Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Řešíme tady, aspoň někteří z nás řeší, která distribuce je v čem lepší, zda je efektivnější práce v konzoli nebo v grafice, řešíme etické a politické aspekty svobodných licencí, zda přejít k našemu oblíbenému systému úplně a konkurenci zcela zavrhnout, zda chceme v komunitě podporu velkých firem a nové nezkušené uživatele, nebo zda chceme zůstat určitou elitou a undergroundem atd. atd. Podobné otázky jsou léta probírané v diskuzích na těchto a podobných stránkách. Ale koho to všechno zajímá?
Jestliže přijmeme statistický údaj, že distribuce GNU/Linuxu a BSD systémy běží asi na nějakých třech nebo čtyřech procentech desktopů, z jejichž uživatelů ne každý si je této skutečnosti vědom (někomu je to třeba úplně jedno a dal mu to tam známý apod. - navíc samozřejmě nepočítám uživatele Mac OS X, z nichž 99% nemá o FreeBSD pod kapotou ani tušení), zůstává nám sotva tak jeden ze sta uživatelů běžných počítačů - omezme se na x86 - který do naší problematiky vidí, má zde přehled a může se účastnit diskuzí. Není to žalostně málo?
Takže my se tady můžeme bavit na témata jako GNU/Linux versus Linux nebo Linux vs. FreeBSD, popř. GPL vs. BSD licence, proprietární vs. free software, free software vs. open source, KDE vs. GNOME (popř. velký desktop vs. skromný správce oken), Mandriva vs. Gentoo vs. Debian, Xine vs. MPlayer atd. atd. Ale můžeme se o tom bavit jenom v našich diskuzních fórech, nikoliv na ulicích nebo v hospodách s lidmi, které jsme předtím neviděli. Protože pro drtivou a mnohonásobnou většinu z nich, kteří o nějakém Linuxu možná slyšeli, možná ne, ačkoliv je to veliká škoda, jsme jen sekta magorů.
Když to budeme doma instalovat někomu, kdo to chce, prostě proto, že ho už unavují Windows, ale jinak tomu nerozumí, řekneme mu vůbec o těchto věcech? Zasvětíme ho do sporů, o nichž komunita diskutuje, nebo ho jich radši ušetříme?
Tiskni
Sdílej:
set nocompatible
nějak nezabíralo. On je ten vim poměrně velký bumbrlíček. Ale základní příkazy hjkl, d, y, ... a podobně fungují i ve vimu.
2)Začátečníka je nejlepší navnadit nějakým bonbónkem. Ukázat mu KDE(popřípadě Gnome) a nechat ho ať si nastaví svojí grafiku a další serepetičky.No jasně, tohle ovšem nedostane od komunity na ABC Linuxu, ale od vendora své distribuce...
Hmm, není nás více než homosexuálů. Ta známá "4 procenta" pocházejí z kdovíjak starých studií a omílá se to furt dokola. Modernější čísla říkají, že cca 10% populace má (dobrovolnou) homosexuální zkušenost. Samozřejmě je něco trochu jiného "mít zkušenost" a "být", ale suma sumárum jsem z toho pochopil, že 4% jsou prostě dost podhodnocené číslo.
PS: Někde jsem to četl, a nebylo to v Blesku. Byl to nějaký seriózní pramen. Akorát to teď nějak neumím dohledat...