DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Dostal jsem k vánocům 20 vstupů do fitka, kde mají haldu běžeckých pásů. Je to super dárek. Hned za perexem vysvětlím proč.
Kdybych se teď sebral a šel běhat ven, tak doběhnu a rovnou si můžu zalézt do postele a týden marodit. Na to člověk musí bejt zvyklej, patřičně navitamínovanej a kdesi cosi.
Ideální by bylo asi běhat někde uvnitř ve větší hale, ale když ta není k dispozici, další nejlepší věcí je podle mě běžecký trenažer. Koupit si ho domů je jedna možnost, ale je to trochu nepraktické, když se na něj pak půl roku práší a je potřeba ho někam schovat. To už je lepší každoročně dostat takovýhle dárek
Dárek má výhodu v tom, že je to docela dobrý donucovací prostředek - přece nenecháte projít permanentku, za kterou pro vás někdo utratil peníze. A když už tam pak přijdu, tak je to fajn a mám radost z toho, že jsem si měl kde zaběhat. Včera jsem si dal po práci 5 kiláků (po odečtení občasné chůze).
Zatímco mi přijde, že na běžeckém pásu se strašně nepřirozeně chodí (protože během jednoho kroku vám stihne druhá noha odjet, což oproti normální chůzi divný), běhání je v pohodě. Výhody jsou, že má člověk tempo pod kontrolou (takže si lze snadno stanovit a dodržet cíl), výborně se na tom trénují intervaly (furt máte před očima kolik ještě zbývá, atd.), je po ruce pití, aniž by ho člověk furt musel držet a ve fitku kam chodím navíc před sebou máte hromadu televizí a můžete si píchnout sluchátka do krabičky u pásu a poslouchat libovolnej program, kterej si vyberete. A viděl jsem tam někoho dokonce i číst při chůzi, ale to už mi přijde moc líný, to už bych si na ten pás rovnou mohl přidělat vozík s kolečkama, sednout si do něj s popcornem a koukat na televizi bez námahy.
Do jara či léta snad budu zas připravenej na lívancovej běh, tak koukejte taky přijít. Zatím jsem tam potkal snad jen dva lidi z ábíčka.
Tiskni
Sdílej:
Da sa dychat aj ustami, akurat nesmu byt prilis otvorene, ale len mierne pootvorene.
Niektori (ja) z nas maju s dychanim nosom problemy (obvzlast v zime sa mi upchavaju pri dychani nosne dierky, takze to pre mna nie je funkcna alternativa).
Co sa tyka oblecenia, tak nejake termopradlo a bezecka suprava by mali postacovat.
Co mi pride este dolezite je zvolit miernejsie tempo (prave kvoli dychaniu), ziadne sprinty a pod.
Poznamka bokom: Ja som raz nieco pri behani chytil, ale to som behaval nespravne obleceny (len velmi tenke tricko a kratasy) v extremnych teplotach (realna v rozmedzi -10 az -13 stupnov, pocitova sla az k -20 -> silny vietor), nespravne som dychal (usta dokoran) a zvolil som prilis vysoke tempo.
pomocí jednoho kohoutku se reguluje intenzita a pomocí druhého teplota, což jsem ještě nikdy předtím neviděl
Já to jednou viděl v jednom penzionu. Myšlenka pěkná, ale mělo to nepříjemný háček: kohoutek, kterým se regulovala intenzita, neměl prakticky žádné výstupky, byl z leštěného kovu a šel hodně ztuha, takže namydlenou rukou s tím nešlo otočit.
my to máme domapomocí jednoho kohoutku se reguluje intenzita a pomocí druhého teplota, což jsem ještě nikdy předtím nevidělJá to jednou viděl v jednom penzionu.
Myšlenka pěkná, ale mělo to nepříjemný háček: kohoutek, kterým se regulovala intenzita, neměl prakticky žádné výstupky, byl z leštěného kovu a šel hodně ztuha, takže namydlenou rukou s tím nešlo otočit.sice na tom máme takový čudly, páč s hladkejma kohoutkama mám svý zkušenosti, ale stejně to neni nicmoc druhej háček je, že to většinou tu teplotu moc držet neumí - tu naší jsem zkoušel s laboratorním teploměrem, a ono se to sice udrží tak nějak v rozmezí dvou stupňů, ale má-li to člověk vyladěný na tělesnou teplotu, tak stupeň dolů nebo nahoru je rozdíl od příjemného ke studenému nebo horkému ...
