Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Konečně jsem upgradoval netbook na nové ubuntu. A je to boží. Tak boží, že jsem přešel na Mint na všech počítačích.
K upgradu distribuce jsem byl donucen zákeřným balíčkovacím systémem, který odmítl aktualizovat některé programy na nejnovější verze, protože ostatní programy by jim mohly závidět novější vybavení.
Vše začalo samotným upgradem na 11.4, který trval pouhé čtyři a půl hodiny, tedy cca 4x déle, než trvá běžná instalace. Ale dobře, to se dá pochopit.
Někdy v průběhu instalace bylo nastavení gnome transportováno kamsi pryč. Ostatní programy si šeptají cosi o tom, že Fuhrer vedoucí ubuntu nemá rád staré pořádky a další budou brzo následovat.
No nic, řekl jsem si a začal instalovat 11.10.
Tentokrát to proběhlo rychleji, trvalo to zanedbatelné tři hodiny.
Co mě nejvíce potěšilo je, že nyní už se na gnome konfiguráky vůbec nesahalo, ne, to ne. Tentokrát bylo gnome pro jistotu z mého systému odstraněno a nahrazeno unity bez možnosti výběru, nebo nějakého dotazu (kterých bylo v průběhu instalace několik na různé démony a tak). Spolu s ním byl odstraněn nějaký ten software, který jsem v předchozích letech používal. Asi se mu stýskalo po gnome, takže byl také odsunut do místa, odkud se programy nevracejí. Jsem rád, že Führer ví lépe než já, co chci vlastně používat za software a že ten upgrade tak pěkně pokračuje.
Nejvíc mě potěšil sexy vzhled Unity - no řekněte sami, nepostavil by se vám z toho?
Moc se mi líbí nové uspořádání položek na ploše do čehosi, co jsem nazval "zfetovaný grid". Odstranění ikonek pro jednotlivé soubory podle typu a nahrazení všeho bílým, dvakrát větším obdélníčkem je promyšlený tah, mající za cíl zvýšit bezpečnost zmatením případných špionů a imperialistů.
Další věc, kterou musím ocenit je horní panel, který se nedá nastavit na skrývání, takže již nebudu zmateně hledat, kam se zasunul a samozřejmě levý panel, který nabízí komfortní zobrazení celých osmi ikonek, to kdybych náhodou oslepl. Je to velký pokrok oproti bývalým ikonkám na horním panelu, kde jsem jich měl skoro patnáct a ještě zbývala spousta nepřehledného místa, které mě stále mátlo - scrollovat v novém levém menu mezi osmi zobrazitelnými položkami je o tolik pohodlnější, že se divím proč to zatím nikoho jiného nenapadlo!
Užitečné je i zobrazené jméno, které zabírá 150px, kdyby jste náhodou zapomněli, jak se jmenujete.
Velice potěšující je ikonka počítače vpravo v rohu, kde jsem dřív míval ikonku ovladače zvuku, takže stačilo vyjet myší nahoru a rolovat kolečkem. Nyní můžu v průběhu příliš hlasité, nebo příliš tiché hudby provést odhlášení ze systému, či vypnutí počítače, což je vysoce ergonomické.
Podstatnou zdravotní featurou je vylepšená reakční doba nautilu na krásné dvě sekundy. Nyní se vám nestane, že se přepracujete, když se vám nautilus otevře hned, a nová složka okamžitě po dvojkliku. To ocení vaše prsty a karpální tunely.
Po těchto kladných zkušenostech jsem se již nemohl dočkat Ubuntu 12.4, když 11.10 přinesla tolik skvělých vylepšení.
Přechodu na 12.4 předbíhalo celé tři hodiny instalace velké napětí a očekávání, co tentokrát přibude. Bohužel, ukázalo se, že se skoro nic nezměnilo. Přibyly ikonky pro jednotlivé soubory a horní menu zprůsvitnělo.
Vyzkoušel jsem nainstalovat zpět zapovězené gnome2, ale ukázalo se, že bylo tak vylepšeno, až některé jeho části přestaly fungovat. Například ovládací panely, místo kterých se zobrazují černé pruhy a celé je to jakési rozbité. Ewch.
Abych to shrnul - po dvou dnech upgradování jsem získal horší systém, než kdybych celý disk smazal a nainstaloval tam čisté ubuntu. Spousta věcí se rozmrdala, nemálo programů, které jsem používal bylo odstraněno. Jediné co zůstalo byly data, což ovšem není tak výhodná feature, jak se může jevit, protože stejného výsledku lze dosáhnout deseti minutami zálohování pomocí taru.
Krásným protikladem výše uvedeného byla instalace nového Mintu 13, která i se zálohováním /home a /etc, stažením instalačního isa a manuálního nastavení šifrovaného disku zabrala necelé dvě hodiny a na konci jsem získal Mate, ne nějakej hnusnej scrollovací bazmek, kam se vejde osm ikonek.
Další zajímavá věc je, že nejnovější Mint 13 s Mate na Asus EEE 1000h sviští rychleji, než ubuntu 10.10.
Upgrade ubuntu smrdí.
Tiskni
Sdílej:
jde o novy NB ze sandybrige i5Konkrétněji by to specifikovat nešlo?