Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Protože hodně (rychle) zapomínám, tak v tomto zápisku chci sepsat to nejdůležitější (je to samozřejmě individuální), co se týká programu pal
, pal je program pro připomínání narozenin, svátků, úkolů...
pal -r n
Zobrazí události, které se budou konat (vyskytovat) v 'n' dnech (včetně dnešku). Např. pal -r 14
zobrazí události, které se budou konat v 14ti dnech (včetně dnešku).pal -f /cesta/konfsoubor
Program pal načte konfiguraci ze souboru konfsoubor místo standardního ~/.pal/pal.conf
Všechny soubory událostí jsou buď ASCII nebo UTF-8 soubory, obvykle s příponou pal. První řádek začíná dvouznakovou zkratkou událostí, které se budou v daném souboru vyskytovat. Za touto zkratkou následuje mezera a po ní (stručný) popis událostí, které se v daném souboru vyskytují. Od druhého řádku dále je co řádek to definice ve stylu datum událost
Spusťte svůj oblíbený textový editor (vim, GNU Emacs, nano, joe aj.) a založte soubor ~/.pal/narozeniny.pal
Uvádím zde ukázkový soubor narozeniny.pal, přičemž neznámé věci dovysvětlím:
NR Narozeniny 00001205 Lenka, je jí !1964! let 00000807 Libor, je mu !1984! let
00001205 = 5. 12., 00000807 = 7. 8. !RRRR! nahradí program pal při výpisu aktuálním rokem minus RRRR rokem. Tedy zde se dozvíme, kolik je dotyčnému roků.
SV Svatky 00000307 Tomas 00000524 Jana 00000717 Martina
Založte soubor ~/.pal/svatky.pal Jinak není třeba nic vysvětlovat. Je to téměř stejné jako u narozenin.
PJ Události vyskytující se pouze jednou. 20101213 Mám jít k zubaři.
20101213 = 13. 12. 2010. Uložte např. do souboru ~/.pal/pouze_jednou.pal
file narozeniny.pal file svatky.pal file pouze_jednou.pal week_start_monday date_fmt %d. %B %Y %H:%M
file soubor.pal
načte událostní soubor soubor.pal. week_start_monday
= týden začíná pondělím. date_fmt %d. %B %Y %H:%M
upraví výstup programu pal na "[den měsíce]. [plný název měsíce podle aktuálních locale] [rok jako desítkové číslo + století] [hodina -- v 24hodinovém formátu]:[minuta]". Tedy výstupem může být např.: "12. listopad 2010 18:21". Více viz man strftime
Pokud chcete být upozorňováni na události při přihlášení se, tak přidejte na konec souboru ~/.bashrc
následující příkaz:
pal -r 14
Význam viz úvodní část zápisku.
Tiskni
Sdílej:
Pekne "desktopove" reseni.
Mozna by spousta lidi uvitala nejakou online sluzbu jez by ve stanovene datum poslala mail s upozornenim na nejaky svatek apod.
Ted si na nic takoveho nemohu (moc piF) vzpomenout. Urco ale neco takovyho bude.
Myslím, že se to zvládne i s pal (viz man pal):
--mail Generates output readable by sendmail by adding "From:" and "Subject:" fields and forcing --nocolor. For example, you could mail yourself a reminder of the upcoming events in the next week with pal --mail -r 7 | sendmail username. Note: For the calendar to appear correctly, make sure your email client is using a fixed width font.
Cituji manuálovou stránku k programu pal
:
-s regex Search for any occurrences of an event matching the regular expression (regex) occurring in the range of dates specified with -r. This command searches both the event description and the type of event (specified at the top of a calendar file). This search is case insensitive.
Zkus třeba příkaz pal -r 365 -s Narozeniny