V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Zrovna dneska jsem nějak dostal chuť vybírat si programovací jazyk(y), který(é) bych se (pomaličku) učil...
Možná si vzpomínáte, že jsem si stěžoval, že moje SATA LG GH22LS50 DVD vypalovačka v GNU/Linuxu (konkrétně Arch Linuxu) nechce vypalovat.
To už je minulostí. Stačilo se trošku porýpat v HALu -- bohužel nevím, které přesně nastavení vypalování zprovoznilo.
Převedl jsem jeden PDF soubor do prostého textu pomocí pdftotext
. Problém je, že výsledný soubor obsahuje velké (hodně velké) množství „překlepů“ — tedy spíš ne pravopisné chyby, ale chyby typu: onemocnla (onemocněla), pláem (pláčem), nkdy (někdy)... Jde tedy nejčastěji o chybějící písmenka s diakritikou.
No a já uvažuju, jak se co nepohodlněji dostat k dokumentu, který oproti původnímu obsahuje minimum chyb a aby to bylo pokud možno automatické, aby to šlo jenom s minimální námahou.
Jako první možnost mě napadl aspell
, jenže u něj jsem nenašel parametry, jak opravu zautomatizovat (v mém případě nutnost). Musel bych tedy mockrát mačkat klávesy, což nechci.
A u aspellu
jsem skončil, protože jsem nenašel (špatně jsem hledal?) jiný nástroj, který by dovedl to, co aspell nedovede (tedy zautomatizovat opravu „překlepů“).
Budu moc rád, pokud mě aspoň navedete, jak tento problém vyřešit. Předem díky.