Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Mezi linuxové opičáky dorazila nová móda.
Už kdysi dávno jsem se při prohlížení kde-look podivil kolik lidí nemyslí na nic jiného než jak svůj linux co nejvíce připodobnit windows nebo mackovi. Onehdá to byla záplava windows-like témat kurzoru myši. Tehdy jsem se pouze podivil co je na bílé šipce s černým okrajem tak graficky intenzivního že někdo cítí potřebu postnout druhou, třetí, pátou, desátou... verzi téhož.
Když mezi nás zavítal nový MacOS zdálo se mi že se někde roztrhl příslovečný pytel a tehdy mě poprvé napadlo proč má tolik lidí potřebu zakládat nové projekty kvůli drobným, "jednopixelovým" změnám stejné šablony.
Další vlna kterou jsem zaznamenal velice výrazně bylo snad tisíc pokusů o to "jediné správné" přeportování WindowsXP-like menu. Jako kdyby existoval nějaký zásadí důvod proč vyměnit současné jednoduché a přehledné zpracování k-menu za horší.
Dnes jsem opět zabloudil na kde-look protože jsem se chtěl podívat po nějaké dekoraci s kulatými rohy místo stařičkého WEBu. A co vidím na prvních pár místech ?
Tiskni
Sdílej:
a pokud je na svete tolik lidi, co preferuji vzhled vznikly v redmondu, proc jim to upirat?bohužel nejde jen o vzhled ... a proč oni mi upírají, co se líbí mně? proč se musí zastánci dobrého vkusu[*] přizpůsobovat, zatímco opačná skupina si může řádit jak pominutá? [*] tím nechci jakkoli hodnotit vzhled samotný, nýbrž to, jak se s ním nakládá