Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Představte si tuto situaci: Jdete nakoupit. Musíte opustit byt, zavřít a zamknout dveře. No a teď se dostáváme tam, kam jsme chtěli. Možná vás už třeba během cesty do obchodu či mnohem dřív napadne strach, zda jste opravdu zavřeli a zamknuli dveře. Bojíte se, aby vás nevykradli... Někdo pociťuje tak silný strach, že se raději vrátí a dveře zkontroluje. Jenže! Čím víc dotyčný bude kontrolovat, tím větší strach(y) bude mít. Někdo nad tím mávne rukou a řekne si: "No a co? Tak mě vykradou!"
Nebo: Možná jste se už setkali s lidmi, kteří si "chorobně myjí ruce". Takový člověk má neustále strach, že se nakazí, chytí infekci, jestliže si nebude "pořádně" mýt ruce.
Třetí nejčastější případ je případ "shromažditel(ka)" -- všechno se prostě hodí Jsou lidi, kteří se nedokážou zbavit věci, i když je opravdu bezcenná a nikdy už ji nebudou potřebovat. Byty (domy) takových lidí jsou v podstatě skládkou. Tito lidé se řídí heslem: "Všechno se hodí! Nic nemůžu vyhodit!"
Tři předchozí odstavce popisují lidi, co trpí tzv. obsedantně-kompulzivní poruchou. Uvedl jsem jenom nejčastěji se vyskytované formy této duševní nemoci.
Asi se ptáte, jak se tato duševní nemoc léčí, že? Psychiatři předepisují v případě silné nemoci určitá antidepresiva či jiné léky. Ale vůbec nejdůležitější (jako ostatně skoro u všech duševních nemocí) je zdravý selský rozum. Nebudu rozebírat terapii této poruchy obecně, ale poradím kontrétně.
Co se týká kontrolování, zda jsou zavřené (zamknuté) dveře apod., tak radím toto:
Co se týká terapie "chorobné hygieny", tak velmi pomáhá expozice obávané situaci. Tzn. že třeba se úmyslně ušpiním a pak vydržím určitou dobu se nemýt a tuto dobu nemytí budu pomalu prodlužovat. Mozek se tak cvičí. Zjišťujeme, že se přestáváme bát, protože při expozicích obávané situaci se taky nic nestalo.
Co se týká poslední formy obsedantně-kompulzivní poruchy, tak s ní nemám osobní zkušenost. Mám načteno, že pomáhá pozvolné zbavování se bezcenných věcí ("bordelu").
Tiskni
Sdílej:
Byty (domy) takových lidí jsou v podstatě skládkou. Tito lidé se řídí heslem: "Všechno se hodí! Nic nemůžu vyhodit!"Ono z vnějšího pohledu bych do definice spadal - v pokoji mám několik krabic použitých ("vykuchaných") elektrosoučástek. (Už se těším na sobotní svoz elektroodpadu, doufám, že tam naberu nějaké vyhozené ATX zdroje, mikrovlnky a tak vůbec). Všichni mi říkají, že to je bordel, že by se to mělo vyhodit a tak dál... Jenže, když si chci ubastlit nějaké zapojení, nemusím jít do GESu/GME a za několik stovek nakupovat, ale sáhnu do hromady "bordelu" a vytáhnu co potřebuju :)
Stavis z elektronek? A co konkretne?
Ja vzdycky, kdyz jdu kolem nejakeho velkeho kojneru koukam, jestli neuvidim nejake stare radio. Hlavne kvuli vystupnimu trafu...
Taky jsem driv bral co se dalo s tim ze se to hodi.
Dnes beru tak akorat stavebni material jako je zelezo apod. to se hodi a pokud ne da se prodat do srotu.
Televize, radia, vypocetni techniku (zkratka elektroniku) odmitam a neberu vubec.
Nedavno jsem ve sberu ziskal stolni lampicky s regulatorem intezity osvetleni (s triakem).
Takoveto veci se hodi a beru je. Moralne zastaralou elektroniku ci IT neberu a vnucovacum nabizim odvoz do sberneho dvora za lahev bechera.
Někomu pomáhá, když si nahlas pro sebe říká: "Teď jsem zavřel dveře. Teď jsem je zamknul..."
