Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
..alebo čo zaujimavé ma posledných pár dni zastihlo. K spomienkovému zapisku ma nakoniec dokopalo pár fotiek, ktoré som konečne stiahol do svojho notebooku.. Mac OS X na EeePC, presun na nový MacBook a čudný nápoj z Bahrainu - je toho dosť, tak poďme rýchlo na to..
Áno, naozaj chodí. Inštalácia bola vcelku bezproblémová, stačí trošku zagoogliť. Nefunkčná ostala sieťová karta (ktorú tušim napokon niekto rozbehal), wifi karka, ktorú je treba vymeniť za niečo kompatibilné a suspend (ten som ešte mimo apple HW funkčný nevidel). Celkovo je systém mierne pomalší, ale používať by sa dal. Nakoniec na ňom ale aj tak skončilo Ubuntu 8.04, tam funguje po troche tweakovania všetko. Ako spomienka mi ostalo pár záberov: (fotené mobilom, ospravedlňte kvalitu)
Skrátene: šokujúco jednoduché.
Postup: Zapnúť nový MacBook, počas bootu držať klávesu "T". Zariadenie nespustí systém, iba sa zapne do tzv. "Target disk" módu. V tomto funguje ako obyčajný firewire disk. Pripojíme k starému (normalne bežiacemu notebooku), v Disk Utility dáme restore našeho disku na nový počítač. Počkame kým skončí operácia, vypneme starý, zapneme nový, hotovo. Paranoici ešte bootnu starý v target disk móde, pripoja a zmažú disk na bývalom notebooku.
Pre rýpalov: Dal sa vymeniť aj disk ako taký, ale nový mal väčšiu kapacitu a bol novší, preto takto.
Opäť záber z celej operácie:
Naozaj len stručne: Chuť jemne sladká, pocit pri konzumácii podivný. ;)
Zloženie: voda, šafrán, šafránové semienka (?) (teda myslím, pri príprave som nebol, po chvíli tie semienka vyzeraju trošku inak)
Výsledok: prežil som
A pár fotiek:
Tiskni
Sdílej:
Kupovat tyhle veci jedine v USA......a servis? Je na vsechny macy nejaka worldwide zaruka, ktera mi tu u nas na Mac z USA zajisti plnohodnotny servis?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free