Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
..alebo čo zaujimavé ma posledných pár dni zastihlo. K spomienkovému zapisku ma nakoniec dokopalo pár fotiek, ktoré som konečne stiahol do svojho notebooku.. Mac OS X na EeePC, presun na nový MacBook a čudný nápoj z Bahrainu - je toho dosť, tak poďme rýchlo na to..
Áno, naozaj chodí. Inštalácia bola vcelku bezproblémová, stačí trošku zagoogliť. Nefunkčná ostala sieťová karta (ktorú tušim napokon niekto rozbehal), wifi karka, ktorú je treba vymeniť za niečo kompatibilné a suspend (ten som ešte mimo apple HW funkčný nevidel). Celkovo je systém mierne pomalší, ale používať by sa dal. Nakoniec na ňom ale aj tak skončilo Ubuntu 8.04, tam funguje po troche tweakovania všetko. Ako spomienka mi ostalo pár záberov: (fotené mobilom, ospravedlňte kvalitu)
Skrátene: šokujúco jednoduché.
Postup: Zapnúť nový MacBook, počas bootu držať klávesu "T". Zariadenie nespustí systém, iba sa zapne do tzv. "Target disk" módu. V tomto funguje ako obyčajný firewire disk. Pripojíme k starému (normalne bežiacemu notebooku), v Disk Utility dáme restore našeho disku na nový počítač. Počkame kým skončí operácia, vypneme starý, zapneme nový, hotovo. Paranoici ešte bootnu starý v target disk móde, pripoja a zmažú disk na bývalom notebooku.
Pre rýpalov: Dal sa vymeniť aj disk ako taký, ale nový mal väčšiu kapacitu a bol novší, preto takto.
Opäť záber z celej operácie:
Naozaj len stručne: Chuť jemne sladká, pocit pri konzumácii podivný. ;)
Zloženie: voda, šafrán, šafránové semienka (?) (teda myslím, pri príprave som nebol, po chvíli tie semienka vyzeraju trošku inak)
Výsledok: prežil som
A pár fotiek:
Tiskni
Sdílej:
Kupovat tyhle veci jedine v USA......a servis? Je na vsechny macy nejaka worldwide zaruka, ktera mi tu u nas na Mac z USA zajisti plnohodnotny servis?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free