Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Studenti mi jistě potvrdí, že letní brigáda je jedna z mála možností, jak vydělat nějaké peníze během roku. Problém ale nastává, pokud čekáte od brigády něco více než jen prosté mlácení kusem dřeva s železným koncem do země. Podle mě by měla brigáda člověku něco dát a přiravit ho například na budoucí zaměstnání. Netvrdím že ony již zmiňované výkopové práce nejsou na vyzkoušení špatné, ale jak říká Rimmer: "Výš jen výš, tam já mířím". Jinak řečeno, kopání mi v ničem nepomůže.
Se svými znalostmi Pythonu a Qt4 (pasivně umím vícero jazyků, ale aktivně se nyní věnuji právě spojení python-qt4) jsem začal pošilhávat po trošku perspektivnější brigádě. Na začátek jsem začal hledat nějaké zajímavé projekty, kterým chybí "pěkné" grafické rozhraní (pod pojmem "pěkné" si představím Qt4, ale o tom nechci teď psát). Našel jsem například projekt Toid, který si klade za cíl jednoduché vytvoření DVD videa z například DivXu.
Jak už asi tušíte, problém je ve financování takovéto "brigády". Proto bych se chtěl zeptat zdejší komunity, jestli například nějaký jednotlivec nepotřebuje nebo nechce finančně podpořit vznik například nějakého takového "programu". Tovid berte samozřejmě jen jako příklad, já sáhnu po čemkoliv :). Co se peněz týče, tak rozhodně nežádám nějaké horentní sumy. Spíš mi jde o to, abych se o prázdninách zas něčemu přiučil a finanční odměna by byla jen třešničkou na dortu :).
Tiskni
Sdílej:
technicky vzato mlada zenaZajímavá definice
Moje řešení se mi zdá jako základ vhodnější.Jo, tak tohle se mi jeví opravdu použitelné. Napsal jsem do toho prozatím pět návrhů. Doufám, že se toho někdo chytne. Nuže - pošli číslo účtu, tři stovky jsou tvoje.