Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Protože hodně (rychle) zapomínám, tak v tomto zápisku chci sepsat to nejdůležitější (je to samozřejmě individuální), co se týká programu pal
, pal je program pro připomínání narozenin, svátků, úkolů...
pal -r n
Zobrazí události, které se budou konat (vyskytovat) v 'n' dnech (včetně dnešku). Např. pal -r 14
zobrazí události, které se budou konat v 14ti dnech (včetně dnešku).pal -f /cesta/konfsoubor
Program pal načte konfiguraci ze souboru konfsoubor místo standardního ~/.pal/pal.conf
Všechny soubory událostí jsou buď ASCII nebo UTF-8 soubory, obvykle s příponou pal. První řádek začíná dvouznakovou zkratkou událostí, které se budou v daném souboru vyskytovat. Za touto zkratkou následuje mezera a po ní (stručný) popis událostí, které se v daném souboru vyskytují. Od druhého řádku dále je co řádek to definice ve stylu datum událost
Spusťte svůj oblíbený textový editor (vim, GNU Emacs, nano, joe aj.) a založte soubor ~/.pal/narozeniny.pal
Uvádím zde ukázkový soubor narozeniny.pal, přičemž neznámé věci dovysvětlím:
NR Narozeniny 00001205 Lenka, je jí !1964! let 00000807 Libor, je mu !1984! let
00001205 = 5. 12., 00000807 = 7. 8. !RRRR! nahradí program pal při výpisu aktuálním rokem minus RRRR rokem. Tedy zde se dozvíme, kolik je dotyčnému roků.
SV Svatky 00000307 Tomas 00000524 Jana 00000717 Martina
Založte soubor ~/.pal/svatky.pal Jinak není třeba nic vysvětlovat. Je to téměř stejné jako u narozenin.
PJ Události vyskytující se pouze jednou. 20101213 Mám jít k zubaři.
20101213 = 13. 12. 2010. Uložte např. do souboru ~/.pal/pouze_jednou.pal
file narozeniny.pal file svatky.pal file pouze_jednou.pal week_start_monday date_fmt %d. %B %Y %H:%M
file soubor.pal
načte událostní soubor soubor.pal. week_start_monday
= týden začíná pondělím. date_fmt %d. %B %Y %H:%M
upraví výstup programu pal na "[den měsíce]. [plný název měsíce podle aktuálních locale] [rok jako desítkové číslo + století] [hodina -- v 24hodinovém formátu]:[minuta]". Tedy výstupem může být např.: "12. listopad 2010 18:21". Více viz man strftime
Pokud chcete být upozorňováni na události při přihlášení se, tak přidejte na konec souboru ~/.bashrc
následující příkaz:
pal -r 14
Význam viz úvodní část zápisku.
Tiskni
Sdílej:
Pekne "desktopove" reseni.
Mozna by spousta lidi uvitala nejakou online sluzbu jez by ve stanovene datum poslala mail s upozornenim na nejaky svatek apod.
Ted si na nic takoveho nemohu (moc piF) vzpomenout. Urco ale neco takovyho bude.
Myslím, že se to zvládne i s pal (viz man pal):
--mail Generates output readable by sendmail by adding "From:" and "Subject:" fields and forcing --nocolor. For example, you could mail yourself a reminder of the upcoming events in the next week with pal --mail -r 7 | sendmail username. Note: For the calendar to appear correctly, make sure your email client is using a fixed width font.
Cituji manuálovou stránku k programu pal
:
-s regex Search for any occurrences of an event matching the regular expression (regex) occurring in the range of dates specified with -r. This command searches both the event description and the type of event (specified at the top of a calendar file). This search is case insensitive.
Zkus třeba příkaz pal -r 365 -s Narozeniny