Celkem mi svého času pomáhala metoda, že jsem po zamknutí do dveří silně zatlačil klouby zatnuté pěsti, což vyvolalo hmatový vjem (mírnou bolest), který jsem dokázal vnímat ještě po několik desítek sekund. Protože pocit "nezamknul jsem" se většinou dostavoval bezprostředně po opuštění domu, stačilo se jen na chvilku soustředit na to, jestli mám ten správný hmatový vjem. Frekvence opětovného vybíhání schodů od té doby spadla téměř k nule. Teď to mám ještě jednodušší - mám dveře, které se prakticky nedají zabouchnout (muselo by se s nimi strašně švihnout). Není to žádná specialita, ony jsou prostě nějaké z****ené A když člověk musí strčit klíč do zámku, aby je vůbec zavřel, tak už prostě rovnou zamkne. Taky se mi díky tomu už strašně dlouho nestalo, že bych si zabouchl klíče uvnitř bytu.
Já v tílku, trenkách a bačkory s žirafama ...A ještě se mu chtělo na záchod
- Někomu pomáhá, když si nahlas pro sebe říká: "Teď jsem zavřel dveře. Teď jsem je zamknul..."
Toto pomáhá. Neříkám si to nahlas, ale nutím se si to rutinní a běžně nepamatované zamykání uvědomit a pamatovat.
Co nejhoršího se může stát? -- Velmi pomáhá si "projet", co opravdu nejhoršího by se mohlo stát. "Vykradli by mě..." "Seru na to! Je mi to jedno! Ať mě vykradou!"
No nevím. Myslím, že je levnější to (zamčený byt, zapnutý tepelný spotřebič, puštěný plyn) jít zkontrolovat, než pak řešit následky.
Toto pomáhá. Neříkám si to nahlas, ale nutím se si to rutinní a běžně nepamatované zamykání uvědomit a pamatovat.Jo, tohle dělám taky. Člověk zamyká tak naprosto mechanicky, že po pár krocích si není jistý, jestli to fakt udělal. Takže v okamžiku kdy na odchodu strkám klíč do zámku a otáčím s ním, snažím se si to uvědomovat. U mě je to vylepšené o to, že bez klíče dveře ani nezaklapnu, takže pokud mě přepadnou pochybnosti o tom jestli jsem zamkl, znamenalo by to, že mám dveře dokořán
s/valil jsem zpět na chodbu/valil jsem zpět na poštu
Klíče byly naštěstí zevnitř ve dveříchNěkteré zámky nejdou odemknout, když je z druhé stany klíč. Takže mohlo být veselo.
Imho je to tak ale pro imunitu lepší...Tak tohle IMHO zkus prosím trochu rozvést.
Vymenili sme dvere za pancierove a tie urobia iba hlasne cvak rezonujuce v plechu, to ma uplne vyliecilo
+1
Dveře pro jistotu, v dnešní době je moc opálených lidí kolem.Rasisto!
Na tyto ptákowiny jsou snad naše baby? Ty se starají za nás.Sexisto!
Rasisto!To neni o rasizmu, kolega poukazuje na zdravotní problémy spojený se soláriama, nejenže ty Angličani přišli na to, že je z toho rakovina, ale v českejch podmínkách se ukazuje, že nadměrný opalování škodí dokonce schopnosti pracovat...
modprobe humor
Onehdy jsem viděl jak z jednoho auta na křižovatce ukradli kufřík (otevřeli dveře u spolujezdce a něž se borec vzpamatoval tak tradáá), od těch dob mám dveře u spolujezdce zamčené.Mám velmi milou a sympatickou sousedku, 80letou paní, o které jsem si myslel, že je jí tak sotva 60. Asi před 3/4 rokem čekala na Moraváku na šalinu, když k ní přiběhnul mladý snědý mládenec, strhnul jí zlatý řetízek z krku a utíkal s ním do parku u divadla. Vzápětí tam zastavilo auto, vyskočil z něj chlap a zdrhal za ním - byl to nějaký policista v civilu. Vrátil se pak k ní, že ho chytil, ale borec už u sebe nic neměl a aspoň s ní sepsal trestní oznámení (ale že to byl řetízek "jen" za 4.000, tak to ani nebyl trestný čin…) Co se aut týče, kolega má osobní zkušenost také se zloději, ale vůbec je neviděl, takže netvrdím, že byli opálení. Byl s manželkou nakupovat v Tescu, přišel s nákupem, hodili aktovku/kabelku na přední sedadla a skládali dozadu nákup. Přímo během toho jim před očima někdo ty aktovky zepředu sebral. Vůbec si ho/jí/jich nevšimli, přitom jim museli otevřít dveře, sebrat to a zmizet…
Myslím, že aspoň recidiva by se tím potlačila dost úspěšně
A také by přibyla spousta justičních omylů s nevratnými trvalými následky.
přestože se nám snaží mnozí tvrdit, že trest smrti počet vražd nesníží
No jo, ale co naděláte, když jim statistika dává za pravdu?