Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Instaloval jsem teď nový notebook (pro šťouraly: Fujitsu-Siemens Esprimo V5505, docela hezká mašinka, až na zmíněnou podivnost). Instalace samotná proběhla v rámci běžné rutiny (až na to, že jsem tam musel dát okna ), jen jedna věc pro mě byla úplně nová: konstrukce čudlíku na vypínání WiFi.
Jeden by si řekl: co může být zvláštního na čudlíku? V jedné poloze je WiFi modul zapnutý, v druhé vypnutý, jakápak s tím kouzla. Ale u tohoto modelu je to jinak. Čudlík je sice posuvný, ale na pružině. Posunu-li jej do druhé polohy, vrátí se okamžitě zpět a nemá žádný viditelný efekt.
Prozkoumáním dokumentace na webu jsem zjistil, že je zde napsáno: "Posunutím jezdce spustíte ovládací program, kterým můžete vypnout WiFi". Napadla mě divná a podezřelá myšlenka: není to snad tak, že čudlík jenom vyšle signál a o funkci se má postarat software? (Který tu samozřejmě nemám, a proto čudlík nedělá nic?) Nevím to jistě; musel bych notebook rozebrat a protože není můj, nechci to dělat.
Setkal se s tímto jevem už někdo? Je to úmysl, nebo chyba hardwaru - a pokud je to úmysl, proč to výrobce proboha dělá? Je to nějak levnější? A pokud ano, stojí mu to za to riziko - defaultně je totiž WiFi stále zapnutá, takže pokud si software postaví hlavu, uživatel ji nevypne
Tiskni
Sdílej:
Nevím to jistě; musel bych notebook rozebrat a protože není můj, nechci to dělat.Takže ty když rozebereš notebook, hned víš, co jaký čudlík dělá?
Fujitsu-Siemens Amilo Pi 1536 má klasický přepínač a vypadá to že je to čistě hardwarová záležitost.