Pouze za předpokladu, že stejný poměr teplé a studené znamená stejnou teplotu bez ohledu na průtok. Což neplatí zdaleka všude a pokud máte plynový kotel bez zásobníku nebo dokonce karmu, tak to není konstantní ani v čase (při konstantním průtoku).
Ale vzhledem k tomu, na co reagujete, je vaše odpověď poněkud bezpředmětná - pokud je kohoutek konstruován tak, že s namydlenou rukou nejsem schopen vodu pustit, opaření moc nehrozí…
I v takových případech lepší než jiné systémy.Pouze za předpokladu, že stejný poměr teplé a studené znamená stejnou teplotu bez ohledu na průtok. Což neplatí zdaleka všude a pokud máte plynový kotel bez zásobníku nebo dokonce karmu, tak to není konstantní ani v čase (při konstantním průtoku).
akorát když jsem ji použil poprvé, tak jsem docela čuměl, protože pomocí jednoho kohoutku se reguluje intenzita a pomocí druhého teplota, což jsem ještě nikdy předtím nevidělJe to docela běžné, v hotelech je to skoro standard. Ale nefunguje to až tak dokonale (s tou teplotou), jak by si člověk mohl naivně myslet.
... stejně se tam motaj dementi se psama nebo miminama...V noci ne
Kdybych se teď sebral a šel běhat ven, tak doběhnu a rovnou si můžu zalézt do postele a týden marodit.Potvrzuju
když máte permici, tak stačí u vchodu říct svoje jméno a tím to hasne (ne pro mě, já ho musím ještě hláskovat, ale to je holt moje prokletí)To zní skoro jako že když tam zajdu já a vyhláskuju tvoje jméno, tak to mám zadarmo...
Bude záležet na tom, kudy běží. Snad cesta vede hlavně údolími a není nutné zdolávat moc velká převýšení.
Tu vzdálenost bych za tu dobu snad taky ušel, ale zdrženlivě bych pro výlet počítal na kilometr s patnácti minutami.
A jestli mu to trvá tak dlouho. Možná na otázku: "Za jak dlouho jsi doma? Za dvě hodiny", odpověděl: "To dřív." A já tady z toho pro jistotu dělám ty dvě hodiny, protože si to přesně nepamatuju.
Upřesnění.
Podle nejnovějších informací to zaběhné za hodinu. Prý je to takový "jogging". Běžet moc pomalu je pro běžce taky víc unavující.
Nejrychleji to zaběhl prý za 50 minut.
Taky jsem se dozvěděl, že nejrychlejší běžci zaběhnou maraton (42 km) za o něco víc jak 2 hodiny. Ale on to má jako způsob přepravy. Není to závodní běžec, který by trénoval na oválu. Takže má dobrou motivaci.
:-/
Kdybych se teď sebral a šel běhat ven, tak doběhnu a rovnou si můžu zalézt do postele a týden marodit. Na to člověk musí bejt zvyklej, patřičně navitamínovanej a kdesi cosi.Jezdím na kole v tričku
a když máte permici, tak stačí u vchodu říct svoje jméno a tím to hasne (ne pro mě, já ho musím ještě hláskovat, ale to je holt moje prokletí)To je návod?
Tohle starověké sebepoškozování zvané sport je fakt metla lidstva. Místo aby si lidé vážili faktu, že už nejsou lovci mamutů a nemusí každý den bojovat o přežití, stále hledají způsoby, jak se aspoň na chvíli na úroveň lovců mamutů snížit.
Tohle starověké sebepoškozování...dovolil bych si par citatu:
What does not kill me, makes me stronger.-- Friedrich Nietzsche
Místo aby si lidé vážili faktu, že už nejsou lovci mamutů a nemusí každý den bojovat o přežití...Takze rikas ze by lidi schvalne meli byt complacent?
Now this warship, her capabilities, it makes us complacent. We may have to engage the enemy using nothing but our teeth and nails.-- Tyr Anasazi (fictional character)