Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Tento zápisek byl redakcí smazán.
Tiskni
Sdílej:
Jinak perfektní knížka je taky (původní česká!) Co programátory ve škole neučí aneb Softwarové inženýrství v reálné praxi, ale ta už se zabývá komerčním vývojem v týmu a jeho úskalími, takže co se čerstvé Myši týče, je na ni možná ještě brzo :)Já taky myslím, že je ještě brzy, ale doufám, že ten den D, kdy se to zlomí, přijde co nejdřív.
Ochutnávka:
Manuálové stránky byly původně napsány vývojáři Unixu pro další vývojáře a stále jsou psány spíše programátory, což implikuje, že jsou psány zase pro programátory. (Kolik znáte programátorů, kteří mohou mluvit s normálními lidmi? Tento počet se blíží počtu programátorů schopných psát pro normální lidi.) Navíc protože psaní dokumentace je nudné a časově náročné (a mnohem méně zábavné než programování, pakliže jste programátor), dokumentace se tvoří až nakonec, pokud vůbec.
marek@mantisha:~> df -h Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/sda6 29G 11G 17G 41% / udev 696M 88K 696M 1% /dev /dev/sda5 51G 3,8G 45G 8% /home /dev/sda1 30G 5,4G 24G 19% /home/marek/Files
Vždycky jsem slintal po něčem s tématem sázení písma, ve škole jsem se k tomu nedostal, až Typografický manuál mi docela spravil chuť.
Jinak kdybych programoval, tak by mne lákaly nějaký algoritmy, kdysi ji měl v Plzni kamarád ze školy půjčenou, v angličtině, snad 10 cm tlustá ... už nevim.
A kolik utratim? Minimum, něco dostanu v práci, zbytek je na webu, takže jen takové ty knížky pro fajnšměkry ... TCP a DNS, TCP a bezpečnost atd.