Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Řešíme tady, aspoň někteří z nás řeší, která distribuce je v čem lepší, zda je efektivnější práce v konzoli nebo v grafice, řešíme etické a politické aspekty svobodných licencí, zda přejít k našemu oblíbenému systému úplně a konkurenci zcela zavrhnout, zda chceme v komunitě podporu velkých firem a nové nezkušené uživatele, nebo zda chceme zůstat určitou elitou a undergroundem atd. atd. Podobné otázky jsou léta probírané v diskuzích na těchto a podobných stránkách. Ale koho to všechno zajímá?
Jestliže přijmeme statistický údaj, že distribuce GNU/Linuxu a BSD systémy běží asi na nějakých třech nebo čtyřech procentech desktopů, z jejichž uživatelů ne každý si je této skutečnosti vědom (někomu je to třeba úplně jedno a dal mu to tam známý apod. - navíc samozřejmě nepočítám uživatele Mac OS X, z nichž 99% nemá o FreeBSD pod kapotou ani tušení), zůstává nám sotva tak jeden ze sta uživatelů běžných počítačů - omezme se na x86 - který do naší problematiky vidí, má zde přehled a může se účastnit diskuzí. Není to žalostně málo?
Takže my se tady můžeme bavit na témata jako GNU/Linux versus Linux nebo Linux vs. FreeBSD, popř. GPL vs. BSD licence, proprietární vs. free software, free software vs. open source, KDE vs. GNOME (popř. velký desktop vs. skromný správce oken), Mandriva vs. Gentoo vs. Debian, Xine vs. MPlayer atd. atd. Ale můžeme se o tom bavit jenom v našich diskuzních fórech, nikoliv na ulicích nebo v hospodách s lidmi, které jsme předtím neviděli. Protože pro drtivou a mnohonásobnou většinu z nich, kteří o nějakém Linuxu možná slyšeli, možná ne, ačkoliv je to veliká škoda, jsme jen sekta magorů.
Když to budeme doma instalovat někomu, kdo to chce, prostě proto, že ho už unavují Windows, ale jinak tomu nerozumí, řekneme mu vůbec o těchto věcech? Zasvětíme ho do sporů, o nichž komunita diskutuje, nebo ho jich radši ušetříme?
Tiskni
Sdílej:
set nocompatible
nějak nezabíralo. On je ten vim poměrně velký bumbrlíček. Ale základní příkazy hjkl, d, y, ... a podobně fungují i ve vimu.
2)Začátečníka je nejlepší navnadit nějakým bonbónkem. Ukázat mu KDE(popřípadě Gnome) a nechat ho ať si nastaví svojí grafiku a další serepetičky.No jasně, tohle ovšem nedostane od komunity na ABC Linuxu, ale od vendora své distribuce...
Hmm, není nás více než homosexuálů. Ta známá "4 procenta" pocházejí z kdovíjak starých studií a omílá se to furt dokola. Modernější čísla říkají, že cca 10% populace má (dobrovolnou) homosexuální zkušenost. Samozřejmě je něco trochu jiného "mít zkušenost" a "být", ale suma sumárum jsem z toho pochopil, že 4% jsou prostě dost podhodnocené číslo.
PS: Někde jsem to četl, a nebylo to v Blesku. Byl to nějaký seriózní pramen. Akorát to teď nějak neumím dohledat...