Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak se zdá, výběr myši není vůbec jednoduchý, ani když zhruba vím, jakou chci... Na trhu je myší samozřejmě spousta, ale když se tak nad jednotlivými typy zamyslím, začnu se v tom nimrat a nakonec mi přijde, že je to strašně složitá věda. Například jsem zjistil, že existuje několik možností, jak se myš drží, a s tím souvisí i to, komu jaká myš vyhovuje.
Například já držím myš vlastně jenom prsty, na dlaň mi jen jemně přiléhá, ale nevyplňuje ji. Když s ní pracuji, zápěstí zůstává na stole prakticky bez pohybu (s výjimkou těch nejdelších přesunů). Z toho důvodu mi asi nevyhovují myši s vysokým profilem; tlačí mě pak do ruky. Naopak ale potřebuji větší šířku (když se nad tím zamyslím, tak nejen u myší), abych ji mohl držet celými prsty.
Jak jsem viděl, někdo má celou dlaň na myši a při posouvání pohybuje celou rukou, přičemž myš jezdí po stole (vlastně dlaň jezdí na myši po stole). Při takovém způsobu předpokládám, že je naopak potřeba myš vysoká, aby poskytla celé dlani oporu.
Tak si říkám, jestli by se nedaly vystopovat nějaké závislosti mezi způsobem, jakým člověk drží myš, a jeho povahou, nebo třeba sexuálními praktikami To by byl určitě zajímavý průzkum pro některé z mnoha našich bulvárních časopisů.
Tudíž se zvědavě ptám: jak vlastně ovládáte myš vy - a jaké typy myší si vybíráte? Nejde ani tolik o značku, jako o tvar, případně počty tlačítek apod., pokud to považujete za důležité.
Tiskni
Sdílej:
Mam tuto myš a zcela mi vyhovuje svojí velikostí a tvarem. Jinak myš držím palcem a prsteníčkem s malíčkem. Pro scrool přesunuji prostředník. Takže z toho => s dlaní fakt nehejbu.
A nesnášim příliš široký myši a ty co nejsou ze stran "promáčknutý".