Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
TeX Live 2008 v Gentoo standardně pro csplain používá kódování ISO8859-2. Na internetu je je několik návodů, jak přepnout na UTF-8 – ovšem všechny předpokládají odkomentování již připravených řádků v konfiguraci, které v Gentoo jaksi nejsou. Jenže ony konfigurační soubory se různě generují a kompilují, pro neTeXaře je to magická skříňka. Po několika pokusech jsem zjistil, jak do té skříňky správně šťouchnout, aby z ní vypadlo kódování UTF-8 – snad mi v diskusi někdo poradí, jak to udělat správně, jak to celé funguje a dospějeme k nějakému patchi.
Přesouvám /home
na nový diskový svazek, a napadlo mne přes df -h
se rychle podívat, kolik ještě asi zbývá. Obsazeno 12 GB, volno 87 GB. Za chvíli to zkusím znova – obsazeno 12 GB, volno 86 GB. Aha, zaokrouhlování, tak to bude za chvilku obsazeno 13 GB. Že by to bylo už? Obsazeno 12 GB, volno 87 GB. Na druhé konzoli stále běží cp -a /home/* /mnt/tmp
, a na /mnt/tmp
zatím přibývá volné místo…
$>uname -r 2.4.32 $>cd /usr/src/linux $>make menuconfig $>make && make modules_install $>mount /boot $>cp arch/i386/boot/bzImage /boot/kernel-2.6.17-20061120 $>cp .config /boot/config-2.6.17-20061120 $>vim /boot/grub/grub.conf $>umount /boot $>links http://www.idos.cz/ConnForm.asp?tt=X&ToStn=Želivského $>reboot Broadcast message from root (pts/0) (Mon Nov 20 16:39:41 2006): The system is going DOWN for reboot now! #>ping -i 5 muj.server.com PING muj.server.com 56(84) bytes of data. From server.housing.com icmp_seq=1 Destination Host Unreachable