Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mam prababicku. Bydli se mnou a rodici v dome a je ji 97 let. Dopoledne je sama doma. Posnida, ohreje obed v mikrovlnce, zajde na zachod a jinak spi u sebe v pokoji. Asi se rikate, proc vam tohle vypravim :). Jednou sla na zachod, spadla a nemela silu se zvednout. Zvedl sem ji az ja o 5 hodin pozdeji, kdyz sem prijel ze skoly. Aby se temto situacim predeslo, rozhodli jsme se s otcem babicku monitorovat skrz internet. V tomhle blogu bych chtel popsat, jak jsem toho docilil a co jsem pouzil :)
Nejdrive bylo potreba koupit nejaky ten HW. Web kamery jsem zamitl kvuli kvalite fotografii a delky usb kabelu (potrebuju 15 metru a s USB by to nebylo jednoduche). Zvolil jsem tedy televizni kameru, presneji F-OS-255CAI za 900,- . Odpojil jsem z ni infra diody, protoze v noci videt nepotrebuju a vyzarovaly svetlo, ktere by mohlo vadit. Vyhrabal jsem ze sklepa nejaky zdroj a napojil ho ke kamere. Kameru jsem pak umistil v babiccine pokoji a pripojil k televizni karte (WinFast 2000 s cipem CX23880) v mem PC. Televizni karta me prisla na 2000,- , ale jde pouzit jakakoliv, ktera ma cinch vstup. Odzkousel jsem pomoci mplayeru funkcnost kamery a nastavil jsem jeji polohu, aby viditelnost byla idealni. Tim jsem vyresil hardware.
Softwarova cast byla zajimavejsi :). Potreboval jsem ulozit snimek z kamery co 15 minut, vlozit do nej datum a pak vygenerovat galerii snimku. Mimo to jsem co 5 sekund chtel mit ulozeny na disku aktualni snimek z kamery. K ulozeni snimku jsem vyuzil mplayer s -vo jpeg
a -frames 1
Jako web server jsem pouzil mini_httpd. Jednak je maly a pro me ucely dostacujici :). Logovani jsem vyresil pomoci .htpasswd
souboru. Na generovani galerie jsem vyuzil MkGallery. Pro napsani data do snimku jsem pouzil skupinku programu z netpbm baliku (v gentoo). Ted jiz stacilo vse spojit dohromady jednim skriptem v Pythonu. Hlavni pro me bylo, aby vse co nejrychleji fungovalo, protoze casu v te dobe nebylo nazbyt :) A vysledek muzete videt sami na hanzz.name/babi/babi.py. Zatim mi to jede 7 dnu a cronem promazavam stare fotky vzdycky vecer... :)
Tiskni
Sdílej:
Muj genialni system je hlavne pasivni pro stareho cloveka. Cloveku, ktery prozival mladi za Frantiska Josefa I Habsburskeho, skoro nevidi a neslysi, a po dome chodi spis podle hmatu, nevysvetlis praci s telefonem na jedno tlacitko, kdyz se to nenaucil uz driv. Co ctvrt hodiny na net koukat musis, ale prace rodicu to umoznuje... Specialni zarizeni muzu zamitnout kvuli spatnemu sluchu.. uvazovat by slo pak maximalne o telefonu na jedno tlacitko...
Muj system neresi primo to, ze babicka spadne, ale dokaze ti rict, ze nespadla a je v pohode. Pak taky vidis, ze se hodku u sebe neukazala v nezvykly cas... pak to muzes zacit resit,nebo kouknout za dalsich 15 minut... Neni lepsi to resit v 10:00 rano, nez v 15:00 ?
Já bych mu řekl, nic nekupuj, nabootuj live CD a použij dd.Lidi jako ty prej kazej rust HDP :PPP
Přečetl jsem si váš komentář znovu.
Tou citovanou pasáží jsem měl na mysli, že dle mého názoru, toto šmírování (a jinak to nazvat neumím) stejně neřeší podstatu problému, totiž péči od babičku. Toto by řešila ošetřovatelka, kterou jsem navrhoval jinde.
Ale myslim ze ten rozdiel velmi dobre citite no niekde sa treba vykecat...
Tak nevím, kdo se tu potřebuje "vykecat". Viz váš vlastní text:
"Milujem" odbornikov, ktori maju hned riesenie (zaplat si opatrovatelku, kup si novy komp, dopln si pamat na 100 GB...), pripadne s otazkami "A tímto jsi vyřešil co?".
Najdete diskusi, kde někdo radil doplnit pamět na 100GB? Já ji nenašel. Obecně lze říct, že mít hodně paměti není na škodu. Rada pořízení nového kompu je docela dobrá rada v případě, že někdo má problém s HW.