Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jenom takový krátký zápis, jako že tohle je můj první blog :)
Začalo to tak nevinně -- to mi někdo z telemarketingového oddělení odpověděl na otázku, jestli je kompatibilní jejich balíček s ADSL modemem s linuxem nějak ve stylu "Je kompatibilní s Win98, WinME, WinNT, W2K, WXP" Asi to někde četl. Tak nic, svým způsobem opakuji otázku "A linux podporuje?" Tentokrát se nenamáhal nic číst, prostě už logicky usoudil, že ne. (no, shodou okolností měl pravdu :))
Tak holt mají smůlu -- objednal jsem si ADSL bez jejich modemu a rozhodl se najít si někoho, kdo mi z očí do očí při prodeji řekne "Ale jistě, tento vám bez problémů půjde". Bylo to trochu i na zkoušku, některé modely jsou zde hezky popsané, teoreticky bych si mohl jeden vybrat a jít na jistotu, ale... Tak jsem se dal na to, že jsem obcházel obchody a ptal se, jestli by mi doporučili nějaký, co by bez problémů fungoval pod mým (už asi 6 měsíců) nejoblíbenějším OS.
Co se dalo čekat, jakmile kdokoli uslyšel linux, začal se zdráhat, že mi s tím nepomůže, linux nezná, nikdo v okolí taky ne... Ale v jednom obchůdky jsem dostal celkem trefnou radu -- mám se kouknout po nějakých fórech (aspoň to bylo to nejkonstruktivnější co jsem slyšel).
Pak jsem zapadl do jednoho obchodu (tu reklamu si snad jako jediní zaslouží, alzasofťáci jedni :)) Už při hledání nějakého prodavače jsem začal tušit, že to asi bude ono, protože se jim tam jen tak válely (no, na řetězech přivázané) objednávkové X terminály... A ten prodavač sice něco chvíli na svým kompu hledal, ale jinak byl celý čas nad věcí -- doporučil mi nějaký ethernetový modem, pak i vybral jednu jednodušší síťovku, že s nimi pod linuxem nejsou problémy, no prostě vše tak, jak by mělo být na každém pořádném obchodě s HW...
Možná by to chtělo nějaké poučení nebo něco, ale asi se ničeho nedočkáte. Tohle je jen takové zamyšlení nad tím, jaká je většina prodavačů HW, ale že jsou i výjimky. A pokud náhodou onen dotyčný někdy zabloudí na abclinuxu (ani bych se moc nedivil), tak ho aspoň pozdravuji a ještě jednou děkuji.
Tiskni
Sdílej:
Obávám se, že trend je přesně opačný: snižování odborných nároků na personál. Takže v RFID-marketu tam bude nejspíš už jen proto, aby si ode mne vzal tu kartu…
Až budou běžné/levné RFID chipy, tak se budou chipovat obaly téměř veškerého zboží a nákup v supermarkeu bude probíhat tak, že s košíkem přijedu do platící zóny, naskočí mně cena a já kartou zaplatím.závidím ti tvůj optimismus ... tou dobou totiž už budeš mít RFID v sobě
Obchod 1.
Velké hledání v manuálu. "Tady nic nestojí, ale slyšel jsem, že funguje". Bohužel to nešlo vyzkoušet, protože se tiskárna po rozbalení toneru MUSÍ prodat.
Obchod 2.
Prodavač se po mé otázce otočil a začal si dělat jinou práci. Stal jsem se pro něj vzduchem, kterému se nevyplatí odpovídat. A to nedošlo k žádné výměně názorů, při které by se mohl omylem urazit, pouze jsem se po pozdravu zeptal: "...chtěl bych laserovku do 10.000Kč, co půjde pod Linuxem...".
Obchod 3.
Velké hledání v manuálu. "Podle manuálu by měla fungovat...". Dokonce jsem se dohodl, že si přinesu notebook a zkusíme to. Pokud mi nepůjde, nevadí, mají tam ten toner rozbalit kvůli mně, nebo kvůli někomu jinému.
Další jsem nezkoušel, tiskárnu už jsem měl z Obchodu č.3. Obchod č.2 byl extrém. Ale co, v každém městě se najde nějaký jednodušší nezdvořák.
Nevím, o co jde při nakupování tobě, ale mě šlo o funkční tiskárnu. Tiskárnu jsem pod Linuxem nikdy nezprovozňoval. V několika diskuzích jsem dokonce viděl postup zprovoznění přehráním ovladače z Win do CUPS. Už je ti jasné, proč jsem hledal, kde by mi poradili?
mironet.cz
mají už nový model,
ovšem třeba taky bude fungovat pod stejným ovladačem, když ten
orignální je už z 1200W což je tedy moje tiskárna, která pracuje k mé plné spokojenostihm, závidím tak nízké nároky; já ji také zvolil (druhá možnost byla nějaký Lexmark) a mám s ní výše uvedené problémy - dělá příšerný pruhy a složitější stránku na 1200 dpi nepřechroupe - což je rozdíl mezi "spokojeností" a "plnou spokojeností"; požadavku "občasný tisk textu za co nejmíň peněz" vyhovuje