Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tento zápisek byl redakcí smazán.
Tiskni
Sdílej:
i=1 # projdeme všechny soubory v adresáři for file in * do # přejmenujeme je mv $file soubor_cislo_$i # zkontrolujeme, že se přejmenování provedlo if [ $? != 0 ] then # nepovedlo, ukončíme program exit 1 fi # zvýšíme hodnotu čítače o 1 i=$(expr $i + 1) done
i=1 # projdeme všechny soubory v adresáři for file in * do # přejmenujeme je mv $file soubor_cislo_$i || exit 1 # zvýšíme hodnotu čítače o 1 i=$(expr $i + 1) done
i=1 # projdeme všechny soubory v adresáři for file in * do # přejmenujeme je mv $file soubor_cislo_$i || exit 1 # zvýšíme hodnotu čítače o 1 i=$(($i+1)) done
Mno, mně stačí jen nevolat víc externích procesů, než je nezbytně nutné.A od čeho si mysliš, že máme nejnovější procesory?
„Kdyby to byl zápisek někde na weblogu, řekl bych si: "No jo, dobrý, no," ale od druhého nejnavštěvovanějšího webu čekám víc. … Anebo zprávičky, napadá mě třeba tento dnešní skvost.“No, to je sice hezká představa, ale pokud má takový server publikovat každý den nějaký větší text + zprávičky a autorů, co by nejenom zvládli, ale i chtěli takový text napsat či zprávičkářit zase tolik není, je logické, že musí čas od času vznikat i slabší články a zprávičky. Kromě toho, v článku na Rootu je zmíněné prakticky všechno, co se dá na tohle téma napsat, v zásadě to samé, co jsem psal kdysi já a co píšeš teď ty.
Nevím, kde se vzalo, že "se má" publikovat denně.Že by to tak chtělo iinfo?
Hmm, nikde jsem neřekl, že to nechci převést na článek...... ale je pravda, že to vyjde jinde, takže v tom by byl problém.
#!/usr/bin/python # -*- coding:utf-8 -*- import gtk dialog = gtk.MessageDialog(None, gtk.DIALOG_DESTROY_WITH_PARENT | gtk.DIALOG_MODAL, gtk.MESSAGE_QUESTION, gtk.BUTTONS_YES_NO, "Víš kolik je hodin?") print dialog.run() == gtk.RESPONSE_YES dialog.destroy()a stačí drobná modifikace a půlka zenity je zvládnutá s tím, že máte k dispozici _celé_ gtk, nikoli jeho ubohou náhražku. Jaký smysl mají debaty o tom, zda bude v Gnome spíše Mono nebo spíš Python, když se bude dál psát v pitomém shellu? V diskusi jste rozebírali nejvhodnější způsob pro zjišťování návratových hodnot - ale kvůli tomu byly přece vynalezeny výjimky! Není už konečně na čase hodit skriptování shellu přes palubu a ponechat ho vousatým unixovým harcovníkům, kteří už prostě nic jiného používat nebudou? Argumenty pro skriptování shellu v Gnome a Nautilu se opravdu hledají dost obtížně. Jaktože i taková lama jako jsem já napíše v Pythonu drtivou většinu věcí lépe než hromada mazáků v shellu? K čemu by byly všechny ty báječné python bindings pro gtk, gnome, nautilus, ... kdyby se nepoužívaly?