Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
..alebo čo zaujimavé ma posledných pár dni zastihlo. K spomienkovému zapisku ma nakoniec dokopalo pár fotiek, ktoré som konečne stiahol do svojho notebooku.. Mac OS X na EeePC, presun na nový MacBook a čudný nápoj z Bahrainu - je toho dosť, tak poďme rýchlo na to..
Áno, naozaj chodí. Inštalácia bola vcelku bezproblémová, stačí trošku zagoogliť. Nefunkčná ostala sieťová karta (ktorú tušim napokon niekto rozbehal), wifi karka, ktorú je treba vymeniť za niečo kompatibilné a suspend (ten som ešte mimo apple HW funkčný nevidel). Celkovo je systém mierne pomalší, ale používať by sa dal. Nakoniec na ňom ale aj tak skončilo Ubuntu 8.04, tam funguje po troche tweakovania všetko. Ako spomienka mi ostalo pár záberov: (fotené mobilom, ospravedlňte kvalitu)
Skrátene: šokujúco jednoduché.
Postup: Zapnúť nový MacBook, počas bootu držať klávesu "T". Zariadenie nespustí systém, iba sa zapne do tzv. "Target disk" módu. V tomto funguje ako obyčajný firewire disk. Pripojíme k starému (normalne bežiacemu notebooku), v Disk Utility dáme restore našeho disku na nový počítač. Počkame kým skončí operácia, vypneme starý, zapneme nový, hotovo. Paranoici ešte bootnu starý v target disk móde, pripoja a zmažú disk na bývalom notebooku.
Pre rýpalov: Dal sa vymeniť aj disk ako taký, ale nový mal väčšiu kapacitu a bol novší, preto takto.
Opäť záber z celej operácie:
Naozaj len stručne: Chuť jemne sladká, pocit pri konzumácii podivný. ;)
Zloženie: voda, šafrán, šafránové semienka (?) (teda myslím, pri príprave som nebol, po chvíli tie semienka vyzeraju trošku inak)
Výsledok: prežil som
A pár fotiek:
Tiskni
Sdílej:
Kupovat tyhle veci jedine v USA......a servis? Je na vsechny macy nejaka worldwide zaruka, ktera mi tu u nas na Mac z USA zajisti plnohodnotny servis?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free