NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Ano, už zase se chci podělit o svou psychopatologii Stal se mi zajímavý zážitek, čtrnáct dní tomu nazpět, na konferenci SUSE Labs. Ono se tam dělo hodně zajímavého, zejména na následné akci jménem Lizard Stone, ale tato příhoda má výhradně subjektivní význam.
Naši šikovní labáci rozchodili v hotelu wifi, takže bylo možné i během přednášek číst maily a různě pracovat. Jednoho dne jsem dostal zprávu od kolegy (ahoj, Píďo ), jestli bych mohl nahodit jeden z našich testovacích serverů, který si při posledním výpadku proudu lehl. To není tak snadné, jak to vypadá - jedná se o potvoru tvrdohlavou, která těžce nese náhlá přerušení proudu, chová se pak uraženě, reaguje jen na dálkovou konzoli a to ještě ne vždy. Naštěstí se dalo přes wifi připojit do naší německé pobočky a odtamtud se podařilo dálkově přesvědčit stroj, aby se zapnul.
Potud tedy nic zvláštního. Po nějaké době jsem si ale uvědomil: vždyť jsem právě poslal svou myšlenku do Německa a odtud do Prahy, aby se v serverovně zapnul nějaký stroj. Neblíží už se tohle magii? V tu chvíli jsem si připadal tak trochu jako profesor Flitwick, který v posledním díle Harryho Pottera zajišťuje magický štít kolem bradavické školy na dálku, z libovolné místnosti. Byl to zvláštní pocit - pocit moci. Díky technologii, na které pracovaly tisíce mnohem chytřejších lidí, jsem dokázal udělat něco, co mělo všechny rysy kouzla. Na maličký okamžik jsem si dokonce říkal, safra, začínám být dobrý...
Samozřejmě, že můj optimismus velmi rychle vyprchal (u mne optimismus nikdy dlouho nevydrží). Velmi rychle jsem si uvědomil, že nekonečně víc věcí, a mnohem zásadnějších, stále leží daleko mimo mé možnosti, ba i možnosti celého lidstva (například zachránit život člověku, který by si ho zasloužil). Ale každopádně to byl nezvyklý a příjemný zážitek, takový záblesk moci. Bylo to lepší než ta nejvybranější antidepresiva - vědět, že je tu problém a já s ním můžu něco dělat.
Kdyby jen takových problémů, které umím vyřešit, bylo víc...
Tiskni
Sdílej: