Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Konečně jsem upgradoval netbook na nové ubuntu. A je to boží. Tak boží, že jsem přešel na Mint na všech počítačích.
K upgradu distribuce jsem byl donucen zákeřným balíčkovacím systémem, který odmítl aktualizovat některé programy na nejnovější verze, protože ostatní programy by jim mohly závidět novější vybavení.
Vše začalo samotným upgradem na 11.4, který trval pouhé čtyři a půl hodiny, tedy cca 4x déle, než trvá běžná instalace. Ale dobře, to se dá pochopit.
Někdy v průběhu instalace bylo nastavení gnome transportováno kamsi pryč. Ostatní programy si šeptají cosi o tom, že Fuhrer vedoucí ubuntu nemá rád staré pořádky a další budou brzo následovat.
No nic, řekl jsem si a začal instalovat 11.10.
Tentokrát to proběhlo rychleji, trvalo to zanedbatelné tři hodiny.
Co mě nejvíce potěšilo je, že nyní už se na gnome konfiguráky vůbec nesahalo, ne, to ne. Tentokrát bylo gnome pro jistotu z mého systému odstraněno a nahrazeno unity bez možnosti výběru, nebo nějakého dotazu (kterých bylo v průběhu instalace několik na různé démony a tak). Spolu s ním byl odstraněn nějaký ten software, který jsem v předchozích letech používal. Asi se mu stýskalo po gnome, takže byl také odsunut do místa, odkud se programy nevracejí. Jsem rád, že Führer ví lépe než já, co chci vlastně používat za software a že ten upgrade tak pěkně pokračuje.
Nejvíc mě potěšil sexy vzhled Unity - no řekněte sami, nepostavil by se vám z toho?
Moc se mi líbí nové uspořádání položek na ploše do čehosi, co jsem nazval "zfetovaný grid". Odstranění ikonek pro jednotlivé soubory podle typu a nahrazení všeho bílým, dvakrát větším obdélníčkem je promyšlený tah, mající za cíl zvýšit bezpečnost zmatením případných špionů a imperialistů.
Další věc, kterou musím ocenit je horní panel, který se nedá nastavit na skrývání, takže již nebudu zmateně hledat, kam se zasunul a samozřejmě levý panel, který nabízí komfortní zobrazení celých osmi ikonek, to kdybych náhodou oslepl. Je to velký pokrok oproti bývalým ikonkám na horním panelu, kde jsem jich měl skoro patnáct a ještě zbývala spousta nepřehledného místa, které mě stále mátlo - scrollovat v novém levém menu mezi osmi zobrazitelnými položkami je o tolik pohodlnější, že se divím proč to zatím nikoho jiného nenapadlo!
Užitečné je i zobrazené jméno, které zabírá 150px, kdyby jste náhodou zapomněli, jak se jmenujete.
Velice potěšující je ikonka počítače vpravo v rohu, kde jsem dřív míval ikonku ovladače zvuku, takže stačilo vyjet myší nahoru a rolovat kolečkem. Nyní můžu v průběhu příliš hlasité, nebo příliš tiché hudby provést odhlášení ze systému, či vypnutí počítače, což je vysoce ergonomické.
Podstatnou zdravotní featurou je vylepšená reakční doba nautilu na krásné dvě sekundy. Nyní se vám nestane, že se přepracujete, když se vám nautilus otevře hned, a nová složka okamžitě po dvojkliku. To ocení vaše prsty a karpální tunely.
Po těchto kladných zkušenostech jsem se již nemohl dočkat Ubuntu 12.4, když 11.10 přinesla tolik skvělých vylepšení.
Přechodu na 12.4 předbíhalo celé tři hodiny instalace velké napětí a očekávání, co tentokrát přibude. Bohužel, ukázalo se, že se skoro nic nezměnilo. Přibyly ikonky pro jednotlivé soubory a horní menu zprůsvitnělo.
Vyzkoušel jsem nainstalovat zpět zapovězené gnome2, ale ukázalo se, že bylo tak vylepšeno, až některé jeho části přestaly fungovat. Například ovládací panely, místo kterých se zobrazují černé pruhy a celé je to jakési rozbité. Ewch.
Abych to shrnul - po dvou dnech upgradování jsem získal horší systém, než kdybych celý disk smazal a nainstaloval tam čisté ubuntu. Spousta věcí se rozmrdala, nemálo programů, které jsem používal bylo odstraněno. Jediné co zůstalo byly data, což ovšem není tak výhodná feature, jak se může jevit, protože stejného výsledku lze dosáhnout deseti minutami zálohování pomocí taru.
Krásným protikladem výše uvedeného byla instalace nového Mintu 13, která i se zálohováním /home a /etc, stažením instalačního isa a manuálního nastavení šifrovaného disku zabrala necelé dvě hodiny a na konci jsem získal Mate, ne nějakej hnusnej scrollovací bazmek, kam se vejde osm ikonek.
Další zajímavá věc je, že nejnovější Mint 13 s Mate na Asus EEE 1000h sviští rychleji, než ubuntu 10.10.
Upgrade ubuntu smrdí.
Tiskni
Sdílej:
jde o novy NB ze sandybrige i5Konkrétněji by to specifikovat nešlo?