Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Instaloval jsem teď nový notebook (pro šťouraly: Fujitsu-Siemens Esprimo V5505, docela hezká mašinka, až na zmíněnou podivnost). Instalace samotná proběhla v rámci běžné rutiny (až na to, že jsem tam musel dát okna ), jen jedna věc pro mě byla úplně nová: konstrukce čudlíku na vypínání WiFi.
Jeden by si řekl: co může být zvláštního na čudlíku? V jedné poloze je WiFi modul zapnutý, v druhé vypnutý, jakápak s tím kouzla. Ale u tohoto modelu je to jinak. Čudlík je sice posuvný, ale na pružině. Posunu-li jej do druhé polohy, vrátí se okamžitě zpět a nemá žádný viditelný efekt.
Prozkoumáním dokumentace na webu jsem zjistil, že je zde napsáno: "Posunutím jezdce spustíte ovládací program, kterým můžete vypnout WiFi". Napadla mě divná a podezřelá myšlenka: není to snad tak, že čudlík jenom vyšle signál a o funkci se má postarat software? (Který tu samozřejmě nemám, a proto čudlík nedělá nic?) Nevím to jistě; musel bych notebook rozebrat a protože není můj, nechci to dělat.
Setkal se s tímto jevem už někdo? Je to úmysl, nebo chyba hardwaru - a pokud je to úmysl, proč to výrobce proboha dělá? Je to nějak levnější? A pokud ano, stojí mu to za to riziko - defaultně je totiž WiFi stále zapnutá, takže pokud si software postaví hlavu, uživatel ji nevypne
Tiskni
Sdílej:
Nevím to jistě; musel bych notebook rozebrat a protože není můj, nechci to dělat.Takže ty když rozebereš notebook, hned víš, co jaký čudlík dělá?
Fujitsu-Siemens Amilo Pi 1536 má klasický přepínač a vypadá to že je to čistě hardwarová záležitost.