Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mezi linuxové opičáky dorazila nová móda.
Už kdysi dávno jsem se při prohlížení kde-look podivil kolik lidí nemyslí na nic jiného než jak svůj linux co nejvíce připodobnit windows nebo mackovi. Onehdá to byla záplava windows-like témat kurzoru myši. Tehdy jsem se pouze podivil co je na bílé šipce s černým okrajem tak graficky intenzivního že někdo cítí potřebu postnout druhou, třetí, pátou, desátou... verzi téhož.
Když mezi nás zavítal nový MacOS zdálo se mi že se někde roztrhl příslovečný pytel a tehdy mě poprvé napadlo proč má tolik lidí potřebu zakládat nové projekty kvůli drobným, "jednopixelovým" změnám stejné šablony.
Další vlna kterou jsem zaznamenal velice výrazně bylo snad tisíc pokusů o to "jediné správné" přeportování WindowsXP-like menu. Jako kdyby existoval nějaký zásadí důvod proč vyměnit současné jednoduché a přehledné zpracování k-menu za horší.
Dnes jsem opět zabloudil na kde-look protože jsem se chtěl podívat po nějaké dekoraci s kulatými rohy místo stařičkého WEBu. A co vidím na prvních pár místech ?
Tiskni
Sdílej:
a pokud je na svete tolik lidi, co preferuji vzhled vznikly v redmondu, proc jim to upirat?bohužel nejde jen o vzhled ... a proč oni mi upírají, co se líbí mně? proč se musí zastánci dobrého vkusu[*] přizpůsobovat, zatímco opačná skupina si může řádit jak pominutá? [*] tím nechci jakkoli hodnotit vzhled samotný, nýbrž to, jak se s ním nakládá