Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mám za sebou první "úspěšnou" zkoušku a čekají mě dva dny volna.. budou krátké, ale řek bych dobré :)
Vezmu to pěkně od konce. Dnešní zkouška... pančelka Slánská se zas jednou ukázala. Po třech hodinách vydatného spánku, který uběhl jak mrknutí oka, jsem vstal, hodil na sebe kvádro a šel se postavit harpii. Když jsem dorazil tak už harpie brala první odvážlivce. Občas bylo za dveřma něco slyšet, ale nebylo rozumět. Já se klepal u zdi a seznamoval se s lidma se kterejma vlastně chodím do školy :) Pak tam vlezl kámoš a o takové 2 minutky později byl slyšet její křik... neměl ve wordu seznamy a podřízený styly(?), cukal se a nechtěl si to nechat líbit i když měl pravdu. Chvilku po něm tam vlezl člověk, kterýho jsem viděl poprvý. O pět minut později vylezl a říká "Teda ta je úplně vypatlaná, mi říká že tam něco nemám a já že jo a když to na mě otočila tak to byla práce úplně někoho jinýho". Nakonec to vypadá, že tam máme všichni práci někoho jinýho. Mě vyčetla něco co jsem tam měl, ale podle ní ne a to co tam fakt chybělo to nezmínila. Nakonec mám "se zavřenýma očima" za 3 tak jsem happy :)
Posledních pár dní bojuju se svojí nechutí psát každé ráno smsky mé přitulkyni. Tak mě jednou večer napadlo, že bych se moch připojit na svůj VIP( :) ) jabber účet a poslat transportu "Dobré ráno" na mnoho způsobů. Hned jsem se dal do implementace. Nakonec jsem hodil záznam do crontabu a funguje to výtečně. Kdo by se pokusil o něco podobného tak to má pár nevýhod. Pokud je víkend a nebo jiný volný den a nastavíte si čas na moc brzo tak občas příjde i 7 SMSek za ráno, které vyžadují přečtení případně i reakci. Občas se přítulkyně vzhůru předtím než jí cron odešle SMSku a jako na potvoru vám napsala na jabber.. z toho se pak blbě vykrucuje a ona se potom diví, proč že jste jí to nenapsali na jabber (trochu to souvisí i s těma sedmi smskama):) Poslední na co je potřeba dávat bacha jsou dny kdy jste s ní... když v 9 ráno zazvoní mobil s přáním hezkého ráno zatímco u ní zařezáváte tak se z toho vykrucuje ještě hůř než v minulém případě. Když se to ale hlídá tak se výsledek dostaví a do vztahu to dá pár bodů navíc skoro bez práce. Někomu to nemusí připadat správné a má na to právo, ale můžu říkat "nascriptoval jsem si vztah", ukazuju že jsem Linuxák vždy a všude a ještě z toho mám prospěch. Prostě se nedržím vyšlapaných cestiček :)
##################################################### #!/usr/bin/env python # -*- coding: utf-8 -*- import xmpp,random #připojíme se jid=xmpp.protocol.JID("ucet@jabber.server") c = xmpp.Client(jid.getDomain(),debug=[]) c.connect() c.auth(jid.getNode(),"heslo") c.sendInitPresence() #balík zpráv b = ["Dobré ráno lásko :)","Dobré ráno miláčku :)","Dobré ráno zlato :)"] b += ["Dobré ránko broučku.. jakpak si se vyspinkala? :)","Dobré ráno miláčku, jak pak si se vyspala? :)"] #odešleme ji c.send(xmpp.protocol.Message(to="+420XXXYYYYYY@sms.jabbim.cz",typ="chat",body=random.choice(b))) #####################################################
A dneska poslední novinka. Dokončil jsem KRevize.. dlouho psaný program na tátovu správu revizí plynových zařízení. Zdrojáky jsou k dispozici stačí mi napsat na cx@jabber.cz a abych to nezdržoval tak screen je tady a tím se s vámi pro dnešek loučím :)
Tiskni
Sdílej:
jinak to krevize vypada slusne ...
No na FELu je to většinou tak, že nejdříve je písemná část. Na ní je tak 30 - 100 lidí. Píše se většinou v nějaké posluchárně. Někdy se dá opisovat z taháků, někdy od souseda, ale lepší je na to nespoléhat, protože pokud tě chytnou, tak máš termín v pr.... No pak se písemka vybere a minimálně tak 2 hoďky ji opravují (občas je důležité písemku šikovně odevzdat, tak aby ji opravoval někdo mírnější). Někdy jsou třeba výsledky až za dva dny.
Pak jde člověk na ústní. Někdy je to formální a jenom s tebou zkoušející projde písemku a zapíše ti známku. (Což některé staromilce strašně sere, protože podle studijního řádu musí mít zkouška ústní část. A takhle se to prostě jenom předstírá.) No a nebo je ústní část. TO se může dost různit. Většinou je to, ale tak, že si tě pozve, dostaneš otázku a čas na přípravu. Mezitím třeba zkouší někoho jiného, zatímco se připravují ostatní. Ale tohle se u nás teď příliš neděje, protože je nás hodně a není čas. Takže pokud člověk zkazí písemku, tak už většinou šanci na zlepšení nemá. Jo a obvzlášť vychytaná podmínka na odrazení studentů je to, že si mohou známku při ústní i zhoršit (a to i o více než jeden stupeň). A znáte to pořekadlo s tím vrabcem.
1.k zakoupení/nelegálnímu okopírování systému MS Win
2.k zakoupení/nelegálnímu okopírování MS Word
ta škola mi připadá dost jako bleah
ještě že chci (pokud něco z PC) tak HW,ovšem ten dálkově asi nebude tak uvidím...