Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Jakožto zastánce paralelismu jsem kdysi dávno začal používat dvě virtuální plochy. Ze dvou se pak staly čtyři, ze čtyř sedm, ze sedmi devět a z devíti šestnáct. Šel bych i do pětadvaceti, ale to už je na můj systém krapet moc. Časem se ukázalo, že největší nevýhoda virtuálních ploch je, že člověk musí po každém spuštění počítače začínat na první a postupně umístit různé aplikace na různá místa. Ve chvíli kdy jsem si pořídil druhý monitor se z toho stal skutečný Opruz s velkým o, takže jsem na si to napsal script.
Script po svém spuštění na základě konfiguračního souboru přesune zadaná okna na zadané virtuální plochy.
Jako bonus umožňuje okna maximalizovat a posouvat na zadané souřadnice, což je obzvlášť užitečné, pokud máte více monitorů, které se navenek tváří jako jeden velký. Dál se dá měnit šířka a výška okna a spouštět zadané příkazy na pozadí.
Aplikace používá konfigurační soubor v jednoduchém formátu:
# komentáře jsou uvozeny mřížkou titulek aplikace # řetězec, který se hledá v titulku oken otevřených aplikací case_sensitive: true/false # určuje, zda má být titulek prohledáván s ohledem na velká/malá písmena. Pokud není uveden, false desktop: number # číslo plochy, na kterou si přejete přesunout aplikaci resize: width,height/maximize/fullscreen # změnit velikost na šířku,výšku/maximalizovat/přepnout na fullscreen move: x, y # přemístit aplikaci na x, y koordináty; 0, 0 = levý horní roh obrazovky launch: app_name # spustit příkaz app_name, vhodné pokud aplikace není spuštěná a teprve ji pouštíte wait: seconds # určuje, jak dlouho se má čekat na spuštění aplikace
Určení náležitosti příkazů k jednotlivým aplikacím probíhá odsazením a je jedno, jestli použijete taby, nebo mezery, nebo nějakou kombinci.
Najdete ho na githubu: https://github.com/Bystroushaak/Windower.
Je docela zábavné pozorovat, jak script spouští a umisťuje různé aplikace na různé plochy, mezi kterými dle potřeby různě přepíná. Myslím že to má i určitý potenciál pro využití ve filmu, například jako ukázka činosti nějaké zlovolné umělé inteligence :)
Tiskni
Sdílej:
Ovšem rovněž si myslím, že to umí pouze pootevírat dané aplikace, nicméně už si to nepamatuje jejich pozici (souřadnice, velikost okna a na které ploše byly).
Jak už bylo zmíněto, tak tohle patří k základním funkcím všech slušných window managerů. Metacity je snad nejneschopnější window manager, který se na linuxovém desktopu vyskytuje. Absenci takové funkcionality ale nemám gnome vývojářům za zlé, protože si sám nedokáži představit dostatečně jednoduché zpracování pro BFU. Nový gnome window manager (Mutter) má oproti metacity výhodu, že jeho funkcionalita může být rozšířena různými pluginy. Třeba to někdo dokáže integrovat příjemněji.
Pokud máš zájem o převzetí plné vlády nad svými okny na obou monitorech, tak bys určitě měl alespoň vyzkoušet nějaký tiling window manager – Xmonad, Awesome, DWM,…
Absenci takové funkcionality ale nemám gnome vývojářům za zlé, protože si sám nedokáži představit dostatečně jednoduché zpracování pro BFU.A je to blbuvzdorné ovládání nutné? V KDE tahle funkcionalita je, ale je schovaná v nabídce pod položkou „Pokročilé“ – nepřijde mi, že by její přítomnost nějak mátla BFU.
prave naopak ... nejrychlejsi, a nejjednodussi na ovladani co de ...
viz to ze s Win8 se o to pokousi MS ...
viz to ze s Win8 se o to pokousi MS ...Podle mě to bude větší fail jak vista. Co mám zatím možnosti sledovat uživatele té bety w8, tak z toho vyšilují docela často :D
nejjednodussi na ovladaniNo, to ani ne.