Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dovolte mi připomenout nepokoje v Plzni v roce 1953, které byly odpovědí plzeňských dělníku zejména z tehdejších Leninových závodů (Škodovky) na měnovou reformu provedenou komunistickou vládou. 1. června, tedy dnes, je výročí této události.
Komunistický vůdce Zápotocký den před měnovou reformou sliboval, že k žádné reformě nedojde, podobně jako sliboval, že nedojde ke kolektivizaci vesnice. Přes noc se propadla hodnota starých peněz až do výše 1000,- šestinásobně, a pak v poměru 1:20 až 1:50. Lidem, kteří spořili nebo spláceli, se tak znehodnotily úspory, že v nových penězích něměly význam a splátky se prodloužily na několik více let. Ráno jste nemohli koupit za své peníze nic, skoro ani rohlík. Někteří lidé se odhodlali k sebevraždě.
Byla to první protikomunistická organizovaná vzpoura v tehdejším východním bloku. Protesty nebyly jen v Plzni, ale ty plzeňské díky nespokojenosti a množství dělníku přerostly v protesty pouliční. Strhávaly se busty Gotwaldů, Stalinů, Leninů. Ve Veleslavínově ulici v budově krajského soudu se ničily spisy, psací stroje a busty. Plánovalo se osvobození politických vězňů z Borské věznice.
Na pomoc Plzni přijeli milice z Prahy a armáda, aby potlačili buržoazní živel. Tím se Škodovka zapsala významně a zřejmě naposledy do naší historie. Účastníci protestů byli vyloučeni z práce, či jim byl zamezen pracovní postup, omezeny možnosti studia, připadně byli posláni na 2 roky vězení (v uranových dolech).
Proto žádam všechny ty, kteří mají volební právo, ať toto právo využijí. Okolo sebe slyšíme hesla jako korupce, šibalové, lháři a jiná. Jsou to jevy, které ve společnosti byly, jsou a budou. My se je můžeme snažit jen neustále omezovat a teď nadešel čas. Volební hlas není statisticky zanedbatelná veličina, je to zodpovědnost, kterou tímto na sebe přenášíme. Volbou posilujeme vědomí toho, že nám záleží na tom, jak se bude svět okolo vyvíjet. Toto vědomí posilujeme v nás, v našem okolí, v našich dětech. Můžeme žít s korupcí, šibaly, lháři, ale je podle mne chyba je ignorovat. Tedy pokud nejsem tím šibalem a lhářem a vystačím si za každého režimu.
Nejedůležitější je svoboda rozhodování a zodpovědnost s tím spojená. Tak toho využijme, ať se za další 4 roky můžeme znovu svobodně rozhodnout.
Tiskni
Sdílej:
Děkuji za připomenutí. Plzeň hodně můžu a se zbytkem taky souhlasim. Snad si příště vzpomenu se zeptat známých, co si pamatují.
Situace se ovšem téměř opakovala, v roce 1991 jsme všichni přišli o 56,6 % penězVzhledem k tomu, že za komunismu byla hodnota koruny uměle nadhodnocována, ceny byly direktivně určovány bez ohledu na ekonomickou realitu, nemluvě o tom, že se našlo dost lidí, kteří chtěli na nové situaci pořádně vydělat. Třeba v Polsku byla inflace vyšší. To nemluvím o zemích jako Rumunsko, Ukrajina, nebo Rusko, kde byla inflace o jeden, dva řády vyšší. My jsme z toho vyvázli relativně dobře..
jses takovej magor nebo jen clen komunistickeho svazu mladeze? Jak mohl nekdo v padesatych letech, kdy tu radili bolsevicke hordy, ktere se v roce 1948 pucem zmocnili vlady, investovat do cehokoliv? Vzdyt i slovo investovat bylo nelegalni... chces dat penize do nemovitosti? Aby mu to znarodnili? Do akcii? Vzdyt to bylo zakazane. Do zlata? I ty kulaku, za to pujdes tezit uran a preventivne potrestame i celou tvou rodinu...srovnavas nesrovnatelne a mas v palici stejne rude prazdno (jen slusnost mi brani rict rude hovno) jako meli vsichni kriminalnici z KSC.
Bolsevici, vrazi a zlodeji, se odjakziva chovali hur nez socialiste a Hitlerovi narodni socialiste byli temer stejne odporni jako bolsevici...
Vzhledem k tomu, že za komunismu byla hodnota koruny uměle nadhodnocována, ceny byly direktivně určovány bez ohledu na ekonomickou realitu, nemluvě o tom, že se našlo dost lidí, kteří chtěli na nové situaci pořádně vydělat.se dá použít pro popis situace v r. 1953. Zápotocký měl 2 možnosti, uvolnit vázané vklady a rozjet inflaci ve velkém, nebo "šokovou terapii". Zvolil méně rizikovou cestu - větší protesty se konaly jen v Plzni. Příčinou všeho byl rozvrat hospodářství po r. 1948. Ve chvíli, kdy si pod sebou bolševici uřízli větev průmyslu a zemědělství byla měnová reforma poměrně mírným a nečekaně pozdním výsledkem.
