Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Studenti mi jistě potvrdí, že letní brigáda je jedna z mála možností, jak vydělat nějaké peníze během roku. Problém ale nastává, pokud čekáte od brigády něco více než jen prosté mlácení kusem dřeva s železným koncem do země. Podle mě by měla brigáda člověku něco dát a přiravit ho například na budoucí zaměstnání. Netvrdím že ony již zmiňované výkopové práce nejsou na vyzkoušení špatné, ale jak říká Rimmer: "Výš jen výš, tam já mířím". Jinak řečeno, kopání mi v ničem nepomůže.
Se svými znalostmi Pythonu a Qt4 (pasivně umím vícero jazyků, ale aktivně se nyní věnuji právě spojení python-qt4) jsem začal pošilhávat po trošku perspektivnější brigádě. Na začátek jsem začal hledat nějaké zajímavé projekty, kterým chybí "pěkné" grafické rozhraní (pod pojmem "pěkné" si představím Qt4, ale o tom nechci teď psát). Našel jsem například projekt Toid, který si klade za cíl jednoduché vytvoření DVD videa z například DivXu.
Jak už asi tušíte, problém je ve financování takovéto "brigády". Proto bych se chtěl zeptat zdejší komunity, jestli například nějaký jednotlivec nepotřebuje nebo nechce finančně podpořit vznik například nějakého takového "programu". Tovid berte samozřejmě jen jako příklad, já sáhnu po čemkoliv :). Co se peněz týče, tak rozhodně nežádám nějaké horentní sumy. Spíš mi jde o to, abych se o prázdninách zas něčemu přiučil a finanční odměna by byla jen třešničkou na dortu :).
Tiskni
Sdílej:
technicky vzato mlada zenaZajímavá definice
Moje řešení se mi zdá jako základ vhodnější.Jo, tak tohle se mi jeví opravdu použitelné. Napsal jsem do toho prozatím pět návrhů. Doufám, že se toho někdo chytne. Nuže - pošli číslo účtu, tři stovky jsou tvoje.