jeste vetsi skody v budoucnosti. To proste neni realisticky mozne, at se vam na stromy chce nebo ne.Tak nevím, stavba protipovodňových hrází proti zvýšení oceánů, zavlažování proti případnému suchu a podobně. Co myslíte tím přiděláváním škod do budoucna? Chcete snad říct, že když postavím 1m hráz kolem města/pole způsobím v budoucnu zvednutí hladiny víc než o 1m? To snad ne...
Právě naopak - já srovnávám produkci CO₂, ne celkovou bilanci.No a proc to delate? CO se tim snazite dokazat? Podstatna je prece zmena te celkove bilance. Pokud priroda ma celkovou bilanci konstantne +- nula, kdezto clovek produkuje vice nez spotrebovava, zmena te bilance je kladna v dusledku cinnosti cloveka a tedy ten zpusobuje jeji dusledky (oteplovani).
Přírodní druhy se vždy nějak přizpůsobily (kdyby ne, je Země po těch několika dobách ledových mrtvá planeta). Člověk to musí zvládnout taky.Akorat ze to bud nezvladly, nebo na to mely radove delsi casove skaly. Je znamo, ze zmeny klimatu bezne doprovazelo masivni vymirani druhu.
Pokud vím, zahrnuje to tání ledovců, teplotní roztažnost, zkrátka všechno. S tím průměrem máte pravdu.To je k tomu zvyseni. Nechce se mi ted hledat IPCC, ale je tam tusim celkem jasne napsano, ze ta predpoved nezahrnuje tani ledu.
Tak nevím, stavba protipovodňových hrází proti zvýšení oceánů, zavlažování proti případnému suchu a podobně. Co myslíte tím přiděláváním škod do budoucna? Chcete snad říct, že když postavím 1m hráz kolem města/pole způsobím v budoucnu zvednutí hladiny víc než o 1m? To snad ne...Ten problem je nasledujici. Abyste postavil tu hraz, musite nekde vzit na to energii, ta hraz se nepostavi sama. Pokud tu energii budete cerpat z fosilnich zdroju, pak samozrejme znovu zvysujete mnozstvi CO2, a tim zvysujete i teplotu v budoucnosti, a tim zvysujete i budouci skody, kterym se budete muset prizpusobit (a to bude chtit zase dalsi energii..). Sice je teoreticky mozne, ze se to nekde zarazi. Ale spis asi ne - vetsi odchylka klimatu zpusobi vetsi skody, takze ten narust potrebne energie na latani tech skod bude vice nez linearni. (A jsou zde dalsi negativni faktory, treba ze tezba dalsich - tedy mene kvalitnich - fosilnich paliv je vice energeticky narocna a zpusobuje vetsi emise CO2.) A ve finale vam stejne nakonec fosilni paliva dojdou, takze budete muset prejit na obnovitelne zdroje energie. Akorat to budete delat za situace, kdy uz (a) zadna dalsi fosilni paliva nebudou a (b) budete mit naprosto rozvraceny cely planetarni ekosystem. Neni tedy lepsi to udelat radsi driv a zacit prechazet na obnovitelne zdroje uz nyni? Vzhledem k tomu, ze maji pozitivni EROEI zadnou cestu zpet na stromy v tom nevidim..
A fosilní paliva vznikla z čeho? Z živých organismů, které ale nejdřív musely ten uhlík získat z okolního prostředí. Takže mi chcete říct, že co před pár miliony let nepředstavovalo problém najednou problém je?Fosilní paliva se ukládala miliony let. To není klimatologie, ale dějepis ze základní školy. (ha – že by korelace s kreacionismem?) Pokud je vypustíme do atmosféry rychlostí o několik řádů větší, vlivy budou – překvapivě – taky větší.
To ne, jen ekoteroristi pojali přístup "CO2 je škodlivé a je potřeba ho likvidovat. a lidstvo produkuje spoustu CO2 a způsobuje globální oteplování". Člověk ale produkuje toho CO2 jen malé množství, které sice má vliv na oteplování planety ale ne nějak výrazný (jak se to snaží prezentovat třeba Greepiss). Oteplování je normální, bylo tu před námi, bude i po nás. Člověk mu mírně pomáhá ale katastrofické scénáře, kterými nás straší zelení pitomci, by se konaly tak jako tak, ikdyby tu lidstvo vůbec nebylo.Proč lžeš, pitomteroristo?
It is essential to distinguish the “natural,” or background, greenhouse effect from the “enhanced” greenhouse effect associated with human activity. The natural greenhouse effect is associated with surface warming properties of natural constituents of Earth’s atmosphere, especially water vapour, carbon dioxide, and methane. The existence of this effect is accepted by all scientists. Indeed, in its absence, Earth’s average temperature would be approximately 33 °C (59 °F) colder than today, and Earth would be a frozen and likely uninhabitable planet. What has been subject to controversy is the so-called enhanced greenhouse effect, which is associated with increased concentrations of greenhouse gases caused by human activity. In particular, the burning of fossil fuels raises the concentrations of the major greenhouse gases in the atmosphere, and these higher concentrations have the potential to warm the atmosphere by several degrees. Human activity has influenced global surface temperatures by changing the radiative balance governing the Earth on various timescales and at varying spatial scales. The most profound and well-known anthropogenic influence is the elevation of concentrations of greenhouse gases in the atmosphere. Humans also influence climate by changing the concentrations of aerosols and ozone and by modifying the land cover of Earth’s surface.http://www.britannica.com/EBchecked/topic/235402/global-warming