Já neumím říci, zda se té inflaci dalo zabránit. Vaše věta se dá použít pro popis situace v r. 1953.Kde tvrdím, že se nějaké inflaci dalo zabránit? Obávám se, že váš způsob argumentace naprosto nechápu. Další věcí je, že nevidíte (nebo nechcete vidět) rozdíl mezi
Zápotocký měl 2 možnosti, uvolnit vázané vklady a rozjet inflaci ve velkém, nebo "šokovou terapii". Zvolil méně rizikovou cestu - větší protesty se konaly jen v Plzni.Samozřejmě, za pomoci milicí a armády se komunistům podařilo "napravit" důsledky chyb, které v následování našeho velkého vzoru Sovětského Svazu udělali. Soudruzi vždycky věděli, co je pro lidi nejlepší.
Odborníci však varují, že vláda ulice místo ústavních orgánů je cestou do slepé uličky.s. Štěpán 23. 11. 1989:
To je stejné, protože podívejte se, v žádné zemi ... neexistuje to, aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být.
Mozna ze udalosti v r. 1989 mohly mit podobny prubeh, nebyt toho ze o nich nestranne informoval rozhlas i tv.
Z toho vyplyva jak bychom si meli vazit nasi svobody a moznosti svobodne komunikovat.
V 89 také jezdili studenti z Prahy "ven", to nebyly jen média.
Ok, ale v Polsku v r. 1980 taky nezasahovala armáda, aspoň ne na tolik.
Pokud se budete bavit s nějakým Polákem, tak tohle raději neříkejte. To by bylo možná o život.
Tady by také tak zasáhla. Pokud by nestačila ta naše, tak by jí jistě přišla pomoc z východu. :(
Čet jsem zápisky KGB, kde říká jeden poradce od nich "Polsko 1980 neni Československo 1968, tady by tekla krev". Pro případnou diskusi si toho když tak počtu víc.
To se stejně nedobabráme. Nakonec by rozhodlo stejně UV. Že v Afganistánu potečou potoky krve, to muselo být také jasné. A stejně tam vtrhli. Co nečekal asi nikdo, jaký bude mít invaze do Afganistánu vliv na celý svět. Jak to urychlí radikalizaci islámských zemí. Do Afganistánu vtrhli nejspíš pro utkvělou ruskou představu, že "botu ruského kozáka musí omýt voda Indického oceánu". Že musí na jih. Střihli si dobývání nových území.
Polsko byla kolonie. Tady bych si spíš vzpomněl na větu Ruského představitele, že: získaných území se nevzdáme ani za cenu jaderné války (Kdo to řekl? Brežněv? Nevím přesně). Tušili, ostatně správně, to co tuší každá diktatura. Jakmile se to začne drolit, vypadne kamínek, tak se to začne hroutit a nikdo už to nezastaví. Jedině, že by už byli natolik vyděšení z Afganistánu. Ale v té době, pokud se nepletu, to tam ještě vypadalo pro Rusy velmi nadějně.
On je Jaruzelski taková složitá postava. Oči má zkažený z ruskýho lágru, iluze si o nich nedělal. On tvrdí (a není jednota v tom, jestli nemá kus pravdy), že se obětoval. Nechal střílet do svých lidí málo, aby nepřijeli rusové a nestříleli hodně. Protože prý věděl, co mají v plánu a ten plán jim překazil tím, že povstání potlačil sám. Ona to možná není až taková blbost, jak to vypadá. Ale je to dost strašný. Né, že bych s tím souhlasil!
Už rozpadlé Rusko, poučené Afganistánem, stejně zase poslalo tanky do Čečny. Jakej to bude průser, to museli tušit. Ano, nafta, ale stejně. Gorbačov poslal tanky nakrátko i na Baltské země. Co se vlastně stalo kolem 90, že se říše rozpadla, doopravdy asi neví nikdo. Jsou jen všemožné pokusy o vysvětlení, něteré i docela logické, ale kulhají. Ale je to trochu mystika. Asi opravdu ten efekt malého šlépnutí vedle, který spustil lavinu a pak to jelo. A trochu záhadné postava "kágébáka" Gorbačova.
Čerpal jsem hlavně z Neviditelného psa.
(Na další odkazy na zdroje si teď nevzpomenu)
Jo, to je dobrý. Já se v žádným případě nehádám. Ono to je jen takový "kdyby".
Ale stejně nevěřím že v té době by Rusko odevzdalo Polsko bez boje. Navíc Polsko! O ně, a sním, valčilo po staletí, přetahovalo se o ně s Německem, dostávalo od Poláků po čuni, společně s bratrskými německými armádámi je porazilo na začátku druhé světové ( a dobyté území nikdy nevrátilo), Katyň...
BTW. Víte kdo spatřoval v existenci Poláků hráz Ruské (klepni do Rusa, vyloupne se Tatar) expanzi, kterou předvídal. Inu, jistý Karel Marx.
Hmm, to skoro určitě. :( Pohotovost u nás, pokud vím, vyhlášená byla. Rusové už nechodili sami, brali si "spolupachatele".
I když, možná 53 byl poměrně vhodný rok na rebélii (???) Stalin poměrně čerstvě (5, března) mrtvej, strana poněkud vyvalená... Ale tak aby si nechal vzít kolonii, to asi sotva. Lidový a oblíbený (on fakt prej poměrně byl!) Zápotocký se také krve nelekl.