Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jak se zdá, výběr myši není vůbec jednoduchý, ani když zhruba vím, jakou chci... Na trhu je myší samozřejmě spousta, ale když se tak nad jednotlivými typy zamyslím, začnu se v tom nimrat a nakonec mi přijde, že je to strašně složitá věda. Například jsem zjistil, že existuje několik možností, jak se myš drží, a s tím souvisí i to, komu jaká myš vyhovuje.
Například já držím myš vlastně jenom prsty, na dlaň mi jen jemně přiléhá, ale nevyplňuje ji. Když s ní pracuji, zápěstí zůstává na stole prakticky bez pohybu (s výjimkou těch nejdelších přesunů). Z toho důvodu mi asi nevyhovují myši s vysokým profilem; tlačí mě pak do ruky. Naopak ale potřebuji větší šířku (když se nad tím zamyslím, tak nejen u myší), abych ji mohl držet celými prsty.
Jak jsem viděl, někdo má celou dlaň na myši a při posouvání pohybuje celou rukou, přičemž myš jezdí po stole (vlastně dlaň jezdí na myši po stole). Při takovém způsobu předpokládám, že je naopak potřeba myš vysoká, aby poskytla celé dlani oporu.
Tak si říkám, jestli by se nedaly vystopovat nějaké závislosti mezi způsobem, jakým člověk drží myš, a jeho povahou, nebo třeba sexuálními praktikami To by byl určitě zajímavý průzkum pro některé z mnoha našich bulvárních časopisů.
Tudíž se zvědavě ptám: jak vlastně ovládáte myš vy - a jaké typy myší si vybíráte? Nejde ani tolik o značku, jako o tvar, případně počty tlačítek apod., pokud to považujete za důležité.
Tiskni
Sdílej:
Mam tuto myš a zcela mi vyhovuje svojí velikostí a tvarem. Jinak myš držím palcem a prsteníčkem s malíčkem. Pro scrool přesunuji prostředník. Takže z toho => s dlaní fakt nehejbu.
A nesnášim příliš široký myši a ty co nejsou ze stran "promáčknutý".