Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
$>uname -r 2.4.32 $>cd /usr/src/linux $>make menuconfig $>make && make modules_install $>mount /boot $>cp arch/i386/boot/bzImage /boot/kernel-2.6.17-20061120 $>cp .config /boot/config-2.6.17-20061120 $>vim /boot/grub/grub.conf $>umount /boot $>links http://www.idos.cz/ConnForm.asp?tt=X&ToStn=Želivského $>reboot Broadcast message from root (pts/0) (Mon Nov 20 16:39:41 2006): The system is going DOWN for reboot now! #>ping -i 5 muj.server.com PING muj.server.com 56(84) bytes of data. From server.housing.com icmp_seq=1 Destination Host Unreachable
From server.housing.com icmp_seq=2 Destination Host Unreachable From server.housing.com icmp_seq=3 Destination Host Unreachable From server.housing.com icmp_seq=4 Destination Host Unreachable From server.housing.com icmp_seq=5 Destination Host Unreachable From server.housing.com icmp_seq=6 Destination Host Unreachable From server.housing.com icmp_seq=7 Destination Host Unreachable From server.housing.com icmp_seq=8 Destination Host Unreachable From server.housing.com icmp_seq=9 Destination Host Unreachable From server.housing.com icmp_seq=10 Destination Host Unreachable 64 bytes from muj.server.com: icmp_seq=11 ttl=54 time=14.0 ms 64 bytes from muj.server.com: icmp_seq=12 ttl=54 time=11.5 ms 64 bytes from muj.server.com: icmp_seq=13 ttl=54 time=11.7 ms 64 bytes from muj.server.com: icmp_seq=14 ttl=54 time=9.67 ms 64 bytes from muj.server.com: icmp_seq=15 ttl=54 time=12.2 ms 64 bytes from muj.server.com: icmp_seq=16 ttl=54 time=10.4 ms 64 bytes from muj.server.com: icmp_seq=17 ttl=54 time=14.2 ms --- muj.server.com ping statistics --- 17 packets transmitted, 7 received, 41% packet loss, time 84999ms #>ssh root@muj.server.com Last login: Mon Nov 20 16:02:47 2006 from muj.klient.com $>uname -r 2.6.17 $>^DNěkdo považuje za adrenalinový zážitek skok z mostu na laně, někomu stačí přechod z jádra 2.4 na 2.6 na vzdáleném serveru. Taky už bylo na čase.
Tiskni
Sdílej:
/etc/init.d/ssh
iptables
i upgrade jádra v jedné řadě je běžné, upgrade řady jádra jsem já osobně dělal poprvé – v době začátků 2.4 jsem na nějaký server ani nepomyslel glibc
, module-init-tools
apod. A nebo selhání HW – dokud se harddisky a větráky točí, je vše v pořádku, ale jakmile se zastaví a mají se znovu roztočit, může to být problém…
ssh
), je to stejně k ničemu. Ale při vzdáleném restartu jde samozřejmě o to minimalizovat riziko toho, že počítač nenaběhne, takže každé opatření, které ošetří nějaký potenciální problém je užitečné. Pravda, dalo by se dát tam nějaký staticky slinkovaný init
, který bude testovat třeba přítomnost nějakého souboru, a pokud jej do 10 minut od restartu nevytvořím ručně připojen přes ssh
, restartuje počítač s fallback konfigurací. Ale server i já jsme v době restartu byli v Praze, takže to už by bylo situaci neúměrné opatření Last login
je snad čas přihlášení, ne? Ale jinak je fakt, že jsem to rekonstruoval dodatečně, během té akce jsem myslel hlavně na to, jak to co nejrychleji zprovozním, až se to s novým jádrem nerozběhne su -
a nastavovat si, abych se mohl změnit na roota bez hesla. Rootovské heslo si nepamatuju a pamatovat si ho odmítám.
#
a $
jsem si tak nějak pamatoval, že se v souvislosti s promptem používají. Že v tom je ještě takováhle logika mi uniklo.