Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Mám za sebou první "úspěšnou" zkoušku a čekají mě dva dny volna.. budou krátké, ale řek bych dobré :)
Vezmu to pěkně od konce. Dnešní zkouška... pančelka Slánská se zas jednou ukázala. Po třech hodinách vydatného spánku, který uběhl jak mrknutí oka, jsem vstal, hodil na sebe kvádro a šel se postavit harpii. Když jsem dorazil tak už harpie brala první odvážlivce. Občas bylo za dveřma něco slyšet, ale nebylo rozumět. Já se klepal u zdi a seznamoval se s lidma se kterejma vlastně chodím do školy :) Pak tam vlezl kámoš a o takové 2 minutky později byl slyšet její křik... neměl ve wordu seznamy a podřízený styly(?), cukal se a nechtěl si to nechat líbit i když měl pravdu. Chvilku po něm tam vlezl člověk, kterýho jsem viděl poprvý. O pět minut později vylezl a říká "Teda ta je úplně vypatlaná, mi říká že tam něco nemám a já že jo a když to na mě otočila tak to byla práce úplně někoho jinýho". Nakonec to vypadá, že tam máme všichni práci někoho jinýho. Mě vyčetla něco co jsem tam měl, ale podle ní ne a to co tam fakt chybělo to nezmínila. Nakonec mám "se zavřenýma očima" za 3 tak jsem happy :)
Posledních pár dní bojuju se svojí nechutí psát každé ráno smsky mé přitulkyni. Tak mě jednou večer napadlo, že bych se moch připojit na svůj VIP( :) ) jabber účet a poslat transportu "Dobré ráno" na mnoho způsobů. Hned jsem se dal do implementace. Nakonec jsem hodil záznam do crontabu a funguje to výtečně. Kdo by se pokusil o něco podobného tak to má pár nevýhod. Pokud je víkend a nebo jiný volný den a nastavíte si čas na moc brzo tak občas příjde i 7 SMSek za ráno, které vyžadují přečtení případně i reakci. Občas se přítulkyně vzhůru předtím než jí cron odešle SMSku a jako na potvoru vám napsala na jabber.. z toho se pak blbě vykrucuje a ona se potom diví, proč že jste jí to nenapsali na jabber (trochu to souvisí i s těma sedmi smskama):) Poslední na co je potřeba dávat bacha jsou dny kdy jste s ní... když v 9 ráno zazvoní mobil s přáním hezkého ráno zatímco u ní zařezáváte tak se z toho vykrucuje ještě hůř než v minulém případě. Když se to ale hlídá tak se výsledek dostaví a do vztahu to dá pár bodů navíc skoro bez práce. Někomu to nemusí připadat správné a má na to právo, ale můžu říkat "nascriptoval jsem si vztah", ukazuju že jsem Linuxák vždy a všude a ještě z toho mám prospěch. Prostě se nedržím vyšlapaných cestiček :)
##################################################### #!/usr/bin/env python # -*- coding: utf-8 -*- import xmpp,random #připojíme se jid=xmpp.protocol.JID("ucet@jabber.server") c = xmpp.Client(jid.getDomain(),debug=[]) c.connect() c.auth(jid.getNode(),"heslo") c.sendInitPresence() #balík zpráv b = ["Dobré ráno lásko :)","Dobré ráno miláčku :)","Dobré ráno zlato :)"] b += ["Dobré ránko broučku.. jakpak si se vyspinkala? :)","Dobré ráno miláčku, jak pak si se vyspala? :)"] #odešleme ji c.send(xmpp.protocol.Message(to="+420XXXYYYYYY@sms.jabbim.cz",typ="chat",body=random.choice(b))) #####################################################
A dneska poslední novinka. Dokončil jsem KRevize.. dlouho psaný program na tátovu správu revizí plynových zařízení. Zdrojáky jsou k dispozici stačí mi napsat na cx@jabber.cz a abych to nezdržoval tak screen je tady a tím se s vámi pro dnešek loučím :)
Tiskni
Sdílej:
jinak to krevize vypada slusne ...
No na FELu je to většinou tak, že nejdříve je písemná část. Na ní je tak 30 - 100 lidí. Píše se většinou v nějaké posluchárně. Někdy se dá opisovat z taháků, někdy od souseda, ale lepší je na to nespoléhat, protože pokud tě chytnou, tak máš termín v pr.... No pak se písemka vybere a minimálně tak 2 hoďky ji opravují (občas je důležité písemku šikovně odevzdat, tak aby ji opravoval někdo mírnější). Někdy jsou třeba výsledky až za dva dny.
Pak jde člověk na ústní. Někdy je to formální a jenom s tebou zkoušející projde písemku a zapíše ti známku. (Což některé staromilce strašně sere, protože podle studijního řádu musí mít zkouška ústní část. A takhle se to prostě jenom předstírá.) No a nebo je ústní část. TO se může dost různit. Většinou je to, ale tak, že si tě pozve, dostaneš otázku a čas na přípravu. Mezitím třeba zkouší někoho jiného, zatímco se připravují ostatní. Ale tohle se u nás teď příliš neděje, protože je nás hodně a není čas. Takže pokud člověk zkazí písemku, tak už většinou šanci na zlepšení nemá. Jo a obvzlášť vychytaná podmínka na odrazení studentů je to, že si mohou známku při ústní i zhoršit (a to i o více než jeden stupeň). A znáte to pořekadlo s tím vrabcem.
1.k zakoupení/nelegálnímu okopírování systému MS Win
2.k zakoupení/nelegálnímu okopírování MS Word
ta škola mi připadá dost jako bleah
ještě že chci (pokud něco z PC) tak HW,ovšem ten dálkově asi nebude tak uvidím...