Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Tiskni Sdílej:
To samozřejmě BSD style licence negarantuje, ale jen proto, že je založena na svobodomyslnější filosofii: autor dává svůj kód k dispozici k volnému použití a nechává na příjemci, co s ním udělá. Při pohledu z druhé strany se nechává na uvážení příjemce, jestli dá (v diskutovaném případě) přednost open source nebo closed source verzi. Je dospělý, je to jeho volba, on ponese následky, až bude potřebovat něco upravit/opravit a autor nebude k dispozici nebo na něj nebude mít náladu.
Mne zase docela dostava, ze se na tohle tema porad dokola diskutuje. Nechci se nikoho dotknout, nemyslim to zle ani na jednu stranu, ale prijde mi nesmyslne resit, ktera licence je lepsi. Vsechny tyhle diskuse jsou obycejny flame, a to z toho prosteho duvodu, ze autor software (toho prvniho, originalniho kusu software) je svepravny a dokaze se sam rozhodnout, ktera licence jemu a jeho vytvoru prinese to, co si ten autor preje a co od toho ocekava a co splni jeho idealy a... Zalezi to jen a jen na autorovi samotnem.
Proc se vsichni navzajem presvedcuji o tom, jak je licence XXX skvela z toho a toho duvodu a ta druha je spatna, tudiz by tu spravnou (nejspis - dovozuji z tonu podobnych debat) meli pouzivat vsichni, nebo aspon vetsina a masa? Proc misto podobnych zbytecnych dohadu nikdo jeste nevytvoril prehled open-source licenci, ktery by umoznoval srovnani jednotlivych licenci podle zakladnich vlastnosti, aby si kazdy autor mohl vybrat tu nejvhodnejsi podle sveho gusta?
Nekonecne vzajemne hazeni spiny nic nevyresi a nedokazu si moc vysvetlit, proc se nekdo vubec zabyva takovymi myslenkami. Komu muze vadit, ze ja jsem se rozhodl svuj kus kodu uvolnit pod GPL? Ma s tim nekdo problem? At se mi ozve a svuj problem mi sdeli, licencovat se preci da i dualne, kdyz to bude mit smysl, nemusi plnit Internet zvasty o tom, jak je ta licence, kterou jsem si vybral, strasne spatna.
Asi jsme si moc nerozumeli, ale nejsem si jisty, co podle Tebe beru moc vazne, takze aby bylo jasno:
- Nemam nic proti normalni diskusi o vyhodach a nevyhodach, dokonce ani kdyz trosicku preroste a tu a tam v ni je nejake to napadeni - kdyz diskuteri po te debate budou respektovat nazor druhe strany. Rozumna hadka je ostatne skvely trenink argumentace, coz se hodi vzdy a vsude, nejen pri praci s Linuxem.
- Pojem "svata valka" (v kontextu tehle debaty) se podle meho s pojmem "respektovat nazor druhe strany" moc neslucuje. Mozna to bylo mysleno jinak (rad si necham vysvetlit), ale ja si pod pojmem svata valka predstavim neco ve smyslu "presvedcit o svem za kazdou cenu a za zadnou cenu nepripustit, ze ten druhy ma v necem taky pravdu."
- Opravdu nechapu, jak nekdo, kdo mluvi o svatych valkach, muze rict, ze to bere moc vazne, nekomu, kdo prohlasi, ze se nema nikomu nic vnucovat. Nemelo by to byt trochu naopak?
- Hacklese znam, tu a tam ho i ctu, kdyz mam zrovna volnou chvili. Srandu je potreba delat si ze vseho; to, ze se neco zesmesni, ale jeste neznamena, ze je to dobre - nekdy spis naopak (zrovna treba u zbytecnych flamewaru urcite naopak).
- I kdyz to tak mozna nevypada, opravdu tuhle debatu beru s nadhledem
Opravdu nechapu, jak nekdo, kdo mluvi o svatych valkach, muze rict, ze to bere moc vazne, nekomu, kdo prohlasi, ze se nema nikomu nic vnucovat. Nemelo by to byt trochu naopak?Ani ne, mě přišlo, že tu diskuzi bereš moc vážně (asi jsem se spletl). Možná jsem naivní, ale já jsem přesvědčený, že většina lidí nakonec dokáže jednat pragmaticky a vybrat si správné řešení.
Ja jsem si tam ty uvozovky domyslel
... já jsem přesvědčený, že většina lidí nakonec dokáže jednat pragmaticky a vybrat si správné řešení.
V tom s Tebou souhlasím. Až na to, že ve flamewarech uz kazdy to spravne reseni, ktere mu vyhovuje, davno vybrane ma. A jedine, co jsem napsal, by se dalo zkratit a zestrucnit na jednoduche: "Vykaslete se na dalsi uplne zbytecny flamewar, delejte neco uzitecneho."
Dále já jako uživatel FreeBSD mám opravdovou radost z toho, že byl její kód začleněn do operačního systému Mac OS XNo vidíš, já jsem rád, že si firma Apple vybrala KHTML do prohlížeče Safari. Jenže KHTML je pod GPL, proto vylepšení, která Apple provedlo jsou k dispozici i vývojářům z KDE, takže jsou teď dva prohlížeče, které zvláfají Acid2. Safari a Konqueror 3.5 a probíhá backportování změn do verze 3.4.2.